نمایش «حلقه زرین ارجان» در سرزمین مادری

نمایش «حلقه زرین ارجان» در سرزمین مادری
رئیس‌کل موزه ملی ایران گفت: «حلقه زرین ارجان» متعلق به دوره عیلام نو، نیمه نخست هزاره اول پیش از میلاد و از محوطه باستانی به همین نام است که به‌منظور نمایش موقت به شهر ایذه انتقال‌یافته تا هم‌زمان با گشایش این موزه تازه‌ تأسیس در معرض دید عموم قرار گیرد.
يکشنبه ۷ مهر ۱۳۹۸
ساعت ۱۵:۱۶
کد مطلب: ۲۲۹۴۸
Share
اسکان نيوز: جبرئیل نوکنده، رئیس‌کل موزه ملی ایران با ابراز خرسندی از تاسیس موزه‌ای دیگر در ایران در این خصوص، اعلام کرد: این اثر به همراه تعدادی دیگر از آثار مجموعه ارجان عصر روز پنجشنبه ۳ مهرماه  با همراهی اسکورت ویژه به استان خوزستان انتقال یافت.

وی با اشاره به پیشینه فرهنگی کهن سرزمین خوزستان و جایگاه مهم آن در فرهنگ و تمدن غنی ایران، گفت: وجود چنین موزه‌ای برای استان خوزستان منجر به حفظ، حراست و معرفی مواریث بی‌بدیل این بخش از ایران خواهد بود.

رئیس‌کل موزه ملی ایران خاطرنشان کرد: حلقه زرین ارجان که در موزه ملی ایران نگهداری می‌شود، از آثار منحصربه‌فرد محسوب می‌شود و به‌منظور گرامیداشت گشایش موزه جدید ایذه در این شهر به نمایش گذاشته خواهد شد.

او یادآور شد: موزه مادر کشور وظیفه خود می‌داند در صورت احراز شرایط لازم، نمایشگاه‌هایی از این قبیل در استان‌های دیگر هم برپا شود.

محوطه باستانی ارجان در کنار رودخانه مارون در ۱۲ کیلومتری شرق شهرستان بهبهان قرار دارد. در پاییز سال ۱۳۶۱ هنگام عملیات خاک‌برداری برای ایجاد سد بر روی رودخانه مارون، به‌طور تصادفی به آرامگاهی با دیوارهای سنگی در دل توده‌ای از خشت برخورد شد. پس از بررسی باستان شناسان در این محوطه این آرامگاه به استناد نوشته میخی عیلامی که بر روی حلقه زرین دیده می‌شود، مربوط به کیدین هوتران پسر کورلوش است.

به گزارش روابط‌عمومی موزه ملی ایران، شهرستان ایذه با دارا بودن آثار تاریخی فرهنگی فراوان، خود به‌عنوان یک شهر موزه بازشناخته شده و موزه باستان‌شناسی آن در مساحتی بالغ‌بر ۳۵۰۰ متر و فضای نمایشی در حدود هزار مترمربع با تعداد تقریبی ۵۰۰ اثر طبق اعلام مقامات این استان به‌زودی گشایش خواهد یافت.
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.