ثبت محوطه باستانی سه هزار ساله گیلان در فهرست آثار ملی

ثبت محوطه باستانی سه هزار ساله گیلان در فهرست آثار ملی
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان گفت: محوطه باستانی کاسی سرا شهرستان فومن با بیش از سه هزار سال قدمت، به عنوان یکی از قدیمی ترین آثار تاریخی مناطق جلگه ای استان به همراه ۱۱ اثر غیرمنقول دیگر در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.
دوشنبه ۸ مهر ۱۳۹۸
ساعت ۱۳:۴۰
کد مطلب: ۲۲۹۶۵
Share
اسکان نيوز: ولی جهانی، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان اظهار کرد: کاسی سرا  روستایی کهن در در دهستان سردار جنگل است که اگرچه در منطقه مرتفع واقع نشده ولی در کاوش‌های باستان شناسی آثار قابل توجهی از ادوار گذشته از آن بدست آمده است.

 به نظر می‌رسد این تپه باستانی  یکی از آثار ارزشمند مربوط به دوره عصر آهن در جلگه‌های گیلان باشد که بسیار حائز اهمیت است. در  بررسی‌های به‌عمل آمده، آثاری از خشت‌های دست‌ساز، سفالینه‌هایی با رنگ‌های متنوع و لایه‌های سوختگی مشاهده شده است.

عمده‌ترین سفالینه‌های که از روی این تپه جمع آوری شده از نوع خاکستری و قرمز بودند که قدمت این نوع سفالینه ها به  بیش از سه هزار سال می‌رسد، لذا باتوجه به این‌که این تپه باستانی اولین اثر شناسایی شده مربوطه به پیش از اسلام در دشت‌های فومنات است؛ قرارگیری این اثر باستانی در مسیر راه قدیمی فومن به ماسوله و استفاده از صخره طبیعی بعنوان سکونت گاه خود در هزاره اول پیش از میلاد این احتمال وجود دارد، در هزاره اول پیش از میلاد اقوام مختلف این منطقه آشنایی کامل با ساخت بنا روی صخره‌های طبیعی را داشتند و این سنت تا دوره تیموری و قاجاری نیز ادامه داشت که نمونه‌های آن در شهر تاریخی ماسوله و کهنه ماسوله قابل مشاهده است. 

جهانی افزود: از دیگر آثار ثبت شده غیرمنقولِ این فهرست می‌توان به پل آجری  فومن  مربوط به دوره قاجار ، پل خشتی فومن، گراند هتل انزلی مربوط به دوره پهلوی اول، ساختمان فلاحت لاهیجان  مربوط به دوره پهلوی اول، غار باستانی دستکند میکال  مربوط به اوایل اسلام،  محوطه باستانی کاسی سرا  مربوط به هزاره اول قبل از میلاد، خانه نبی‌زاده مربوط به دوره پهلوی اول، امامزاده عین علی مربوط به دوره قاجار، اداره هواشناسی انزلی  مربوط به پهلوی اول، محوطه ی باستانی لیارسنگ بن مربوط به دوره اشکانی و ساسانی اشاره کرد.  

یک هزار و ۱۰۰ اثر از گیلان در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
 
مرجع: ایرنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.