بخشنامه‌ای که گردشگران خارجی را سرگردان کرد

بخشنامه‌ای که گردشگران خارجی را سرگردان کرد
رئیس هیات مدیره جامعه تورگردانان ایران گفت: طبق بخشنامه‌ای که مدیرکل حمل‌ونقل مسافر سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای کشور صادر و ابلاغ کرده است، اعطا مجوز به اتوبوس‌های دربستی ممنوع شده است که همین بخشنامه موجب سرگردانی گردشگران خارجی شد.
چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸
ساعت ۱۱:۱۵
کد مطلب: ۲۳۳۰۲
Share
اسکان نيوز: ابراهیم پورفرج، رئیس هیات مدیره جامعه تورگردانان ایران افزود: در نتیجه بحشنامه یادشده، صورت وضعیت اتوبوس‌های دربستی برای حمل گردشگران خارجی صادر نشد و باعث شده که هزاران توریست در شهرها و جاده‌های ایران سرگردان و معطل بمانند.

وی ادامه داد:‌ این موضوع مشکلی جدی برای تورهای گردشگری و شرکت‌های فعال در این حوزه ایجاد کرده زیرا خودروهای حمل‌کننده گردشگران خارجی دربستی است و نمی‌توانند صورت وضعیت بگیرند. 

پورفرج گفت: همه توریست‌های خارجی که اکنون در ایران حضور دارند با این مشکل مواجه شده‌اند و امکان جابه‌جایی آن‌ها وجود ندارد زیرا هیچکدام از خودروها از جمله اتوبوس و مینی‌بوس‌ها مجوز انتقال گردشگران خارجی را ندارند.

رئیس هیات مدیره جامعه تورگردانان ایران فصل پائیز را زمان اوج سفر گردشگران خارجی به ایران عنوان کرد و افزود: از حدود شش ماه تا یکسال پیش برای برگزاری تورهای گردشگران خارجی که اکنون زمان آن است برنامه ریزی و خودروها نیز رزرو شده است اما اکنون بنابر این بخشنامه مجوز تردد به این خودروها برای انتقال گردشگران خارجی داده نمی‌شود.

وی از بروز نارضایتی در بین گرشگران خارجی سخن گفت و اظهار کرد که اگر قرار بوده در این زمان چنین تدبیری اتخاذ شود باید به شرکت‌های گردشگری اعلام می‌شد که برای این زمان گردشگر وارد ایران نشود که اینچنین مشکلاتی نیز در پی آن بوجود نیاید.پورفرج عنوان کرد: در حال حاضر به هر شرکت حمل‌ونقلی برای تامین خودرو و اتوبوس مراجعه می‌کنیم اعلام می‌شود که به دلیل عدم دادن صورت وضعیت و بیمه از انتقال گردشگران و توریست‌ها معذور هستند.

وی با بیان این‌که اگر اتوبوس و خودرویی بدون دریافت صورت وضعیت در جاده‌ها تردد کند پلیس سریعا آن خودرو را اعمال قانون و از تردد آن جلوگیری خواهد کرد، گفت: اگر خودرویی بدون صورت وضعیت و بیمه در سطح جاده‌ها تردد کند و دچار حادثه شود و در نتیجه مسافران و گردشگران سرنشین نیز دچار مصدومیت شوند و یا فوت کنند هیچگونه خدمات بیمه‌‌ای به آن‌ها تعلق نخواهد گرفت.

رئیس هیات مدیره جامعه تورگردانان ایران اظهار کرد: با صدور این بخشنامه حتی خودروهایی که متعلق به شرکت‌های گردشگری است نیز نمی‌توانند انتقال گردشگران را انجام دهند زیرا صورت وضعیت به آن‌ها داده نمی‌شود.

وی گفت: رایزنی و برگزاری جلسه با مدیرکل حمل‌ونقل مسافر سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای کشور صورت گرفت و  امروز نیز با وی مذاکره و اعلام کردیم که این بخشنامه باید تصحیح شود و تغییر کند و حداقل خودروهای حامل توریست‌های خارجی و شرکت‌های توریستی از این موضوع مستثنی شوند اما تاکنون این مقام مسئول به این گلایه‌ها و مشکلات واکنشی نشان نداده و تاکنون این بخشنامه اصلاح نشده است.

پورفرج اضافه کرد: زیرساخت مورد نیاز انتقال زائرین ابا عبدالله الحسین(ع) مسئله مهمی است که باید از قبل روی آن برنامه ریزی شود و همچنین انتقال گردشگران خارجی که اکنون میهمان کشور ما هستند نیز موضوع مهمی است که در حال حاضر با بروز این مشکلات به آبروی گردشگری ایران آسیب می‌زند.

او به این مطلب نیز اشاره کرد که در این بخشنامه ذکر شده که حتی صورت وضعیت‌هایی که قبلا نیز صادر شده اکنون باطل است و هیچ‌گونه اعتباری ندارد.

رئیس هیات مدیره جامعه تورگردانان ایران در ادامه سخنان خود گفت: در حال حاضر تمام گردشگران خارجی در شهرهای ایران آواره و معطل مانده‌اند و یا برخی شرکت‌ها بصورت غیرمجاز با اتوبوس‌ها در حال انتقال آن‌ها هستند که اگر حادثه و تصادفی نیز برای آن‌ها رخ دهد هیچ بیمه و خدماتی به توریست‌های سانحه دیده ارایه نخواهد شد.

وی اظهار کرد: اکنون فصل اوج حضور گردشگر است و حدود ۱۰۰ هزار گردشگر خارجی در حال حاضر در ایران به سر می‌برند که با این مشکل جدی مواجه شده‌اند و نمی‌توان آن‌ها را به جایی منتقل کرد.

وی اضافه کرد: در حال حاضر ۱۵۰ اتوبوس نیز در جاده‌های ایران حامل گردشگران خارجی هستند که به دلیل صدور این بخشنامه نمی‌توانند حرکت کنند و معطل مانده‌اند.

رئیس هیات مدیره جامعه تورگردانان ایران گفت: این بخشنامه ۱۸ مهرماه ۹۸ صادر شده است.
 
مرجع: ایرنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.