میراث کشی در اصفهان

وقتی‌ میراث فرهنگی قانون را دور می‌زند/ ساخت‌ هتل در حریم چهارباغ عباسی تخلف محض است

وقتی‌ میراث فرهنگی قانون را دور می‌زند/  ساخت‌ هتل در حریم چهارباغ عباسی تخلف محض است
با وجود این‌که در همه نامه‌نگاری‌های انجام شده برای تغییر کاربری پلاک‌های کوچه ارفعی بر رعایت قوانین و ضوابط شهرسازی و معماری تاکید شده اما در هیچ یک از نامه‌های مذکور ارتفاع مجاز برای ساخت هتل به‌صورت عددی (متر) بیان‌ نشده است. موضوعی که نه‌تنها میراث فرهنگی نسبت به آن کم‌توجه بوده بلکه اعضا کمیسیون ماده پنج نیز نسبت به آن دقت کافی نداشته و تنها به قید چهار طبقه روی پیلوت بدون ذکر دقیق ارتفاع مجاز اکتفا کرده‌اند.
سه شنبه ۲ مهر ۱۳۹۸
ساعت ۱۳:۵۴
کد مطلب: ۲۲۸۳۳
Share
اسکان نيوز، سمیه قنبری:  دی‌ماه سال 90 در چهارمين همايش ملی شورای سياست‌گذاری ميراث فرهنگی با ثبت بخش جنوبی محور فرهنگی تاریخی شهر اصفهان به طول 6 کیلومتر به شماره 3008 در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد. محوری که تنگ‌نظری‌های مدیرتی در استان اصفهان و کوتاهی مدیران کشوری مانع از آن شد تا به‌عنوان بخشی از میراث جهانی در فهرست جهانی یونسکو قرار بگیرد.

 محوری که این روزها ساخت‌وسازهای غیرقانونی به‌شدت آن را تهدید می‌کند. مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان اصفهان 97/6/5 در پاسخ به نامه شماره‌ 1/97/3747 مورخ 17 مرداد 1397 شهرداری منطقه یک اصفهان با صدور پروانه ساختمانی برای پلاک‌های ثبتی واقع در خیابان شیخ بهایی کوچه ارفعی برای ساخت هتل به‌شرط رعایت کلیه ضوابط و مقررات شهرسازی و معماری و حقوق مجاوران موافقت و اعلام کرد: « ارتفاع ساختمان مطابق با ضوابط و مقررات طرح تفضیلی حداکثر 3 طبقه و صرفا جهت ساخت هتل حداکثر چهار طبقه روی پیلوت تا روی جان‌پناه بام و بدون در نظر گرفتن شکست در ارتفاع و طبقات باشد.»

 با طرح موضوع تغییر کاربری پلاک‌های واقع در کوچه ارفعی کمیسیون ماده پنج استان در تاریخ 98/3/12 "با توجه به شماره نامه 972/123/5472 مورخ  97/6/5  اداره میراث فرهنگی با تغییر کاربری از طرح ویژه چهارباغ به گردشگری صرفا جهت احداث هتل با ارتفاع حداکثر چهار طبقه روی پیلوت (مطابق مفاد نامه میراث فرهنگی) با رعایت مشرفیت، سایه‌اندازی، تامین پارکینگ و سایر ضوابط و مقررات شهرسازی و معماری نیز موافقت کرد."

 با وجود این‌که در همه نامه‌نگاری‌های انجام شده برای تغییر کاربری پلاک‌های کوچه ارفعی بر رعایت قوانین و ضوابط شهرسازی و معماری تاکید شده است اما در هیچ یک  از نامه‌های مذکور ارتفاع مجاز برای ساخت هتل به‌صورت عددی (متر) بیان‌نشده است. موضوعی که نه‌تنها میراث فرهنگی نسبت به آن کم‌توجه بوده بلکه اعضا کمیسیون ماده پنج نیز نسبت به آن دقت کافی نداشته و تنها به قید چهار طبقه روی پیلوت بدون ذکر دقیق ارتفاع مجاز اکتفا کرده‌اند.

اگر ملاک تصمیم‌گیری مدیران میراث فرهنگی استان قوانین و مقررات مندرج در ضوابط و حریم محور فرهنگی شهر اصفهان مصوب 23 دی‌ماه سال 1377 به شماره 1/1-9931 سازمان میراث فرهنگی است که در آن قیدشده «حداکثر ارتفاع بناهای واقع در عرصه و حریم تاریخی تا شعاع 100 متر باید از حداقل ارتفاع اثر تاریخی مجاور تجاوز نکرده و به‌هرحال بیش از 8 متر نباشد.»   

در حالی میراث فرهنگی استان اصفهان با ساخت هتل در حریم خیابان چهارباغ عباسی با حداکثر 3 طبقه و صرفا جهت احداث هتل با چهار طبقه موافقت کرده است که این ارتفاع می‌تواند علاوه بر مخدوش کردن حریم خیابان عباسی به‌عنوان یک اثر ملی حریم بناهای چون ساختمان شهرداری مرکزی، بازار هنر و مدرسه چهارباغ را به‌عنوان آثار ثبت‌شده در فهرست ملی در محور چهارباغ با تهدید مواجه کند.

 هرچند معاون میراث فرهنگی استان اصفهان ملاک تصمیم‌گیری برای ساخت‌وساز در محور فرهنگی تاریخی اصفهان (به دلیل نداشتن حریم مصوب) را ضوابط و مقررات گنجانده‌شده در طرح بازنگری طرح تفصیلی شهر اصفهان عنوان می‌کند.  اما گویا میراث فرهنگی استان از این ضوابط نیز تخطی کرده است. چراکه طبق ضوابط حریم دولت‌خانه صفوی (ضوابط حریم مجموعه تاریخی فرهنگی شهر اصفهان) «در محوطه مشخص‌شده مطابق با نقشه مصوب میراث فرهنگی احداث هرگونه ساختمان تا عمقی که در نقشه فوق‌الذکر مشخص‌شده است با توجه به کاربری تعیین‌شده در طرح بازنگری مصوب در دوطبقه با حداکثر ارتفاع 8 (هفت ونیم متر) با معماری مناسب پس از تائید طرح و نقشه توسط میراث فرهنگی مجار خواهد بود.»

 حال این پرسش مطرح است که آیا در صدور موافقت برای ساخت هتل چهار طبقه در حریم خیابان چهارباغ عباسی ضوابط خاص مربوط به عرصه و حرائم محوطه‌ای واحد ارزش تاریخی و معماری از سوی میراث فرهنگی به‌عنوان متولی و حافظ میراث ملی رعایت شده؟ پرسش دیگر این‌که چرا مالک بدون انجام فعالیت باستان‌شناسی در حریم یک اثر تاریخی اقدام به گودبرداری کرده؟ درحالی‌که خردادماه سال جاری یگان حفاظت میراث فرهنگی استان به‌سرعت با گودبرداری غیرمجاز در فاصله 100 متری مسجد شیخ لطف‌الله برخورد و مانع ادامه کار شد. اما گودبرداری در فاصله 100 متری خیابان چهارباغ عباسی آن‌هم در محدوده‌ای به وسعت 2800 مترمربع انجام می‌شود بدون هیچ‌گونه اعتراض و برخورد از سوی میراث فرهنگی آن‌هم در پلاکی که هنوز مجوز تغییر کاربری آن برای ساخت هتل از سوی مراجع ذی‌صلاح تائید و ابلاغ نشده است.

 مهدی جعفری، رئیس هیات‌ مدیره بنیاد آریا در گفت‌وگو با اسکان نيوز درباره ساخت‌وساز در حریم چهارباغ عباسی، گفت: براساس مشاهدات میدانی و با توجه به حجم گودبرداری و ساخت‌وساز صورت گرفته به‌طورقطع ارتفاع ساختمان بسیار بیشتر از ارتفاعی است که عنوان می‌شود.

 جعفری با تاکید بر این‌که این موضوع تهدید جدی برای چهارباغ عباسی است، ادامه داد: نگرانی‌های فعالان میراث فرهنگی برای تخریب هویت چهارباغ عباسی در پروژه احیا چهارباغ متأسفانه نتوانسته سبب تغییر نگاه مدیران میراث فرهنگی شود. به‌طوری‌که امروز شاهد صدور مجوز برای ساخت هتل در حریم یک اثر ملی هستیم. هتلی که منظر حریم بافت تاریخی چهارباغ عباسی را به‌شدت تهدید می‌کند.

 جعفری بابیان این‌که برخلاف گفته ملاک فعالان میراث فرهنگی تاکنون هیچ مجوزی که نشان دهد ساخت هتل بر اساس قوانین و ضوابط است مشاهده نکرده‌اند، گفت: تخلف واضح میراث فرهنگی استان در این پروژه چیزی است که تاکنون شاهد آن هستیم. چراکه میراث فرهنگی به‌عنوان متولی میراث باید پاسخگویی استعلامات سایر دستگاه و سازمان‌ها ازجمله شهرداری باشد. حال چگونه شورای فنی سازمان میراث فرهنگی تشخیص داده ساخت هتل در این محدوده هیچ تاثیر یا دخل و تصرفی در حریم چهارباغ عباسی ندارد، سئوالی است که باید به آن پاسخ داد.

 معتقدم مشخصا این ساخت‌وساز تخلف محض است. این سرعت در ساخت‌وساز با این حجم از گودبرداری بسیار نگران‌کننده است. نگرانی که فقط شفاف‌سازی آن را برطرف می‌کند. پیشنهاد می‌کنم سرمایه‌گذار اگر آن‌گونه که مدعی است مجوزهای لازم برای ساخت هتل را از میراث فرهنگی طبق قانون و ضوابط دریافت کرده است به‌صورت شفاف آن‌ها را منتشر کند.

 رئیس هیات‌مدیره بنیاد آریا بابیان این‌که چهارباغ بخشی از هویت اصفهان است، گفت: اگر یک شناسنامه برای اصفهان در نظر بگیریم چهارباغ عباسی یکی از صفحات این شناسنامه است پس باید برای حفظ آن تلاش کنیم.
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.