درخت هزارساله گیلان در فهرست میراث طبیعی ملی نشست

درخت هزارساله گیلان در فهرست میراث طبیعی ملی نشست
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان اعلام کرد: درخت هزار ساله کوف (نم دار) درفک در فهرست میراث طبیعی کشور ثبت شد.
شنبه ۶ مهر ۱۳۹۸
ساعت ۱۰:۴۵
کد مطلب: ۲۲۹۰۰
Share
اسکان نيوز: شهرود امیرانتخابی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان افزود: درخت هزار ساله کوف (نم دار) که مردم محلی آن را کوفِ دار می نامند در مسیر جاده قله درفک و در روستا سیاه دشتِبِن قرار دارد و قطر تنه این درخت حدود چهار متر و سن آن به صورت تقریبی چیزی حدود هزار سال تخمین زده شده است؛ نم دار کهنسال درفک به تنهایی در مسیر بام گیلان قرار گرفته و یادگار جنگل های انبوه این منطقه در گذشته ای نه چندان دور است. 

وی ادامه داد: ارتفاع این درخت حدود ۲۰ متر است و گلابی وحشی، سیاه ولیک، سرخ ولیک، آلوچه وحشی، کیکم ، زرشک از گونه‌های گیاهی و گونه های جانوری این منطقه نیز بسیار غنی بوده و از جمله انواع پرندگان شکاری و پستانداران بزرگ مثل پلنگ و خرس و ... در این منطقه یافت می‌شوند. 

امیرانتخابی وجود زیبایی طبیعی درفک، مناظر چشم نواز که ترکیبی از طبیعت و زندگی روستایی مردمان منطقه است، غارهای باستانی و طبیعی دربند رشی، غار یخی و اسپهبدان و ... را از دلایل اصلی ثبت این اثر عنوان کرد.

وی اضافه کرد: با ثبت جنگل‌های هیرکانی و سایت سیاهرود رودبار به عنوان یکی از سایت‌های دوازده گانه هیرکان، این منطقه مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی قرار می‌گیرد. 

وی گفت: جدا از نکات ارزشمند طبیعی گونه نمدار، عمر بالا این درخت نشان دهنده ارزش ژنتیکی و مقاومت بالا درخت است که در صورت مطالعه موردی و بررسی‌های ژنتیکی و اکولوژیکی آن می‌توان به نتایج ارزشمندی دست یافت. 

امیرانتخابی افزایش اطلاع رسانی و آگاهی عمومی نسبت به درختان کهنسال، حصار کشی در اطراف درخت، نصب تابلو و ...  را از جمله عوامل موثر در حفاظت از این اثر طبیعی ارزشمند برشمرد.

تالاب سوستان، ذخیره گاه سفید پلت صفرابسته، درخت نمدار کهنسال درفک معروف به کوف‌دار، آبشار ویسادار، غار چشمه باد، رویشگاه گل صد تومنی معروف به برزکوه، آبشار ورزان سوباتان، گل سوسن چلچراغ، آبشار خربو، قله شاه معلم ماسوله، گل لاله واژگون، درخت آزاد لفمجان، آبشار لاتون، روگا و تالاب کرد محله انزلی و کوه سماموس ۱۶ اثر طبیعی گیلان است که در فهرست آثار ملی طبیعی ایران به ثبت رسیده‌اند.
 
مرجع: ایرنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.