تپه ریوی خراسان شمالی، زوایا تاریک فرهنگ شمال‌شرق را روشن می‌کند

تپه ریوی خراسان شمالی، زوایا تاریک فرهنگ شمال‌شرق را روشن می‌کند
رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری گفت: تپه تاریخی «ریوی» در خراسان شمالی می‌تواند با روشن کردن زوایا و نقطه‌های تاریک جریان فرهنگی شمال‌شرق کشور، برای جامعه باستان‌شناسان از اهمیت زیادی برخودار باشد.
پنجشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۸
ساعت ۲۳:۱۰
کد مطلب: ۲۳۱۸۴
Share
اسکان نيوز: بهروز عمرانی، رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری پنجشنبه در بازدید از عملیات کاوش مشترک باستان شناسان ایرانی و آلمانی بر روی این تپه تاریخی در شهرستان مانه و سملقان، اظهار کرد: با مطالعات مشترکی که گروه های داخلی و خارجی انجام می دهند و نتایج گاه‌نگاری‌هایی که حاصل خواهد شد، این محوطه تاریخی به عنوان منبعی مهم برای پاسخ‌دهی به بسیاری از خلاءهای احتمالی جریان فرهنگی در شمال شرق کشور شناخته می‌شود.

وی با اشاره به مشارکت هیات باستان شناسی آلمانی در این پروژه، افزود: پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری بیش از ۳۰ تفاهم‌نامه داخلی و چندین تفاهم‌نامه خارجی را در دست اجرا دارد که یکی از آن‌ها، همکاری با موسسه باستان شناسی آلمان بر روی تپه ریوی خراسان شمالی است.

وی عنوان کرد: بهره‌مندی از توان علمی و ظرفیت مجموعه‌های برون مرزی، به دلیل دسترسی آنان به منابع اولیه و مطالعات بیرونی، برخورداری از فناوری و امکانات خوب، به ما کمک می کند تا در پاسخ به سئوالات طرح شده در رابطه با موضوع، گام‌های درست تری برداریم.

عمرانی با اشاره به این‌که حضور آلمانی ها در ریوی با بهره‌مندی از ظرفیت‌های پژوهشگاه بوده و مقدمه‌ای برای شرایط‌سازی به منظور حمایت های بیشتر است، گفت: پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در حال پیگیری پروژه ای است که بخشی از آن به شمال شرق کشور برمی‌گردد و در آن حتما از این ظرفیت‌ها بیشتر استفاده خواهیم کرد.رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، لزوم مساعدت مسئولان استانی به منظور تحقق اهداف پیش بینی شده برای سایت ریوی را ضروری خواند و گفت: امید است با ایجاد پایگاه داده این سایت، با همکاری ادارات استانی و به ویژه مراکز آموزشی که پیوستگی جریان علمی در آن‌ها جدی تر است، بتوانیم در آینده از این منابع برای پاسخ دادن به بسیاری از مسائل و نقاط تاریک جریان فرهنگی شمال شرق کشور بهره ببریم.

عمرانی اظهار کرد: تلاش خواهیم کرد تا دریچه بازدید از سایت‌هایی چون ریوی را برای عموم مردم فراهم کنیم و به تبع آن شاهد رونق بیش از پیش گردشگری در منطقه باشیم.

محوطه تاریخی ریوی واقع در ۳ کیلومتری غرب شهر آشخانه و یک کیلومتری غرب روستای نجف از توابع شهرستان مانه و سملقان، بر اساس پژوهش‌های باستان شناسی یک استقرارگاه کهن در دشت سملقان با قدمت حدود ۳۵۰۰ سال است.

مهمترین دوران استقراری این محوطه مربوط به دوران‌های هخامنشی، اشکانی و ساسانی است که در این دوره‌ها سکونتگاه شهری و مرکز استقرار مردمان دشت سملقان بوده است.

محوطه تاریخی ریوی یکی از مهمترین استقرارگاه های تاریخی در شمال شرق کشور است که نزدیکی آن به جاده ارتباطی گرگان - مشهد فرصت مناسبی را برای ایجاد سایت موزه گردشگری و رشد صنعت توریسم دشت سملقان فراهم کرده است.

تاکنون ۶۴۲ اثر تاریخی خراسان شمالی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده که از این تعداد ۵۰۹ اثر تاریخی، ۴۴ اثر طبیعی، ۷۵ اثر ناملموس و ۲۰ اثر منقول تاریخی است.

استان خراسان شمالی با داشتن هزار و ۲۰۰ اثر و بنای تاریخی شناسایی شده در شمال شرق کشور قرار دارد.
 
مرجع: ایرنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.