ممنوعیت فعالیت راهنمایان غیرمجاز ایرانی و خارجی در سایت‌های تاریخی از فردا

ممنوعیت فعالیت راهنمایان غیرمجاز ایرانی و خارجی در سایت‌های تاریخی از فردا
وزیر میراث‌فرهنگی خطاب به راهنمایان گردشگری گفت: راهنمایان گردشگری جلودار و پیشران گردشگری کشور هستند، شما راهنمایان حلقه واصل بین زنجیره گردشگری هستید و می‌توانید سفرهای یک گردشگر را تداوم دهید و با رفتار و برخورد حرفه‌ای خود نقش مهمی برای حضور هرچه بیشتر گردشگران دارید.
شنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۸
ساعت ۲۲:۲۳
کد مطلب: ۲۲۷۸۱
Share
اسکان نيوز: علی‌اصغر مونسان، وزیر میراث‌فرهنگی عصر امروز شنبه ۳۰ شهریور ۹۸، در نشست کانون انجمن‌های صنفی راهنمایان گردشگری سراسر کشور تصریح کرد: در مدت مسئولیتم در این وزارتخانه از راهنمایان گردشگری چیزی غیر از کمک و همراهی ندیده‌ام و در این نشست نیز آنچه مطرح شد، مطالبات صنفی بود که نشان‌دهنده علاقه‌مندی افراد برای فعالیت در این حوزه است.

او گفت: یکی از موضوعاتی که با آن مواجهه هستیم، تبلیغ منفی و معرفی نادرست کشورمان است که باعث شده برخی گردشگران تصویر مناسبی از ایران نداشته باشند؛ از این‌رو این راهنمایان گردشگری می‌توانند تصویر درستی از ایران ارائه دهند. در این میان البته راهنمایان خوشبختانه به‌درستی توانسته‌اند این نقش را ایفا کنند؛ چراکه گردشگرانی که به ایران سفر می‌کنند در بازگشت از ایران به سفیران فرهنگی تبدیل می‌شوند.

ضرورت استانداردسازی توضیحات راهنمایان گردشگری

مونسان به موضوع استانداردسازی توضیحات راهنمایان گردشگری اشاره کرد و افزود: استانداردسازی توضیحات راهنمایان گردشگری می‌تواند آسیب‌های ما را در این حوزه کاهش دهد، البته این موضوع بیشتر از سوی راهنمایان غیرمجاز دیده می‌شود؛ با این حال نیازمندیم به یک چارچوب و استاندارد درباره توضیحات راهنمایان گردشگری دست یابیم.

او ادامه داد: توضیحات راهنمایان گردشگری درباره سایت‌های تاریخی و بناهای فرهنگی‌تاریخی، باید به‌گونه‌ای باشد که حاوی اطلاعات استاندارد باشد و در چارچوب علمی تعریف شود؛ به‌عنوان مثال در حال حاضر که در ماه محرم هستیم برخی از گردشگران خارجی به نقاط مختلف کشور از جمله یزد برای بازدید از مراسم مذهبی و آیینی محرم سفر می‌کنند که اگر توضیحات یک راهنمای گردشگری استاندارد نباشد می‌تواند آسیب‌هایی را وارد کند.

فعالیت راهنمایان گردشگری غیرمجاز در سایت‌های تاریخی ممنوع می‌شود

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در ادامه به یکی از مشکلات مطرح‌شده در این نشست از سوی راهنمایان در خصوص فعالیت راهنمایان غیرمجاز ایرانی و غیرایرانی اشاره کرد و افزود: از فردا بخشنامه‌ای تهیه و ابلاغ خواهد شد که فعالیت‌های راهنمایان غیرمجاز اعم از ایرانی و غیرایرانی در سایت‌های تاریخی استان‌‌های مختلف ممنوع است.

او خاطرنشان کرد: راهنمایان گردشگری که در سایت‌های تاریخی فعالیت می‌کنند، حتما باید راهنمایان مجازی باشند که دارای کارت باشند و این کارت روی سینه آن‌ها نصب شود و از فعالیت راهنمایان غیرمجاز در سایت‌های تاریخی به‌طور جدی جلوگیری خواهد شد.

مونسان به یکی دیگر از موضوعات مطرح‌شده در این نشست از سوی راهنمایان گردشگری درباره سفر انفرادی برخی گردشگران عرب‌زبان و اقامت آن‌ها در برخی اماکن مانند منازل شخصی یا حسینیه‌ها اشاره کرد و افزود: انتظار من این است که طرحی جامع از سوی کانون انجمن صنفی راهنمایان گردشگری در این خصوص تهیه و تدوین شود و ما نیز در این خصوص کمک خواهیم کرد.

ارائه تصویر مناسب از ایران، نقش مهم راهنمایان گردشگری

او در ادامه گفت: اعتقاد من بر این است که تبلیغات، سرمایه‌گذاری است، تاکنون به‌خاطر کمبود منابع مالی، امکان این‌که بتوانیم موضوع تبلیغات را به‌صورت گسترده ادامه دهیم وجود نداشته اما با توجه به پروژه ایران‌هراسی نیازمند تبلیغات و ارائه تصویر درست از ایران هستیم که در این میان یکی از کانال‌هایی که می‌تواند به تبلیغات صحیح و ارائه تصویر مناسب از کشورمان کمک کند، راهنمایان گردشگری هستند.

وزیر میراث‌فرهنگی در ادامه گفت: راهنمایان گردشگری و بخش‌خصوصی بازوان ما هستند از این رو برای معرفی مسیرهای جدید گردشگری برخی آژانس‌های معتبر گردشگری به‌عنوان معین در یک منطقه معرفی شده‌اند و مقاصدی از جمله غرب کشور، شمال‌غرب مانند اردبیل و نیز سیستان و بلوچستان به همت آنان معرفی می‌شوند.

نقش وجود تعطیلی در نیمه دوم سال بر رونق گردشگری

او همچنین به توزیع سفر در طول سال به مناطق مختلف کشور اشاره کرد و افزود: موضوع تعطیلات در نیمه دوم سال را از دو سال پیش دنبال می‌کنیم و امیدواریم بتوانیم موافقت‌ها را در این خصوص جلب کنیم چراکه با تعطیلی یک‌هفته‌ای در نیمه دوم سال، شاهد رشد گردشگری هستیم و بسیاری از ظرفیت‌های گردشگری کشور در نیمه دوم سال نیز به‌عنوان مقصد گردشگری در کشور انتخاب خواهند شد.

مونسان یادآور شد: اقدامات خوبی را در حوزه گردشگری شروع کرده‌ایم که به‌عنوان مثال می‌توان به تدوین سند توسعه گردشگری اشاره کرد که این سند در حال بررسی در کمیسیون‌های تخصصی گردشگری است و به‌زودی در صحن دولت مطرح می‌شود و به‌طور حتم تصویب این سند به توسعه گردشگری کمک خواهد کرد.

ارتقا خدمات گردشگری، نقش دیگر راهنمایان

او افزود: ارتقا کیفیت خدمات گردشگری، نقش دیگری است که راهنمایان گردشگری دارند، چراکه راهنمایان گردشگری با تمام زنجیره‌های گردشگری ارتباط دارند و نقاط ضعف و قوت را می‌شناسند، در این خصوص پیشنهاد ناظر افتخاری راهنمایان گردشگری را مطرح کردیم تا بتوانیم نظارت هرچه بیشتری بر ارائه خدمات داشته باشیم.

وزیر میراث‌فرهنگی به موضوع تثبیت شغل راهنمایان گردشگری نیز اشاره کرد و گفت: این قول را می‌دهم تمام توانم را به‌کار بگیرم تا راهنمایی گردشگری را به‌عنوان یک شغل رسمی تثبیت کنیم و به رسمیت بشناسیم.

او به موضوع تورهای غیرمجاز نیز اشاره کرد و گفت: تورهای غیرمجاز می‌تواند آسیب‌هایی را وارد کند؛ از این رو به‌نظر می‌رسد با توجه به آسیب‌های فعالیت‌های این‌گونه تورها، باید بتوانیم طرح جامعی برای مقابله با تورهای غیرمجاز با همکاری نیروی انتظامی و نهادهای امنیتی تهیه و اجرا کنیم.

نقش راهنمایان گردشگری برای ما مهم است

ولی تیموری، معاون گردشگری کشور نیز در این نشست گفت: همه فعالیت‌هایی که بخش خصوصی و دولتی انجام می‌دهد، محصول آن یک بسته سفر و یک گروه گردشگر است و اگر یک راهنما به‌خوبی نتواند در این حوزه فعالیت کند، تمام زحمات بخش دولتی و خصوصی به هدر می رود از این رو نقش راهنمایان گردشگری از اهمیت بالایی برخوردار است.

او اضافه کرد: موضوعات مختلفی را درباره راهنمایان گردشگری دنبال می‌کنیم که از آن جمله موضوع بیمه راهنمایان گردشگری است که این مهم مورد توجه وزارت میراث فرهنگی است و آن را دنبال می‌کنیم. نقش راهنمایان برای ما مهم است، راهنمایان در تغییر نگرش گردشگران خارجی در زمان حضور در ایران تاثیرگذار هستند و می توانند نقش مهمی را در این خصوص ایفا کنند.

او گفت: بالغ بر ۱۲ هزار کارت راهنمای گردشگری صادر شده و هر سه سال یک‌بار یک دوره باز آموزی برای راهنمایان برگزار می‌شود که سرفصل‌های بازآموزی نیز با همکاری کانون انجمن صنفی راهنمایان گردشگری تدوین می‌شود.

محمدحسن طالبیان، معاون میراث‌فرهنگی کشور نیز در این نشست با اشاره به موضوع مطرح‌شده یکی از راهنمایان گردشگری در خصوص ثبت جهانی آثار گفت: موضوعات مختلفی را درباره ثبت جهانی دنبال می‌کنیم، اما سهمیه ما محدود است از این رو موضوع ثبت‌های زنجیره‌ای را دنبال می‌کنیم.

او به موضوع برگزاری کارگاه‌های آموزشی نیز اشاره کرد و افزود: در این خصوص نیز آمادگی کامل را داریم.

رونمایی از سامانه راهنمایان گردشگری

در این نشست همچنین از سامانه جامع دفاتر خدمات مسافرتی با حضور علی‌اصغر مونسان، وزیر میراث فرهنگی رونمایی شد. راهنمایان گردشگری با ورود به این سامانه می‌توانند فرآیند صدور کارت راهنمای گردشگری را به صورت الکترونیکی طی کنند.

در این نشست همچنین تعدادی از مدیران انجمن‌های صنفی راهنمایان گردشگری استان‌های مختلف در حضور وزیر میراث‌فرهنگی به بیان دیدگاه ها و نظرات خود پرداختند.
مرجع: ایلنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.