عدم برخورداری از آموزش رایگان در طبقه فرودست به معنی آغاز کار کودک است

عدم برخورداری از آموزش رایگان در طبقه فرودست به معنی آغاز کار کودک است
سلسله نشت‌های بررسی طرح ساماندهی کودکان کار خیابان به همت کانون یاریگران دانشگاه صنعتی شریف با مشارکت انجمن اسلامی دانشجویان این دانشگاه در حال برگزاری است. سومین نشست با حضور مروئه وامقی، پژوهشگر حوزه کودک و عضو هیات علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و سام بوربور مدیرعامل انجمن دیده بان حقوق کودک برگزار شد.
چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸
ساعت ۲۰:۱۱
کد مطلب: ۲۳۳۲۴
Share
اسکان نيوز- سارا میرزاعلی‌اصغرخانی: در این نشست مروه وامقی با ارائه پژوهشی که حاصل فعالیت‌های خود و همکارانش بود و آمارهای آن در ادامه گزارش آمده است تلاش کرد به بی‌تاثیر بودن طرح ساماندهی اشاره کند. وامقی گفت، وضعیت نامطلوب اقتصادی خانواده یکی از علل مهم کار کودکان در خیابان است. کودکانِ خیابانی بخشی از کودکان کار هستند و ممکن است در دوره‌های زمانی به کار غیر خیابانی مشغول شوند.

کودکان خیابانی عمدتا شامل دو گروه قومی که 59.4% آن‌ها ایرانی و 36.3% آن‌ها افغانستانی هستند می باشند. دخترها 25.5% از کودکان خیابانی تهران هستند. دو گروه سنی 10 تا 14 سال 45.3% و 15 تا 18سال 48.9% تقریبا فراوانی یکسانی دارند. 85% از جمعیت کودکان خیابانی خانواده‌های بیش از 5 نفره دارند. سه چهارم کودکان خیابانی با خانواده یا اقوام و حدود 9%  آنها با دوستان زندگی می‌کنند ولی 12% آن‌ها خانه‌ای ندارند و فاقد حمایت خانواده هستند.

این پژوهشگر به استناد به این کار پژوهشی گفت: کار کودکان افغان برای تامین معاش به شکل معناداری بیش از سایر کودکان است. یک چهارم (23.7%) کودکان خیابانی هرگز تحصیل نکرده و بی‌سوادند و 40.4% ترک تحصیل کرده‌اند. به این ترتیب اکثر کودکان خارج از چرخه تحصیل هستند.  علی‌رغم مشکلات بخشی از کودکان خیابانی هم کار می‌کنند و هم درس می‌خوانند. کار کردن کودکان به دلیل نیاز مالی و عدم امکان تامین هزینه‌های تحصیل، از موانع مهم تحصیل کودکان هستند.

وامقی گفت: کودکان افغان موانع عمده حقوقی، اقتصادی و فرهنگی بخصوص عدم دسترسی به نظام رسمی آموزشی برای تحصیل دارند و سیستم دولتی حداقل خدمات را به آن‌ها ارائه می‌دهد. خانواده‌های کودکان خیابانی وضعیت اجتماعی- اقتصادی نامطلوبی دارند. بیکاری (29.3%) و مشاغل کم‌درآمد پدران، مشارکت ضعیف مادران در درآمد خانواده (88% خانه دار) و جمعیت زیاد خانواده مهمترین علل وضعیت نامطلوب اقتصادی خانواده‌هاست.

در ادامه سام بوربور، مدیرعامل انجمن دیده بان حقوق کودک با یاد محمد شریفی‌مقدم و کامیل احمدی بحث خود را آغاز کرد و گفت: در غیاب چنین افراد کاردانی، استفاده از راهکارهای اشتباهی نظیر طرح ساماندهی کودکان کارِ خیابان عجیب نیست و تصمیم‌گیری در این خصوص به دست غیراجتماعی‌ها افتاده است.

بوربور گفت: نقد زیادی به آئین‌نامه وارد است و تعاریف ساماندهی، شناسایی و جذب را از آیین‌نامه ساماندهی با آن‌چه رخ می‌دهد مقایسه کرد و این‌طور نتیجه گرفت که آن‌چه اتفاق می‌افتد دستگیری کودک و ادبیات مسئولان نظیر استفاده از واژه جمع‌آوری برای کودکان غیرانسانی است.

بوربور با اشاره به ماده 3 پیمان نامه حقوق کودک گفت: منافع کودک در طرح مذکور مورد نظر قرار گرفته نشده است و هدف، ایجاد ترس در کودکان و خانواده‌ها به قصد حذف کودکان کار خیابان است که در نتیجه آن تغییر محل کار از خیابان به کارگاه‌های زیرزمینی و ... را شاهد خواهیم بود. این طرح 33 بار تکرار شده و حضور کودکان در خیابان گواه بی‌ثمر بودن آن است.

مدیرعامل دیده بان حقوق کودک در ادامه گفت: بهزیستی هم موافق اجرا طرح نبوده چرا که «داریوش بیات‌نژاد، مدیرکل بهزیستی استان تهران در مصاحبه با ایرنا به صراحت اعلام کرده که بهزیستی مخالف اجرا طرح است و این مساله را مکتوب اعلام کرده‌اند. در سطوح بالا تصمیم‌گیری استانی و کشوری اجرا طرح به بهزیستی دیکته شده و ما ناچار تمکین کرده‌ایم».

بوربور در ادامه گفت: در سال 2018 هزار کودک در بین قربانیان غیرنظامی کشور افغانستان بوده‌اند و انسانی این است که ما به مردم افغانستان پناه بدهیم، این‌که کودک کار مهاجر افغانستانی و ... تهدید به رد مرز شوند عدول از آرمان‌های انقلاب در خصوص مستضعفان عالم است.

این فعال حقوق کودک در ادامه گفت: بودجه بهزیستی کفاف سرپرستی از کودکان بی‌سرپرست را هم نمی‌دهد چه برسد به کودکان کار. بهزیستی امکان ارایه خدمات استاندارد به کودکان را ندارد اگر غیر از این بود درب خوابگاه‌ها را به روی فعالین حقوق کودک باز می‌گذاشت.

بوربور گفت: در سال‌های فعالیت خود با هیچ مافیا یا باندی غیر از گروهی از پیمانکاران شهرداری که کودکان را استثمار می‌کنند و علنا برای جمع‌آوری ضایعات، زباله و ... راهی خیابان می‌کنند روبه‌رو نشده است.

بوربور در این نشست گفت: اگر اصل 30 قانون اساسی منوط بر آموزش رایگان اجرا شود بسیاری از کودکان کار جذب تحصیل می‌شوند.

این فعال حقوق کودک با اشاره به وضعیت فرهنگی جامعه هدف کودکان بازمانده از تحصیل گفت: در طبقه فرودست عدم برخورداری از آموزش رایگان به معنی آغاز کار کودک است و با ذکر چند مورد از موانع تحصیلی گفت که به جا برطرف کردن این موانع که کمک به کاهش جمعیت کودکان کار می‌کند طرح بی‌فایده و آسیب‌زایی به نام ساماندهی کودکان کار خیابان اجرا می‌شود.

مدیرعامل انجمن دیده‌بان حقوق کودک گفت: تازمانی که خانواده با حقوق زیر خط فقر یا بیکاری دست و پنجه نرم می‌کند و با فقر روبه‌رو هستیم در عین حال دولت‌ها هم بی‌تفاوت از کنار چنین مسائلی عبور می‌کنند، کار کودک برای بقا خانواده است و تغییری در وضعیت موجود نخواهیم بود.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.