جوابیه مالک گروه هتل‌های چهارباغ سپاهان به گزارش اسکان نیوز درباره ساخت‌وساز بدون مجوز در چهارباغ عباسی + پاسخ اسکان نیوز

جوابیه مالک گروه هتل‌های چهارباغ سپاهان به گزارش اسکان نیوز درباره ساخت‌وساز بدون مجوز در چهارباغ عباسی + پاسخ اسکان نیوز
به دنبال انتشار گزارشی در اسکان نیوز با عنوان« ساخت هتل بدون مجوز در حریم چهارباغ عباسی ادامه دارد/ شهرداری اصفهان حامی متخلفان ساخت‌وسازهای غیرقانونی» مالک گروه هتل‌های چهارباغ سپاهان جوابیه‌ای را به دفتر پایگاه خبری ارسال کرد.
پنجشنبه ۴ مهر ۱۳۹۸
ساعت ۱۴:۴۰
کد مطلب: ۲۲۸۸۷
Share
اسکان نيوز: شرح کامل جوابیه در متن زیر آمده است:

اسکان نيوز در تاریخ‌های  26 فروردین سال ۹۷ و 24 تیر، 9 و 30 شهریور و 2 مهر ماه سال جاری مطالبی در مورد ساخت هتل در خیابان شیخ بهایی اصفهان منتشر کرد که با واکنش نهادهای متولی ارائه مجوز ساخت‌وساز به هتل و مجموعه سازنده مواجه شد مربوطه واقع شد.

در همین راستا مصطفی مصری‌پور، کارشناس ارتباط با رسانه‌های گروه هتل‌های چهار باغ سپاهان در پاسخ به  اسکان نيوز اظهار کرد: در مطالب منتشر شده در سایت اسکان نيوز اشاره شده که ساخت هتل پنج ستاره در خیابان شیخ بهایی، کوچه ارفعی به شماره پلاک ثبتی 393-359 فاقد مجوز است در حالی که این ادعا بر خلاف مجوزات شهرداری، میراث فرهنگی و کمیسیون ماده 5 با حضور استانداری اصفهان است.

وی افزود: این در حالی است که اسناد مربوط به کمیسیون‌های ماده 5 از سال 94 تا خرداد 98 که آخرین مصوبه به تصویب رسیده موجود است و خبرنگار این سایت نیز آن‌ها را رویت کرده است؛ البته مدیر اداره ارتباطات رسانه‌ای شهرداری اصفهان نیز با تاکید بر قانونی بودن مسیر طی شده برای ساخت این هتل در خیابان شیخ بهایی بیان داشته که مجوز مربوط به ساخت هتل و شرایط احداث آن در کمسیون ماده 5 اصفهان به تصویب رسیده و همچنین ابلاغ این مصوبه نیز به بخش‌های درگیر از جمله شهرداری انجام شده است.

کارشناس ارتباط با رسانه‌های گروه هتل‌های چهار باغ سپاهان ادامه داد: با توجه به طی مراحل قانونی و صدور پروانه فعالیت شهرداری اصفهان در رابطه با مجوزهای مربوط به گودبرداری و آغاز فعالیت نیز تأکید کرده است که طی استعلام صورت گرفته از شهرداری منطقه یک تمامی مراحل این پروژه با طی مراحل و طبق روال قانونی صورت گرفته و ناظران شهرداری منطقه بر فعالیت پروژه نظارت دارند.

مصری‌پور با اشاره به صدور موافقت اصولی از سوی میراث فرهنگی و نیز تایید نقشه‌های هتل توسط این اداره کل، گفت: همچنین فریدون اللهیاری، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان در واکنش به این مطلب منتشر شده در اسکان نيوز ضمن رد ادعا بدون مجوز بودن ساخت این هتل تصریح کرده است که تمامی اقدامات مربوط به این پروژه بر اساس مصوبات و نظارت‌های قانونی صورت گرفته و در راستا توسعه گردشگری مورد حمایت این اداره کل است؛ این در حالی است که این اداره کل در پاسخ به استعلامات شهرداری منطقه یک اصفهان نیز نظرات مثبت خود را اعلام کرده است.

وی افزود: از طرفی در گزارشات منتشر شده در مورد هتل خیابان شیخ بهایی نقل قولی از حجت‌اله غلامی سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری اصفهان در زمان مدیرکلی‌اش در راه و شهرسازی استان آورده شده که وی این اظهارات منصوبه در خصوص ساخت هتل در حریم سی و سه پل را بی ارتباط با پروژه هتل خیابان شیخ بهایی دانسته و بر قانونی بودن و ابلاغ مجوزات ساخت این هتل صحه گذاشته است.

مصری‌پور همچنین اظهار کرد: در مطالب منتشر شده اسکان نيوز ادعا ساخت هتل بدون مجوز در حالی در تیتر این مطالب خودنمایی می‌کند که در آخرین گزارش این سایت درباره پروژه هتل خیابان شیخ بهایی هیچ مدرکی مبنی بر عدم صدور مجوز ارائه نشده و تنها به این پاراگراف بسنده شده است: «کمیسیون ماده پنج استان اصفهان در جلسه  98/3/13  با تغییر کاربری حدود 2800 مترمربع شامل پلاک‌های ثبتی به شماره  393، 358، 5/1، 1/357، 395/359 در خیابان شیخ بهایی کوچه ارفعی برای تغییر کاربری و ساخت هتل موافقت کرد. اما طبق پیگیری‌های خبرنگار اسکان نيوز تاکنون مصوبه تغییر کاربری پلاک‌های مذکور از سوی استانداری به شهرداری اصفهان ابلاغ نشده است».

کارشناس ارتباط با رسانه‌های گروه هتل‌های چهار باغ سپاهان افزود: در همین گزارش نگارنده مطالب، در حالی عدم وجود مجوز را تیتر متن خود قرار داده که در همان پاراگراف اول گزارش خود، وجود آن را تائید کرده و این بار به سراغ «عدم ابلاغ به شهرداری» رفته است و جالب تر اینکه حتی اظهار نظر مدیر ارتباطات رسانه ای شهرداری اصفهان در خصوص اخذ ابلاغیه موافقت کمیسیون ماده 5 با آغاز عملیات ساخت و ساز هتل مذکور نیز که در پاراگراف بعدی آمده نیز برای این نگارنده کافی نیست و وی همچنان تاکید دارد که پیگیری خبرنگار اسکان نيوز، به نتیجه نرسیده است.

وی ادامه داد: معتقدم گزارش منتشر شده از همان ابتدا تیتر با وجود مثال های نقض فراوان و نبود بنیه حقوقی و استدلالی صحیح، سعی دارد به مخاطب اعلام کند که هتل مذکور در چارباغ فاقد مجوز بوده و جریان قدرت و ثروتی وجود دارد که تلاش کرده با بستن چشم و دهان نهادهای ناظر، کاری خلاف قانون را در مرکز شهر انجام دهد اما در رد همه این ادعا باید به نکاتی اشاره کنم.

مصری‌پور در ادامه گفت: مرجع رسمی اظهار نظر در خصوص تغییر کاربری اراضی و ارائه مجوزهای ساخت و ساز کمیسیون ماده 5 است. تصميم‌گيری برای تغيير کاربری اراضی در کميسيون ماده پنج به رياست استاندار و معاونت امور عمرانی استانداری انجام می‌شود و با تشکيل جلساتی با حضور اعضا آن شامل مدير کل راه و شهرسازی استان به عنوان دبير جلسه، شهرداری به عنوان عضو جلسه، رئيس سازمان جهاد کشاورزی استان به عنوان عضو جلسه و رييس سازمان ميراث فرهنگی، صنايع‌دستی و گردشگری مورد بررسي قرار می‌گيرد و هتل مذکور نیز، مصوبه کمیسیون ماده 5 را اخذ کرده است.

کارشناس ارتباط با رسانه‌های گروه هتل‌های چهار باغ سپاهان افزود: علاوه بر این، این هتل، مجوزهای لازم از سازمان میراث فرهنگی را نیز دریافت کرده و کلیه امور با نظارت این سازمان در حال انجام است. همچنین مصوبه کمیسیون ماده 5 به شهرداری ابلاغ شده و  بر اساس همین مصوبه، مجوز خاکبرداری پروژه از سوی شهرداری صادر شده است.

وی با بیان این که کلیه نقشه‌های نهایی هتل توسط ادارات مربوطه تایید شده اند، تصریح کرد: علاوه بر مجوز اولیه کمیسیون ماده 5، مجوز طرح توسعه هتل نیز به تصویب این کمیسیون درآمده است.

مصری‌پور در تشریح جزئیات مجوزات این هتل خاطرنشان کرد: بر اساس صورت جلسه کمیسیون طرح تفصیلی اصفهان مورخ 94.8.03 به شماره و تاریخ دعوتنامه 11/94/41982 مورخ 94.7.29 با درخواست «تغییر کاربری گستره طرح ویژه به گردشگری پذیرایی و تفریحی (هتل سازی)  نظر موافق کمیسیون اعلام شده است.

کارشناس ارتباط با رسانه‌های گروه هتل‌های چهار باغ سپاهان  تصریح کرد: بر اساس مصوبه مذکور، زمین محل ساخت هتل به تائید کمیسیون ماده پنج و به امضای استاندار، مدیرکل راه و شهرسازی، شهردار، مدیرکل میراث فرهنگی، رییس جهاد کشاورزی، فرماندار، مدیرکل دفتر فنی استاندار و رئیس سازمان محیط زیست رسیده است.

وی افزود: بر اساس همین مصوبه، مالک اقدام به اخذ پروانه ساخت و مجوز گودبرداری و آغاز عملیات هتل سازی در آن کرده است. لذا کلیه مطالب مطرح شده در خصوص گودبرداری بدون مجوز کمیسیون ماده 5 و همچنین عدم ابلاغ این مصوبه به شهرداری یا سایر ادارات مربوطه کاملا کذب است؛ این در حالی است که صدور پروانه ساخت تائید نقشه ها از سوی میراث، پروانه اصولی نیز طبق قانون انجام شده و تصاویر آن موجود است.

مصری‌پور در خصوص عرصه موجود و مورد اشاره در گزارش نیز بیان کرد: کمیسیون ماده 5 در جلسه مورخ 97.12.22 مصوبه ای در خصوص اعطای مجوز به این ملک صادر کرده که این مصوبه در نامه مورخ 1398.04.31 مدیرکل میراث فرهنگی به شهرداری منطقه یک به شماره  
982/123/4562 مورد استناد این مدیرکل قرار گرفته است اما با وجود صدور و ابلاغ این مجوز از سوی کمیسیون ماده 5 برای عرصه و تایید سازمان میراث فرهنگی و شهرداری منطقه یک برای ادامه فرآیند اخذ مجوز ساخت؛ مالک پروژه هنوز هیچ گونه عملیات اعم از تخریب و گودبرداری در این عرصه را صورت نداده و در زمان دریافت ابلاغیه مجوز مذکور و اخذ پروانه ساخت و سایر مجوزهای مربوطه، به این کار اقدام خواهد کرد. لذا تمامی ادعاهای مطرح شده در این رابطه نیز بر مبنای گمانه زنی نادرست بوده و رد می شود.

کارشناس ارتباط با رسانه‌های گروه هتل‌های چهار باغ سپاهان در پایان بیان کرد: فارغ از همه این مباحث مطرح شده ذکر این نکته کاملا ضروری است؛ در فضایی که جنگ اصلی در میدان اقتصاد در حال وقوع است و دشمن تمام تلاش خود را برای فراری دادن سرمایه ها از کشور و ایجاد فضا رعب‌آور برای گردشگران و سرمایه‌گذاران بخش خصوصی به کار گرفته، انجام حملات فاقد مدرک به پروژه‌هایی که وجود آن‌ها می‌تواند گردشگری استان را دگرگون سازد و سرمایه اصلی آن نیز توسط سرمایه گذاران بخش خصوصی تامین شده، برای مردم چندان قابل قبول نبوده و نیات نادرستی را به ذهن متبادر می‌سازد. مضافا این‌که در سند توسعه استان اصفهان اولویت اول گردشگری قید شده است.

پاسخ اسکان نيوز: حمایت مدیران استان اصفهان از ساخت‌وسازهای غیرقانونی در حریم چهارباغ عباسی
 
ساخت‌وساز غیرقانونی و خلاف ضوابط عرصه و حریم محور فرهنگی تاریخی شهر اصفهان ازجمله موضوعاتی است که طی دو سال گذشته محور تعدادی از گزارش‌های منتشر شده  در اسکان نيوز است. ساخت‌وسازهای غیرقانونی بخش خصوصی که گویا این روزها با حمایت‌های جدی‌تر مدیران استانی از متخلفان بر سرعت اجرا آن‌ها افزوده‌شده است.

 گزارش‌های که هرچند تاکنون هیچ‌یک از سازمان‌ها و ادارات استان اصفهان در مورد  انتشار آن‌ها موضع‌گیری نکرده‌اند؛ اما سبب واکنش مالک گروه هتل‌های چهارباغ سپاهان شده است. مالکی که در حال ساخت‌وساز هتل 5 ستاره در حریم تاریخی خیابان چهارباغ عباسی است.

 مالک گروه هتل‌های چهارباغ سپاهان در ارسال جوابیه‌ای به اسکان نيوز نسبت به گزارش‌های منتشرشده با عناوین ( برخلاف ضوابط مجوزی را تصویب و ابلاغ نمی‌کنیم (انتشار 26 فرودین ماه 97)، سایه هتل‌سازی بر خیابان چهارباغ اصفهان سنگینی می‌کند (انتشار 24 تیرماه 98)، جریان‌های سیاسی قدرت و ثروت شهر اصفهان را می‌بلعد (9 شهریورماه 98) و شهرداری اصفهان حامی متخلفان ساخت‌وسازهای غیرقانونی (30 شهریورماه 98) واکنش نشان داده و اعلام کرده است: «حملات فاقد مدرک به پروژه‌هایی که وجود آن‌ها می‌تواند گردشگری استان را دگرگون سازد و سرمایه اصلی آن نیز توسط سرمایه‌گذاران بخش خصوصی تامین‌شده، برای مردم چندان قابل‌قبول نبوده و نیات نادرستی را به ذهن متبادر می‌سازد.»

در حالی مالک خصوصی گروه هتل‌های چهارباغ سپاهان اسکان نيوز را به انتشار مطالب فاقد مدرک متهم می‌کند که باوجود پیگیری‌های تلفنی و حضوری خبرنگار اسکان نيوز با نماینده مالک تاکنون هیچ مدرکی دال بر تائید نقشه‌های معماری هتل توسط میراث فرهنگی استان و ابلاغیه مصوبه کمیسیون ماده پنج ( مورخ 12/3/98) به شهرداری اصفهان از سوی مالک ارائه نشده است.

مالک خصوصی گروه هتل‌های چهارباغ سپاهان در جوابیه ارسالی مدعی است، اسکان نيوز باید «اظهارنظر نفیسه قانیان، مدیر اداره ارتباطات رسانه‌ای شهرداری اصفهان مبنی بر ابلاغ مصوبه مذکور از سوی استانداری به شهرداری را ملاک قرار داده و آن را  به عنوان تائیدی بر ابلاغ مصوبه  از سوی استانداری به شهرداری  قبول کند. درحالی‌که طبق پیگیری‌های مکرر اسکان نيوز هنوز مصوبه از سوی استانداری به شهرداری  اصفهان ابلاغ نشده است و صدور هرگونه پروانه از سوی شهرداری برای ساخت‌وساز در محدوده موردنظر تخلف است.

البته مالک خصوصی گروه هتل‌های چهارباغ سپاهان در جوابیه ارسالی به نقل از حجت‌الله غلامی، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار اصفهان مدعی شده که وی « با تاکید بر مصوبه کمیسیون ماده پنج... بر قانونی بودن ساخت این هتل صحه گذاشته است

 در ادامه به نقل قول دیگری از غلامی  استناد کرده و  مدعی است معاون هماهنگی امور عمرانی  استاندار اصفهان خطاب به مالک گفته است: « اظهارات منصوب به وی در خصوص ساخت هتل در حریم سی‌وسه‌پل بی‌ارتباط با پروژه هتل خیابان شیخ بهایی است.»

 در حالی معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار اصفهان  به استناد جوابیه ارسالی مالک گروه هتل‌های چهارباغ سپاهان اظهاراتش را در خصوص ساخت‌وساز در حریم سی‌وسه‌پل بی‌ربط به پروژه هتل چهارباغ دانسته که طبق ضوابط عرصه و حریم محور فرهنگی تاریخی شهر اصفهان مصوب 23 دی‌ماه 1377 به شماره1/1-9931 هرگونه ساخت‌وساز در عرصه و حریم محور شامل ضوابط و قوانین مصوب بوده و تخطی از آن جرم است.

 در ادامه جوابیه ارسالی مالک گروه هتل‌های چهارباغ سپاهان با ذکر نقل‌قولی از فریدن الهیاری، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری اصفهان مدعی است که الهیاری «ضمن رد ادعا بدون مجوز بودن ساخت این هتل تصریح کرده است که تمامی اقدامات مربوط به این پروژه بر اساس مصوبات و نظارت‌های قانونی صورت گرفته و در راستای توسعه گردشگری موردحمایت این اداره کل است.»

 ادعایی که طرح آن از سوی مدیرکل میراث فرهنگی استان به‌عنوان متولی حفظ و حراست از میراث فرهنگی بسیار قابل‌ملاحظه است.

این‌که چگونه مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان با آگاهی از عدم ابلاغ مصوبه کمیسیون ماده پنج برای تغییر کاربری و ساخت هتل در محدوده موردبحث از سوی استانداری به شهرداری اصفهان از ساخت‌وساز مالک بودن کسب مصوبه قانونی حمایت کرده است.

 البته این پرسش همچنان مطرح است که بر اساس چه ضوابطی مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان با ساخت چهار طبقه هتل در حریم چهارباغ عباسی موافقت کرده است؟

 طبق قانون مصوب مجلس شورای اسلامی ضوابط عرصه و حریم محور فرهنگی تاریخی شهر اصفهان 23 دی‌ماه سال 1377 مصوب و برای اجرا به استان ابلاغ‌شده است. ضوابط و قوانین که به‌منظور حفظ محور فرهنگی شهر اصفهان در قالب ضوابط و مقررات مربوط به عرصه و حرایم بناها و محوطه‌های تاریخی در طرح بازنگری طرح تفصیلی شهر اصفهان گنجانده‌شده است. طبق قانون هرگونه دخل و تصرف در محدوده حریم و تخلفات حفاظتی مربوط برابر با موارد 558  لغایت  569 از کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی تعزیرات و مجازات‌های بازدارنده جرم محسوب می‌شود و مرتکب مشمول مجازات‌های قانونی خواهد شد.

 به استناد ضوابط حریم دولت‌خانه صفوی (ضوابط حریم مجموعه تاریخی فرهنگی شهر اصفهان) مقررشده است تا «در محوطه مشخص‌شده مطابق نقشه مصوب میراث فرهنگی، احداث هرگونه ساختمان تا عمقی که در نقشه فوق‌الذکر مشخص‌شده است با توجه به کاربری تعیین‌شده در طرح بازنگری مصوب در دوطبقه با حداکثر ارتفاع 8 (هفت و نیم متر) با معماری مناسب پس از تائید طرح و نقشه توسط میراث فرهنگی مجاز خواهد بود.» این‌که چرا مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان مجوز ساخت هتل چهار طبقه در حریم محور فرهنگی تاریخی شهر اصفهان را تائید نموده و از ساخت‌وساز بدون مجوز مالک در منحصربه‌فردترین خیابان کشور به بهانه توسعه گردشگری دفاع می‌کند، قابل‌تأمل است.

 گروه هتل‌های چهارباغ سپاهان بابیان این‌که «در فضایی که جنگ اصلی در میدان اقتصاد در حال وقوع است و دشمن تمام تلاش خود را برای فراری دادن سرمایه‌ها از کشور و ایجاد فضای رعب‌آور برای گردشگران و سرمایه‌گذاران بخش خصوصی به کار گرفته، انجام حملات فاقد مدرک به پروژه‌هایی که وجود آن‌ها می‌تواند گردشگری استان را دگرگون سازد و سرمایه اصلی آن نیز توسط سرمایه‌گذاران بخش خصوصی تامین‌شده، برای مردم چندان قابل‌قبول نبوده و نیات نادرستی را به ذهن متبادر می‌سازد.» در تلاش است برای توجیه ساخت‌وسازهای غیرقانونی در محدوده تاریخی  چهارباغ عباسی است. اسکان نيوز در جهت حمایت از سرمایه‌گذاران بخش خصوصی و توسعه و رونق گردشگری استان اصفهان این آمادگی را دارد تا جهت تنویر افکار عمومی در صورت ارائه مجوزهای اخذشده از سوی دستگاه و سازمان‌های متولی توسط مالک گروه هتل‌های چهارباغ سپاهان نسبت به انتشار آن‌ها اقدام کند «تا رسوا شود هرکه در او غش باشد».
 

 

 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.