میزان فرونشست زمین در استان قم پر ریسک است / شهر قم فاقد نقشه حرایم گسل مصوب است

میزان فرونشست زمین در استان قم پر ریسک است / شهر قم فاقد نقشه حرایم گسل مصوب است
علی بیت اللهی گفت: تنها در سه شهر کرمان، تبریز و تهران نقشه حریم گسل با بار حقوقی و الزام آور تهیه شده است و با توجه به اهمیت شهر قم و جمعیت زیاد و مهاجر پذیری آن، تهیه این نقشه در استان قم در اولویت قرار دارد.
شنبه ۶ مهر ۱۳۹۸
ساعت ۱۶:۲۱
کد مطلب: ۲۲۹۲۵
Share
اسکان نيوز: علی بیت‌اللهی در جلسه کارگروه تخصصی مخاطرات زلزله، لغزش لایه‌های زمین؛ ابنیه، ساختمان و شهرسازی این اداره کل، اظهار کرد: ۲۱ مهرماه از طرف سازمان ملل در همه کشورها، روز جهانی کاهش ریسک نامگذاری شده است.

وی افزود: شعار امسال این کنگره، «بسازیم تا بماند» با هدف افزایش تاب‌آوری و کاهش ریسک بیمارستان‌ها، مدارس و سایر زیرساخت ها از جمله راه است که وزارت راه و شهرسازی همایشی در این خصوص برگزار خواهد کرد.

بیت‌اللهی در خصوص اهمیت مطالعات فرونشست توضیح داد: این مطالعات در خصوص بررسی مخاطرات جبران‌ناپذیر فرونشست است و برآیند این مطالعات نحوه پایدارسازی تاسیسات و زیرساخت‌ها در مواجهه با آن است.

دبیر کارگروه زلزله کشور تصریح نمود: شهر قم فاقد نقشه فرونشست، گسل و حرائم آن به شکل حقوقی و الزام آور است و این مسئله موجب می‌شود ساختمان‌ها بدون توجه به مناطق و زون های مستعد فرونشست و روی گسل ساخته شوند که این امر خطر آفرین است.

بیت‌اللهی ادامه داد: در مرحله اول هر نوع ساخت‌وساز و صدور پروانه، می بایست استعلامات لازم مبتنی بر نقشه فرونشست و گسل ها اخذ شود که در شهر قم به دلیل فقدان این امر، شاهد ساخت و ساز بر روی گسل‌ها و در مناطق مستعد فرونشست هستیم.

وی در خصوص نحوه تهیه این نقشه در شهر قم ابراز داشت: این نقشه با بهره گیری از متخصصان و مهندسان نقشه برداری، شهرسازی و... با استفاده از اعتبارات ملی تهیه خواهد شد.

مدیر بخش خطر‌پذیری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با بیان این که این نقشه می بایست الزام آور و با بار حقوقی باشد، توضیح داد: نقشه‌ای که توسط وزارت راه و شهرسازی تهیه می شود الزام آور و حقوقی است. این نقشه پس از بررسی و تصویب در شورای عالی شهرسازی و معماری کشور، توسط معاون اول رییس جمهور به استان و تمامی دستگاه ها و شهرداری ابلاغ خواهد شد و هر گونه پروانه ساخت و ساز می بایست براساس نقشه حریم فرونشست و گسل صادر شود.

به گفته عضو هیات ‌علمی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی برای کاهش ریسک فرونشست در شهر قم اقدامات اساسی با در نظر گرفتن اقلیم استان و در مواردی مانند مقابله شدید با حفر چاه غیرمجاز و اقدام به پر نمودن آن، بازنگری و تعادل بخشی در استفاده از منابع آب چاه های مجاز، نصب کنتور هوشمند برای استفاده مناسب و درست، ایجاد روش های تغذیه صحیح سفره های آب زیرزمینی؛ تجدید نظر در شیوه سنتی آبیاری و استفاده از شیوه نوین آبیاری اراضی کشاورزی و تجدید نظر در کشت محصولات پر آب کشاورزی می تواند راه گشا باشد.

 در ادامه جلسه حسن صبوری، مدیرکل راه و شهرسازی استان قم اظهار کرد: برای انجام مطالعات در زمینه فرونشست می‌توان از ظرفیت دانشگاه‌ها بهره‌مند شد.

وی توضیح داد: این اداره کل آمادگی تعامل و انجام مطالعات با استفاده از توان کارشناسی دانشگاه‌های سطح استان را دارد.

وی تصریح نمود: وظایف و تکالیفی برای وزارت راه و شهرسازی طرح ریزی شده است  که به شکل متناظر آن، در استان‌ها در قالب کارگروه‌های مخاطرات زلزله، پدافند غیرعامل، حمل و نقل و...  برگزار می‌شود.

به گزارش اداره ارتباطات و اطلاع رسانی اداره کل راه و شهرسازی استان قم، صبوری در پایان خاطر نشان ساخت: برای پیگیری مصوبات و حل مشکلات استان، امیدواریم تا کارگروه‌های استانی به فراخور موضوعات در کارگروه‌های ملی حضور داشته باشند و مسائل خود را مطرح نمایند.
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.