سیلِ بی‌خطر برای بناهای تاریخی گیلان

سیلِ بی‌خطر برای بناهای تاریخی گیلان
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گیلان خبر داد: سیل گیلان تا کنون به بناهای تاریخی قرارگرفته در مسیرِ باران آسیبی وارد نکرده است.
دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸
ساعت ۱۶:۴۶
کد مطلب: ۲۳۲۷۲
Share
اسکان نيوز: امیر انتخابی، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گیلان با اشاره به این‌که سیل بیشتر املش و سپس تالش و اسالم را درگیر کرده است، ادامه داد: هرچند متاسفانه آسیب‌هایی به برخی مناطق وارد شده است، اما هیچ گزارشی از وارد شدن آسیب به بناهای تاریخی قرارگرفته در این مناطق به ما اعلام نشده، اما کارشناسان همچنان درگیر بررسی‌ آسیب‌های احتمالی هستند.

به گفته‌ او، هرچند خبرهایی از تخریب چند پل در مناطق مختلف گیلان منتشر شده است، اما هیچ‌کدام از پل‌های تخریب‌شده تاریخی نبوده‌اند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با بیان این‌که مهمترین معضل کنونی برای بناهای تاریخی، داشتن مالکیت خصوصیِ درصدِ زیادی از آثار و بناهای تاریخی ثبت‌شده در فهرست میراث ملی است که حفاظت آن آثار نیز برعهده‌ مالکان است،  اظهار کرد: از یک سو براساس قانون برنامه ششم توسعه، میراث فرهنگی نمی‌تواند اعتباری برای مرمت این آثار اختصاص دهد، از سوی دیگر این بارش‌ها بیشترین ضربه را به دنبال ایجاد رطوبت و نم در بنا به آن‌ها وارد می‌کند.

انتخابی به شناسایی حدود ۴۰ بنا ارزشمند در گیلان اشاره کرد و افزود: با این شناسایی در نامه‌ای به استاندار درخواست کرده‌ایم تا دستگاه‌های مالک بناهای تاریخی مانند شهرداری، هلال احمر و آموزش و پرورش را مکلف کند که برای مرمت این آثار اعتبار بگذارند، چون معمولا این دستگاه‌ها دغدغه‌ میراثی ندارند، بنابراین با نظارت میراث فرهنگی و اختصاص اعتبار از سوی آن‌ها درصد آسیب به آثار کم می‌شود.

او همچنین درباره‌ وضعیت مرمت بناهای تاریخی در اختیار بخش خصوصی با توجه به اعتبارات کمی که در اختیار این اداره کل است، اظهار کرد: سعی می‌کنیم با اولویت‌بندی بناهای آسیب‌دیده را مرمت کنیم، اما خوشبختانه بر اثر این سیل، آسیبی به محوطه‌های تاریخی وارد نشده است.
 
مرجع: ایسنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.