آبخیزداری و آبخوان‌داری؛ راه مقابله با پدیده فرونشست زمین

آبخیزداری و آبخوان‌داری؛ راه مقابله با پدیده فرونشست زمین
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری با اشاره به این‌که تنها راه مقابله با پدیده فرونشست زمین انجام اقدامات پیشگیرانه است، گفت: انجام فعالیت‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری به منظور تغذیه دشت‌ها، کاهش بهره‌برداری از سفره‌های زیرزمینی و تغییر الگوی کشت از اقدامات پیشگیرانه و مقابله با پدیده فرو نشست زمین است.
چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸
ساعت ۱۲:۵۹
کد مطلب: ۲۳۴۲۶
Share
اسکان نيوز: علی محمدی‌مقدم، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری اظهار کرد: فرونشست زمین پدیده‌ای است که هیچ راه درمانی ندارد و با صرف هزینه‌های گزاف هم قابل برگشت نخواهد بود.

وی بهره‌برداری‌های بی‌رویه از منابع زیرزمینی جهت مصارف شرب، صنعت و کشاورزی، انجام برخی فعالیت‌های عمرانی همچون بهره‌برداری از معادن زیرزمینی و انفجارها را ازجمله علل ایجاد پدیده فرو نشست در دشت‌ها عنوان کرد.

محمدی‌مقدم با بیان این‌که ریزش و نشست زمین در دشت‌ها و به دنبال آن بسته شدن خلل و فرج لایه‌های زیرین خاک، موجب مرگ تدریجی طبیعت و کشاورزی خواهد شد، تصریح کرد: در حال حاضر 11 دشت کشاورزی در استان وجود دارد که از این تعداد 4 دشت (شهرکرد، خانمیرزا، سفیددشت و فرادنبه) ممنوعه بحرانی هستند.

وی با اشاره به این‌که تنها راه مقابله با پدیده فرونشست زمین انجام اقدامات پیشگیرانه است، گفت: انجام فعالیت‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری به منظور تغذیه دشت‌ها، کاهش بهره‌برداری از سفره‌های زیرزمینی و تغییر الگوی کشت از اقدامات پیشگیرانه و مقابله با پدیده فرو نشست زمین است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بیان کرد: برای برون‌رفت از چالش فرونشست زمین، اقدامات خوبی از سوی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان صورت گرفته، به طوری که سال گذشته 200 میلیارد ریال و در سال جاری 400 میلیارد ریال اعتبار از محل صندوق توسعه ملی برای اجرای اقدامات آبخیزداری و آبخوان‌داری با اولویت دشت‌های کشاورزی تخصیص یافت.

وی خاطرنشان کرد: در این راستا اقدامات آبخیزداری و آبخوان‌داری در قالب پروژه‌های بیولوژیکی با ایجاد پوشش گیاهی در بالادست حوزه آبخیز، به منظور جلوگیری از روان‌آب‌ها و فرسایش خاک و اقدامات بیومکانیک همچون ایجاد کنتورفارو (چاله‌های فلسی) در راستا ذخیره نزولات آسمانی و در بخش مکانیک با ایجاد بندهای سنگی ملاتی و سدهای خاکی با هدف جلوگیری از ایجاد روان‌آب‌ها و افزایش نفوذپذیری آب اجرایی شده است.
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.