90 درصد از کانون‌های تولید ریزگردهای نمکی دریاچه ارومیه زیر آب است

90 درصد از کانون‌های تولید ریزگردهای نمکی دریاچه ارومیه زیر آب است
دبیر ستاد احیا دریاچه ارومیه در آذربایجان‌شرقی هدف اصلی از افزایش یک متر از تراز دریاچه را فرو رفتن 90 درصد کانون‌های تولید ریزگردهای نمکی به زیر آب دانست و گفت: تاکنون با فرو رفتن 90 درصد کانون‌های تولید ریزگرد نمکی، منشا تولید ریزگردهای نمکی دریاچه خنثی شده است.
شنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۸
ساعت ۱۵:۱۸
کد مطلب: ۲۳۵۴۷
Share
اسکان نيوز: خلیل ساعی، دبیر ستاد احیا دریاچه ارومیه در آذربایجان‌شرقی با بیان این‌که تراز آبی دریاچه ارومیه در نیمه نخست آبان ماه سال گذشته، 1270.22 متر بود، گفت: تراز آبی دریاچه ارومیه در نیمه نخست آبان ماه سال جاری، به 1271.24متر رسیده است که نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته، حدود یک متر و دو سانتی متر افزایش یافته است.

وی با بیان این‌که امسال وسعت دریاچه ارومیه حدود 1140 کیلومتر مربع افزایش یافته است، گفت: وسعت کنونی 2785 کیلومتر مربع است، در حالی که در مدت زمان مشابه سال گذشته، 1645 کیلومتر مربع بود.

دبیر ستاد احیا دریاچه ارومیه در آذربایجان‌شرقی حجم آب دریاچه ارومیه در مهرماه سال جاری را، سه میلیارد و 360 میلیون متر مکعب عنوان کرد و گفت: حجم آب دریاچه در مدت زمان مشابه سال گذشته، 960میلیون مترمکعب بود که امسال نسبت به سال گذشته، دو میلیارد و 300میلیون متر مکعب آب آن افزایش یافته است.

وی ادامه داد: طبق پیش بینی‌های هواشناسی اگر میزان بارندگی‌ها در استان بیش از حد نرمال باشد، پیش بینی می‌شود تراز دریاچه امسال به 1272 متر برسد.

وی با اشاره به آخرین وضعیت پروژه‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه، اظهار کرد: تاکنون حدود 30 کیلومتر از پروژه‌ انتقال آب کانی‌سیب به دریاچه ارومیه به پایان رسیده و حدود پنج کیلومتر از این پروژه تا اتمام کامل آن باقی مانده است، با بهره‌برداری از این پروژه، سالانه 623 میلیون متر مکعب آب به پیکره‌ی دریاچه وارد می‌شود.

ساعی با بیان این‌که تاکنون 142 کیلومتر از مسیل‌های استان لایروبی شده است، گفت: با لایروبی مسیل‌ها، آب بارش‌ها نیز بدون پراکندگی در دشت‌ها به طور مستقیم وارد پیکره‌ی دریاچه‌ی ارومیه می‌شود.

وی ادامه داد: پیش بینی می‌شود، پروژه‌ی انتقال آب کانی سیب تا تابستان سال 99 به طور کامل به بهره‌برداری برسد.

وی با بیان این‌که از دانشگاهیان نیز خواستار همکاری و ارائه‌ی راهکارهای کاهش تبخیر آب دریاچه شده‌ایم، گفت: اگر برای جلوگیری از تبخیر آب دریاچه راهکار علمی ارائه شود می‌توان میزان قابل توجهی از تبخیر آب را که به دلیل شدت گرما و شوری آب رخ می‌دهد، کاهش داد.

دبیر ستاد احیا دریاچه ارومیه در آذربایجان شرقی با بیان این‌که برنامه‌ی ستاد احیا اصلاح الگوی کشت در حوضه‌ی آبریز دریاچه ارومیه است، گفت: با اجرا طرح اصلاح الگوی کشت در حوضه‌ی آبریز دریاچه، از کشت محصولات پر مصرف آبی جلوگیری کرده  و محصولات کم مصرف آبی را جایگزین آن‌ها می‌شود که این اقدام نیز نیازمند فرهنگ سازی و جایگزین کردن اقتصاد و معیشت برای تولید محصولات قبلی کشاورزان است.

وی افزود: کشاورزان از طریق کشاورزی امرارمعاش می‌کنند اگر بتوانیم اشتغال و معیشت جایگزین کشاورزان را تعریف کنیم قطعا می‌توان تعداد عظیمی از کشاورزان را به اشتغال‌های غیر آب‌بر سوق دهیم که این امر نیز جزو برنامه‌های ستاد احیا دریاچه ارومیه بوده و تاحدودی زمان‌بر است.

وی گفت: توقفی در روند اجرا پروژه تصفیه خانه‌ فاضلاب تبریز جهت انتقال فاضلاب تصفیه شده به دریاچه ارومیه، رخ نداده است، فقط کمی کندی به دلیل عدم تامین اعتبارات ایجاد شده و در حال حاضر نیز عملیات اجرایی این پروژه تداوم دارد.

 دبیر ستاد احیا دریاچه ارومیه در آذربایجان‌شرقی در خصوص انتشار مطالبی مبنی بر توقف عملیات اجرایی تصفیه خانه‌ فاضلاب تبریز، اظهار کرد: این پروژه در جریان بوده و بخش مایع این تصفیه خانه تا اوایل سال 99 به بهره‌برداری می‌رسد.

وی با بیان این‌که اعتبار ستاد احیا دریاچه ارومیه سالانه در نیمه‌ی دوم ابلاغ می‌شود ولی تاکنون ابلاغیه‌ای برای ما ارسال نشده است، گفت: اعتبارات ستاد احیای دریاچه ارومیه از محل اعتبارات ماده 10 قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و ماده 12 قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران کشور ابلاغ می‌شود، اعتبارات ستاد احیا دریاچه بسیار محدود است.
 
مرجع: ایسنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.