ردپا زمین خواران در آتش‌سوزی‌های ساردوئیه؟!

سه شنبه ۱۲ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۵۸ | کد مطلب: ۲۲۴۶۵
ردپا زمین خواران در آتش‌سوزی‌های ساردوئیه؟!
بخش های مهم خبر
  • بخشدار ساردوئیه چندی پیش مدعی شده بود که آتش‌سوزی‌های این بخش از توابع شهرستان جیرفت در جنوب استان کرمان عمدی بوده است و رد پای زمین‌خواران در این آتش‌سوزی‌ها پیداست.
اسکان نيوز: بخشدار ساردوئیه چندی پیش مدعی شده بود که آتش‌سوزی‌های این بخش از توابع شهرستان جیرفت در جنوب استان کرمان عمدی بوده است و رد پای زمین‌خواران در این آتش‌سوزی‌ها پیداست. با توجه به این اخبار ایسنا از دستگاه قضا جیرفت پیگیر این موضوع شد.

رئیس حوزه قضائی ساردوئیه  از احضار عاملان آتش‌سوزی گسترده در منطقه گردشگری ساردوئیه به دستگاه قضایی خبر داد و گفت: برخورد سیستم قضایی استان با افرادی كه عرصه‌های منابع طبیعی را تخریب می‌كنند، قاطع خواهد بود.

آیت قیصری با اشاره به بازدید خود به همراه نماینده مدیر کل منابع طبیعی جنوب استان کرمان از مناطقی که طی چند روز گذشته دچار  آتش‌سوزی شده بود، گفت: پس از این حادثه گزارش اولیه از سوی منابع طبیعی به دادگاه ساردوئیه تقدیم و با توجه به اهمیت موضوع، بلافاصله دستورات قضایی لازم جهت رسیدگی به موضوع صادر شد.

 وی از تشکیل پرونده قضایی در این رابطه خبر داد و گفت: دستور تحقیقات تکمیلی به فرماندهی یگان حفاظت منابع طبیعی جنوب استان کرمان صادر شده است و در این رابطه تعدادی از عاملان آتش‌سوزی به دادگاه احضار شده‌اند.

رئیس دادگاه عمومی بخش ساردوئیه در پاسخ به عمدی و یا غیرعمدی بودن این آتش‌سوزی، گفت: تحقیقات لازم در این خصوص در حال انجام است و پس از تحقیقات تکمیلی نتیجه به اطلاع شهروندان خواهد رسید.

 وی با اشاره به این‌که متاسفانه در این آتش سوزی حجم وسیعی از پوشش گیاهی منطقه متعلق به منابع طبیعی  وتعداد زیادی درخت گردو متعلق به اشخاص نیز از بین رفته است، افزود: تحقیقات اولیه بیانگر این مطلب است که شروع آتش‌سوزی از داخل زمین‌های کشاورزی متعلق به مردم بومی منطقه بوده که در نهایت آتش‌سوزی به اراضی ملی و منابع طبیعی سرایت کرده است.

این مقام قضایی عنوان کرد: چنانچه اشخاصی دلایلی مبنی بر عمدی بودن آتش سوزی در اختیار دارند می‌توانند مراتب را به مرجع قضایی اعلام کنند، کما اینکه در این رابطه تعدادی از مطلعین جهت ادای توضیحات به دادگاه دعوت شده اند.

رئیس حوزه قضایی ساردوئیه در پایان اعلام کرد: با توجه به منویات رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی) و تاکیدات ریاست قوه قضائیه در خصوص اهمیت محیط زیست و منابع طبیعی، حفظ و حراست از محیط زیست، منابع طبیعی و اراضی ملی  در دستور کار دستگاه قضایی قرار دارد.
 
مرجع: ایسنا