جلسه بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی آموزش و پرورش و میراث فرهنگی

جلسه بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی آموزش و پرورش و میراث فرهنگی
جلسه علنی صبح روز امروز مجلس با دستور کار بررسی صلاحیت علی‌اصغر مونسان، برای وزارت میراث فرهنگی و گردشگری و همچنین بررسی صلاحیت حاجی‌میرزایی برای وزارت آموزش و پرورش تشکیل شد.
سه شنبه ۱۲ شهريور ۱۳۹۸
ساعت ۱۰:۳۶
کد مطلب: ۲۲۴۵۳
Share
اسکان نيوز:  بررسی صلاحیت وزرا پیشنهادی وزارت خانه‌های گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی و آموزش و پرورش امروز در حالی در دستور کار قرار دارد که هر سه فراکسیون مجلس پیش از آغاز جلسه امروز نظر مثبت خود را نسبت به گزینه‌های پیشنهادی اعلام کرده‌اند.

نباید صدا دشمن را از حنجره رسانه‌‌های مخالف دولت بشنویم
 
حجت‌الاسلام حسن روحانی در جلسه رای اعتماد وزرا پیشنهادی آموزش و پرورش و میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با حضور در مجلس، گفت: برای معرفی دو وزیر از کابینه دولت  در خدمت نمایندگان مجلس و هیات رئیسه هستیم. در آغاز لازم می‌دانم ایام سوگواری و ایام شهادت مولایمان حسین (ع) و اهل بیت و یاران و اصحابش را به ملت بزرگ ایران و همه مسلمانان و حضار تسلیت عرض کنم و امیدوارم همه ما بتوانیم پیرو راه آن عزیزی باشیم که گفت من برای سامان دادن امور جامعه و نجات امت از انحراف و نفاق قیام و نهضتم را آغاز کردم که اراده و تصمیم من امر و فرمان به خوبی‌ها و نهی و بازداشتن از پلشتی‌ها و زشتی‌هاست راه من راه پدر و برادر و جدم خواهد بود باید هر لحظه برای اصلاح جامعه بکوشیم و از هیچ تلاشی فروگذار نکنیم.

وی با بیان این‌که شرایط امروز کشور شرایط سخت و پیچیده‌ای است که نیاز به نقش آفرینی استثناعی از سوی مجلس شورای اسلامی، دولت، قوه قضائیه و سایر ارکان کشور دارد، گفت: به یاد ندارم هیچ کشوری در تاریخ دهه‌های گذشته همانند ایران امروز در فشار اقتصادی بی حد و حصر و حداکثری استکبار جهانی و دشمنان این مرز و بوم قرار گرفته باشد. طراحی بر این بود که ۱۶ ماه پیش با تحریم شدید علیه جمهوری اسلامی حداکثر کشور ۶ ماه بیشتر نتواند تاب‌آوری داشته باشد.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: هیچ کشور معمولی نمی‌توانست در این تحریم‌ها ۶ ماه مقاومت کند. این‌که طراحی چنین بود که پس از ۶ ماه از دولت و نظام چیزی باقی نمانده باشد با محاسبات عادی خیلی غلط نبود اما وقتی در برابر یک ملت آبدیده که فراز و نشیب فراوان در تاریخ دیده و دارای فرهنگ بلند ایمان قوی و اعتقاد به خاندان رسالت است و پشت پرچم سالار شهیدان آماده ایثار در طول تاریخ بوده این گونه محاسبات نادرست و غلط بود و آنها هم امروز به این واقعیت رسیدند.

وی خاطرنشان کرد:‌ امروز نگاه دنیا نسبت ایران بعد از مقاومت حتی در آمریکا عوض شده است.

رئیس‌جمهور با اشاره به این‌که آن‌ها هم به این نتیجه رسیده‌اند با فشار نمی‌توانند ملت را به زانو در آورند، گفت: آن‌که این همه پیغام با واسطه در سراسر جهان امروز مشاهده می‌کنیم به خاطر یاسی است که بر افکار دشمن مستولی شده است. آن‌ها هم می‌دانند که این جنگ تحمیلی اقتصادی بی‌نتیجه است همانند جنگ تحمیلی نظامی ۳۰ سال قبل که هیچ نتیجه‌ای نداد و ملت ما علیرغم همه دشمنی‌ها خودش را مسلح کرده بود و با ایدئولوژی شرق و سلاح غرب خودش را مسلح کرده بود و فکر نمی‌کردند ایران پیروز شوند.

روحانی ادامه داد: آمریکا اطلاعات می‌داد و برخی کشورها فرودگاه در اختیار آن‌ها گذاشته بودند و علیرغم حصری که برای ما به وجود آوردند بسیج و سپاه و ارتش و ملت ما با دادن فرزندان خود پیروزی را به دست آوردند. این جنگ سرنوشتی بهتر از آن نخواهد داشت. در این جنگ هم ملت ما پیروز است. این ادعا نیست. راهبردی که ابتدا نظام ما در برابر آمریکا اتخاذ کرد صبر انقلابی و تدبیر عقلانی بود و ما با این دو نگذاشتیم ایران تنها بماند و توانستیم آمریکا را در انزوا قرار دهیم. آمریکایی‌ها برای اولین بار است در تاریخ جهان علیه یک ملت و کشور برنامه‌ریزی و توطئه می‌کنند و دنیا به آن‌ها روی خوش و رای مثبت نشان نمی‌دهد حداقل در بیان و زبان و سیاست با ملت ایران هم‌نواست و در مجامع حقوقی بین‌المللی ملت ایران پیروز این صحنه بوده است.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: دو سه تا کشور در کنار آمریکا مانده‌اند و ایران خود را در کنار ملت‌ها و دولت‌های بزرگ جهان می‌بیند. ما در این راه و مسیر که برداشتیم دادن یک فرصت تاریخی به کشورهای ۴+۱ بود که آن‌ها می‌توانستند به تعهدات خود عمل کنند و اگر اینچنین بود ما هم به تعهدات خود عمل می‌کردیم و آمریکا هم شکست می‌خورد و متاسفانه بعد از تخلف و خیانت آمریکا اروپایی‌ها هم یا به وظیفه خود عمل نکردند یا نتوانستند یا هردو و ما فکر می‌کنیم هردو.

روحانی گفت: استراتژی ما دوپایه بود. مقاومت داخلی و دیپلماسی فعال. بدون این دو راه به جایی نمی‌بریم و راه ما دشوار خواهد بود. پایه اصلی استراتژی ما این بود که ملت ما روی پای خود بایستند و همه قوا دست به دست هم دهند تا بتوانیم مردم را از فشار اقتصادی که تحت آن قرار دارند، خارج کنیم.

وی با اشاره به دستور رهبری مبنی بر تشکیل شورای هماهنگی اقتصادی گفت: ایشان گفت اگر نظری دارید بعدا بحث شود و اصلش قبول باشد و امیدواریم بعد هم برکات بیشتری برای ما داشته باشد.

روحانی خطاب به نمایندگان مجلس گفت: شما حامی دولت هستید چون شما به وزرا رای دادید و با کمک شما بوده که دولت تشکیل شده و با کمک شما است که دولت می‌تواند در مسیر قانونی خود قدم بردارد. ولو اینکه برای مردم ما روزهای سختی گذشته و روزهای سختی هم خواهد بود. بعد از اردیبهشت سال ۹۸ که تحریم را شدیدتر کردند و ۱۰۰ درصد کردند و از تمام ابزار خود علیه ایران استفاده کردند و آنچنان فشاری بر کشورهای دیگر وارد کردند که اگر یک هواپیما به ایران پرواز کند و یا برعکس با تحت چهارچشم مراقبت شدید قرار می‌هند و همچنین در قایقرانی و کشتی‌رانی.

وی افزود: شاخص‌های اقتصادی در این دو سه ماه باید به ما بگوید که مقاومت پاسخ داده یا نه. آمار ما نشان می‌هد در دو سه ماه اخیر وضع ما از ماه‌های پیش بهتر است. اخیرا بانک مرکزی نامه‌ای به من نوشته بود و ذکر کرده بود شاخص بهای تولیدکننده، این نشان می‌هد ماه گذشته نسبت به ماه قبل حدود ۰.۷ درصد بوده یعنی کمتر از یک درصد رشد داشته است و ماه گذشته نسبت به مدت مشابه سال قبل ۸ واحد کاهش داده است. یعنی اگر ما این شاخص می‌بینیم اثرش در چندماه آینده دیده می‌شود.

روحانی گفت: قیمت ارز ما از یک قیمت نسبی در دو ماه اخیر برخوردار شده و این نشان می‌هد بازار ما آرامش دارد و بازار سرمایه رشد دارد. اگر مردم به تولید امیدوار نباشند به بازار سرمایه مراجعه نمی‌کنند. هم در زمینه اخذ مجوز و هم در زمینه کارگاه‌های صنعتی ما رشدهای ۲۰ و ۱۸ درصدی داریم یعنی بر خلاف تمام تبلیغات که می‌خواهند روحیه مردم ما را تضعیف کنند ملت ما در مسیر آبادانی در حرکتند.

وی گفت: این‌که ما کلید ۱۱۰ هزار مسکن شهری را می‌زنیم و می‌گوییم مسکن ما در بخش ساختش ۹۰۰ هزار واحد خواهد بود این به معنای حرکت مثبت ماست و این توسط بخش خصوصی انجام می‌شود و اینکه ایران در یک پیمان اقتصادی بعد از انقلاب ورود کرده و روابط آزاد تجاری با جمع اوراسیا را اجرایی کرده در آبان امثال اجرا می‌شود و این برای اولین بار بعد از انقلاب است که ایران وارد یک پیمان اقتصادی منطقه‌ای شده که می‌تواند راه را برای ما آسان‌تر کند و اینکه امروز با چند کشور جهان توافق کردیم که تعاملات با پول ملی ما باشد، ضربه به آمریکا است.

رئیس‌جمهور ادامه داد: امروز شرایط آرامتری را نسبت به دو یا سه ماه پیش می‌بینیم و در ماه‌های بعد شرایط بهتری را تجربه خواهیم کرد. اینکه دولت تدبیر و امید همه در تحریم بوده به استثنای یک سال و نیم. علیرغم این تحریم ۱۴ فاز پارس جنوبی و ۱۵ پتروشیمی را افتتاح کردیم.

وی ادامه داد: از آغاز دولت یازدهم به استثنای یک سال و نیم در تحریم بودیم و علیرغم این تحریم ۱۴ فاز پارس جنوبی را افتتاح و به ثمر رساندیم ۱۵ پتروشمیی بزرگ را افتتاح کردیم در کشاورزی تحولات بزرگی را به وجود آوردیم ۶۰۰ هزار هکتار زیر آبیاری قطره‌ای و سامانه‌های نوین قرار گرفته است طرح خوزستان، ایلام سیستان وبلوچستان و غلیرغم همه فشارها گازرسانی آبرسانی و برق‌رسانی خط تلفن اینترنت به روستا روزانه ادامه دارد.

روحانی با اشاره به زلزله سال ۹۶ و سیل امسال گفت: برای مشکلات زلزله سال ۹۶ و سیل امسال دولت همه توان و تلاش خود را به کار برده نه به عنوان یک کشور تحت فشار تحریمی بلکه به صورت یک کشور شاداب با همه ارگان‌ها مشکلات را حل می ‌کند و این نشان می‌دهد مقاومت و ایستادگی جواب می‌دهد و در کنار آن دیپلماسی فعال می‌تواند مسیر را برای ما هموار کند.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: ما هیچ گاه دروازه دیپلماسی را نبستیم و نخواهیم بست سیاست این دولت از دولت یازدهم تاکنون تداوم ارتباط سازنده با جهان بوده و این را ادامه خواهد داد ما معتقد نیستیم دیپلماسی فعال با مقاومت ملی در تضاد است بلکه این دو مکمل یکدیگر هستند رسانه‌های جمعی این تضاد و تقابل را در کشور ما درست نکنند. شرایط ما شرایط دوگانگی نیست شرایط وحدت است صدای واحد است نباید صدای دشمن را از حنجره رسانه‌‌های مخالف دولت بشنویم. بگذارید دشمن با حنجره خود حرف بزند ما باید متحد و در کنار هم باشیم با اتحاد با فعال شدن همه کنار یکدیگر می‌توانیم از مشکل راحت‌تر عبور کنیم و بدون یکپارچگی شاید عبور از مشکل فعلی سخت و مشکل باشد.

روحانی خاطرنشان کرد: بعد از یکسال صبر راهبردی ما سیاست تقابل کاهش تعهد را آغاز کردیم بعد از یکسال دیگر این فرصت برای جهان کافی بود برای تاریخ کافی بود ما لازم بود قدم‌های خودمان را در برابر دیگران که آنها تعهدات خود را کنار گذاشته بودند یا کاهش داده بودند برداریم و این کار را از ۱۸ ادریبهشت سال ۹۸ آغاز کردیم در سال جاری ما اولین قدم کاهش تعهدات را برداشتیم اما در عین حال مذاکرات را هم با کشورهایی که روابط نزدیکتر داریم مانند چین و روس و کشورهای دیگر مانند اروپا ادامه دادیم پایان دوماه به نتیجه ملموس نرسیدم قدم دوم را در کاهش تعهدات برداشتم و امروز دوماهه دوم تقریبا در روزهای پایانی خود است.

وی ادامه داد: در این دو ماهه دوم مذاکرات را با کشورهای مختلف داشتیم در برخی کشورها حضوری و با برخی تلفنی صحبت کردیم اساس صحبت بر این است که اگر اروپا بتواند و ۴+۱ بتواند بخشی از تعهدات مهم خود را عمل کند این جا در این شرایط ممکن است ما هم در بحث کاهش تعهدات تجدیدنظر کنیم.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: اگر کار مهمی انجام ندادند ما حتما قدم سوم را در دروزهای آینده برخواهیم داشت. البته هرچه قدم به پیش بگذاریم، حل مساله سخت‌تر شود اما از آنجایی که گام‌های ما به گونه‌ای است که هر زمان اراده کنیم می‌توانیم به نقطه اول برگردیم بعد از گام سوم باز هم به مذاکرات خود ادامه می‌دهیم. اساس بحث ما امروز این است که اگر بتوانند نفت ما را بصورت نقد و نسیه بخرند و پولش در اختیار ما باشد شرایط را تسهیل می‌کند که گام‌های کاهش تعهدات را ادامه دهیم.

روحانی با بیان این‌که بحث ما بحث چندماهه است و هنوز به توافق نهایی نرسیدیم اما مذاکرات ما ادامه دارد، گفت: اگر تا پنجشنبه به نتیجه نهایی نرسیم مرحله سوم را آغاز خواهیم کرد و حالا که روشن شده سیاست غلط آمریکا جواب نمی‌دهد، در برابر توطئه خواهیم ایستاد امیدورایم برگردند به عقلانیت و به مسیر بزرگ تا ما شرایط بهتری را شاهد باشیم.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: ما بارها گفتیم که ممکن است از تصمیم‌ها سوءتعبیر شود. ما برنامه‌ای برای مذاکره دوجانبه با آمریکا نداریم و نداشتیم. پیشنهاداتی بوده اما جواب ما منفی بوده اما ما گفتیم قبلا آمریکا در ۱+۵ با ما حرف می‌زد و ما بحث می‌کردیم اگر آمریکا تمام تحریم خود را بردارد و به برجام برگردد یا برنگردد باز هم امکان‌پذیر است که در جلسه ۱+۵ مثل قدیم آمریکا هم حضور پیدا کند که مشروط به این است که کل تحریم را بردارد. آن وقت به دلیل اینکه در هر سخنرانی نمی‌توانیم این را تبیین کنیم برخی می‌گویند مذاکره دوجانبه که برخی سوءبرداشت می‌کنند.

وی یادآور شد: سیاست‌های کلی ما را رهبر انقلاب تعیین می‌کنند و آن‌چه دشمنان فکر می‌کنند در داخل ایران تفرقه وجود دارد در مسائل ملی و مافع ملی ما اختلاف نداریم و نخواهد داشت.

روحانی گفت: امروز که خدمت شما رسیدیم برای این است که یک عضو کابینه را شما نمایندگان محترم تاسیس کردید که قبلش وزارتخانه نبود شاید در مباحث مجلسی هم ما دولتی‌ها موافق نبودیم و ما البته حتی نظرمان مخالف باشد می‌گوییم اما تصمیم نهایی با شما و بعد شورای نگهبان است. پس یک وزاتخانه جدید تاسیس شده و یک وزارتخانه ما هم که وزارت مهم آموزش و پرورش است. وزیر محترم ما به عشق شما نمایندگان مجلس علاقه‌مند شد در کنار شما نمایندگان باشد و استعفا داد و من هم موافق نبودم و اصرار ایشان و تنگی وقت از طریق دفتر ما فشار آورد تا من استعفا را بپذیرم. آقای بطحائی وزیر خوبی بود و در دولت مشکلی بین ما نبود و امروز هم آقای حسینی در این چندماه وظیفه را به عهده گرفتند از ایشان راضی هستیم و به خوبی این وزارتخانه را اداره کرد.

حسن روحانی درباره علی اصغر مونسان در این جلسه بیان کرد: اینکه میراث فرهنگی و موضوعات به آن چقدر مورد اهمیت است نیازی به توضیح ندارد. میراث فرهنگی از  لحاظ فرهنگی و هویت ملی برای ما مهم است. شاید اگر میراث فرهنگی نبود کتاب نیز نمی‌توانست هویت ملی ما را تببین کند و در این میان زیبایی تمدن و معماری یک زبان رسا است و کاری که از آثار ما در استان‌های کشور مشهود است. حدود ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ آثار باستانی در استان‌های کشور وجود دارد و تقریبا همه استان‌های ما از این میراث برخوردار هستند. بنابراین حفظ آثار باستانی کشور  و معرفی آن به دنیا یک وظیفه ملی و انقلابی برای همه ما است.

وی ادامه داد: گردشگری به عنوان یک پیشران در اقتصاد و اشتغال ما است ما امروز باید دو کار مهم انجام دهیم یکی در بحث اشتغال است و نباید بگذاریم در شرایط اقتصادی جوان‌های ما بیکار بمانند و نباید بگذاریم آمار بیکاری ما رشد کند. باید در شرایط تحریم هم آمار بیکاری را کاهش دهیم.  نکته دوم در بحث محیط کسب و کار است به این صورت که ما بتوانیم شرایطی را ایجاد کنیم که مردم به خوبی بتوانند در این کشور سرمایه‌گذاری کنند. از این رو برای این کار موضوع گردشگری برای ما بسیار مهم است زیرا هم موجب سرمایه‌گذرای در بخش‌های مختلف می‌شود و هم اشتغال بسیار خوبی به وجود خواهد آورد.

روحانی افزود: من افتخار می‌کنم که دولت در این شرایط آمار بیکاری را از ۱۲.۱ به ۸.۹ کاهش دهد. گردشگری ایران رو به توسعه است و هر سال نسبت به قبل گردشگان بیشتری وارد کشور ما شدند. امروز یکی از نکات مهم در کشور ما ارز، ریال و تبادل اجناس است و صنایع دستی هم در این میان اهمیت دارد. زیرا باعث معرفی فرهنگ ما و ایجاد کسب و کار خواهد شد. جناب مونسان عنصر فعال، پرنشاط، خوشفکری است که در یکی از بهترین دانشگاه‌های کشور فارغ التحصیل شده و آمادگی دارد این مسئولیت را بر دوش بگیرد. امیدواریم با رای نمایندگان مجلس در این دو سال باقی مانده آقای مونسان بتواند به عنوان وزیر این مسئولیت را به عهده بگیرد.

وی ادامه داد: وزارت آموزش و پرورش، وزارت پایه‌ای و اساسی در کشور ما است و هر آنچه برای آینده کشور می‌خواهیم آغازش از آموزش و پرورش است، معرفت، اخلاق، پیشرفت اجتماعی، صنعتی، اشتغال و قدرت ملی می‌خواهیم همه چیز از این آموزش و پرورش آغاز می‌شود به ویژه اینکه یک سرمایه بسیار عظیم و بزرگی در اختیار ما است و ۱۴ میلیون دانش‌آموز در اختیار ما است و بیش از ۹۰۰ هزار نفر عزیزانی که این بار مسئولیت آموزش و پرورش را بر دوش می‌کشند و این کار بزرگ و عظیم را انجام می‌دهند.

روحانی خاطرنشان کرد: آموزش و پرروش جزو وزارت‌خانه‌هایی است که پیچ و خم آن از وزارت‌خانه‌های دیگر بیشتر است ما باید از این پیج و خم‌ها را عبور می‌کردیم و در مجموع ۹ نفر را در ذهن داشتم که یکی از آنها آقای حاجی میرازیی بود و بعد از بررسی از میان این ۹ نفر به ایشان رسیدیم.

وی با اشاره به ویژگی‌های شخصیتی آقای حاجی‌میرزایی گفت: ایشان مزایای ویژه خود را دارد که شاید اگر وزیر دیگری بود مزایای ایشان را نداشت خلق و خوی، ادب، اخلاق و نحوه برخورد او ایشان را انسان ویژه‌ای ساخته است. ما در این ۶ سال عصبانیت ایشان را تجربه نکردیم در همه روزهای سخت در کنار دولت بوده است. نظم و آماده کردن برنامه‌ها برای دولت ساده نیست و کار سختی است و همیشه این کار را انجام می‌داد و با نظم و حوصله این کار را انجام داده است و هیچ گاه ندیدیم ایشان متنی را به دولت بیاورد که در متن آن اشتباه باشد در چارچوب آن ایراد داشته باشد و این نشانه دقت حوصله و پرکاری ایشان است.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: آقای حاجی میرزایی با همه اعضای دولت و سیاست‌های دولت آشناست. آموزش و پرورش بسیار حساس و مهم است و می‌دانیم معلمان ما مطالباتی دارند و باید در کنار آنها باشیم و به آنها کمک کنیم و او این توان را دارد هم از نظر تحصیلات که تحصیلات‌شان علوم اجتماعی است و هم از نظر کاری این وظیفه را انجام دهد. معتقدم در دوران ایشان تحول بسیار خوبی را در آموزش و پرورش شاهد خواهیم بود.

روحانی تاکید کرد: از همه نمایندگان خواهشم می‌کنم به این دو وزیر رای دهند تا بتوانیم با همه افراد مورد نیاز در کابینه فعالیت‌مان را ادامه دهیم مخصوصا آموزش و پرورش که در نزدیک مهر ماه هستیم و بار سنگینی بر دوش ما است و بتوانیم در این مسیر در شرایط سخت کشور موفق باشیم.

چه کسانی با روحانی به مجلس آمدند + اسامی
 
امروز تعدادی از اعضای کابینه رئیس‌جمهور را برای حضور در مجلس همراهی کردند.

در این جلسه محمود واعظی رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور، حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس‌جمهور، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی، بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت، لعیا جنیدی معاون حقوقی رئیس‌جمهور، دولت را همراهی می‌کنند.

چراغ سبز فراکسیون امید به مونسان و حاجی میرزایی
 
فاطمه سعیدی درباره رای فراکسیون امید به وزرای پیشنهادی میراث فرهنگی و گردشگری و آموزش و پرورش گفت: جلسه‌ای در فراکسیون امید با حضور مونسان و حاجی میرزایی  تشکیل شد، آنان برنامه‌های خودشان را مطرح کردند.

سخنگو فراکسیون امید ادامه داد: نمایندگان پس از استماع برنامه‌های وزرای پیشنهادی نظرات خود را بیان  کردند. سپس با رای‌گیری، همه اعضا نظر موافق خود را نسبت به مونسان و حاجی میرزایی اعلام کردند.

اعضا فراکسیون مستقلان آتش به اختیار به حاجی میرزایی و مونسان رای می‌دهند
 
غلامعلی جعفرزاده‌ایمن‌آبادی درباره نظر نهایی فراکسیون مستقلان درخصوص وزرای پیشنهادی وزارت آموزش و پرورش و میراث فرهنگی گفت: امروز صبح قبل از آغاز صحن علنی مجلس شورای اسلامی ما نشستی را در فراکسیون با حضور اعضا با دستور کار بررسی وزرای پیشنهادی از سوی رئیس‌جمهور برای میراث فرهنگی و گردشگری و آموزش و پرورش برگزار کردیم.

سخنگو فراکسیون مستقلان ادامه داد: پس از گفت‌وگو‌ها و بررسی آن‌چه که تاکنون از وزرای پیشنهادی به دستمان رسید قرار شد اعضا فراکسیون آتش به اختیار عمل کنند.

مونسان فردی کارآمد، به دور از جناح‌بندی و آشنا به فرهنگ و گردشگری است
 
یوناتن بت‌کلیا در موافقت با علی‌اصغر مونسان گزینه پیشنهادی وزارت گردشگری گفت: ابتدا بگویم بنده از نوادگان حافظان امام حسین بعد از شهادتشان هستم و خوشحالم که امروز پشت تریبون مجلس شورای اسلامی قرار گرفتم. 

وی ادامه داد: میراث فرهنگی نشانگر همه میراث بشری است و ریشه در گذشته‌های دور سرزمین دارد. نقش میراث فرهنگی در ایجاد صنعت توریسم بسیار مهم است و زمینه‌ای را ایجاد می‌کند که دولت با مقابله با پیامدهای غلط گردشگری با ورود ارز مواجه شود؛ با این حال توجه به میراث فرهنگی مانند بهبود زندگی مردم، افزایش امکان فرهنگی و تبادلات فرهنگی، بهبود تصور برای فرهنگ‌ها،توسعه موزه‌ها، تئاترها و فنون محلی به دنبال دارد. 

وی افزود: میراث فرهنگی به عنوان اثر گذشتگان شامل آداب و رسوم و سنت‌ها است که از گذشته رسیده باید برای آیندگان حفظ شود. هویت اقوام در همین راستا قابل احصاء است و می‌تواند باورهای ملی را زنده نگه دارد. کشور ایران به عنوان سرزمینی کهن مسئولیت هر ایرانی در صیانت از میراث فرهنگی را دوچندان می کند. اگر امروز اقلیت‌های دینی در ایران آزاد هستند؛ اگر امروز اقدام مختلف در کنار هم متحد هستند شک نکنید به دلیل میراث فرهنگی است.

بت‌کلیا گفت: وقتی کلیساها باقی مانده و آشوریان میراث دارند موجب می‌شود تا این‌طور در سرزمین احساس تنهایی نکنند. لازم است اداره این وزارت‌خانه با شخصی قدرتمند و پاسخگو باشد. حالا که با تصویب مجلس تاسیس این وزارت‌خانه قانونی شده است فردی کارآمد، محبوب و دور از جناح‌بندی و آشنا به فرهنگ و گردشگری می‌تواند تصوی را به عهده بگیرد که در سال‌های مسئولیت خوب عمل کردند. از فعالیت‌های ایشان می‌توان به رشد ۵۳درصدی گردشگران اشاره کرد. 

این نماینده مجلس در ادامه به بخشی از اقدامات صورت گرفته در زمان مدیریت مونسان پرداخت که به شرح زیر اعلام شد:

رشد ۶۶ درصدی درآمد ارزی معادل ۱۱ ملیون ۶۰۰ میلیارد دلار
افزایش چهل درصدی گردشگر در چهار ماهه نخست سال ۹۸ 
تدوین سند راهبردی گردشگری 
طراحی برند ملی گردشگری ملی 
جلب مشارکت سازمان‌های تخصصی و بین‌المللی 
لغد رواید برای چین و عمان 
تعیین شهرهای پایتخت گردشگری مانند تبریز و همدان 
اخد ۸ نشان جغرافیایی برای ۸ رشته بومی صنایع دستی 
راه اندزی و تجهیز ۴۵ موزه به سیستم فروش بلیط الکترونیک
تصویب قانون مرمت 
مرمت و بازسازی مسجد ساری و بازار تبریز 
مرمت و بازسازی کلیسا قرن اول میلادی ننه مریم ارومیه 

بت‌کلیا در پایان گفت: امیدوارم همه به آقای مونسان رای بدهیم و پیشاپیش انتخاب ایشان را تبریک می‌گویم. 

بسیاری از اهداف برنامه‌های مونسان قابل تحقق نیست/ وزیر پیشنهادی نگاه جامعی به صیانت از میراث فرهنگی ندارد
 
سیدمرتضی خاتمی نماینده ماه‌نشان که به عنوان مخالف با حضور مونسان در وزارتخانه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری صحبت می‌کرد، گفت: انتقادی که من دارم درباره برنامه‌ها، عملکرد و سابقه ایشان در گذشته است. ایشان طی دو سال گذشته نگاه جامعی به حفظ و صیانت از میراث فرهنگی و صنایع دستی نداشتند و متاسفانه بسیاری از آثاری که از کشور خارج شد، هیچ تلاشی برای بازگرداندن آنها انجام نشد.

وی ادامه داد: از سوی دیگر حتی در زمینه ثبت نشانگان و علائم داخلی مربوطه کوتاهی‌های زیادی شده است. اشکالات ساختاری، فقدان ثبات مدیریتی، عدم طبقه‌بندی و اولویت‌بندی موضوعات و مسائل حوزه میراث فرهنگی و عدم هدفگذاری در میراث فرهنگی از جمله ایرادهای ایشان است.

نماینده ماه‌نشان با اشاره به اینکه مونسان سفرهای زیادی به استان‌های مختلف داشته، گفت: متاسفانه این سفرها و جلساتی که در این سفرها برگزار می‌شود، غیرهدفمند و غیرموثر است و در زمینه تحقق اهداف بالادستی، حرکت مهمی انجام نشده و فقط شاید ۵۰ درصد اهداف بالادستی مورد توجه قرار گرفته است.

خاتمی افزود: تکیه مونسان بر آماری است که ناشی از عملکرد ایشان نیست. اگر مثلا امروز گردشگر خوبی به کشور آمده این مسئله ناشی از مسائلی همچون نوسانات ارزی و علاقمندی آنها به سفر به کشور است ضمن آنکه رویکرد مسافران در سال‌های اخیر یک سیر ثبت شده صعودی داشته است و این مسئله کاملا طبیعی بوده است.

وی ادامه داد: در برنامه‌های مونسان مشخص نیست که دستیابی ما به جایگاه اول منطقه در توجه به درآمدهای غیرنفتی حاصل از گردشگری و میراث فرهنگی چقدر مورد توجه  است و این مسئله چگونه هدفگیری شده است. همچنین وضعیت سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و واگذاری‌ها به این بخش مشخص نیست و این واگذاری‌ها تا چه میزان درست بوده است؟

خاتمی عدم جهت‌گیری صحیح در برنامه‌های مونسان را از دلایل مخالفتش با وی در وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اعلام کرد و افزود: در برنامه‌های ایشان مشخص نیست که آقای مونسان چه جهت‌گیری را دنبال می‌کنند تا ما در بخش میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به سمت دستیابی بیشتر ارز و افزایش اشتغال حرکت کنیم. حجم GDP گردشگری در کشور ما بسیار پایین است و در برنامه‌های ایشان بسیاری از اهداف قابل تحقق نیست.

در زمان مونسان برخی از آثار باستانی به مرغداری و دامداری تبدیل شد
 
جلال محمودزاده، نماینده مردم مهاباد به عنوان نماینده مخالف برای وزارت علی‌اصغر مونسان در وزارتخانه میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: روند تخریب آثار تاریخی در استان‌های مختلف را همه بهتر می‌دانند. در این میان شاهد کاهش تعداد گردشگران خارجی نیز هستیم. این درحالی است که ظرفیت بالای کشور ایران در امر آثار تاریخی و گردشگری را همه خوب می‌دانند.

وی ادامه داد: کشوری با این میزان آثار چرا بودجه آن باید وابسته به نفت باشد تا با تحریم‌ها دچار مشکل شود. به دلیل ضعف سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشورهای اطراف مانند ترکیه بسیاری از مشاهیر و میراث ایران را به نام خود مصادره کرده‌اند.

محمودزاده خاطرنشان کرد: تعداد گردشگران داخلی که به خارج از کشور سفر می‌کنند دو برابر گردشگران ورودی است، چنانکه سالانه بیش از ۹ میلیون گردشگر ایرانی به خارج سفر می‌کنند. اما در بسیاری از سال‌ها تعداد گردشگران ورودی بین ۲ تا ۳ میلیون نفر بود. تمام این موارد به دلیل ناکارآمدی مونسان به عنوان رییس سازمان میراث و گردشگری بوده است. چنانکه گردشگران داخلی که به خارج سفر می‌کنند کمترین اطلاع را از جاذبه‌های داخلی دارند. سازمان میراث وگردشگری نه تنها نتوانسته جاذبه‌های ایران را معرفی کند بلکه داخلی‌ها هم اطلاع ندارند.

وی با اشاره به گزارش‌هایی که مرکز پژوهش‌های مجلس درخصوص عملکرد سازمان میراث و گردشگری ارائه داده است، گفت: بدترین رتبه ایران در شاخص‌های سفر در سال ۲۰۱۷ مربوط به پایداری محیطی و اولویت معرفی جاذبه‌های گردشگری متعلق به ایران بود. در این میان شاهد کمبود شدید نیرو در سازمان هستیم چنانکه به ازای هر کارشناس یک مدیر وجود دارد. درحالی که اعتبارات چند برابر شده است.

عدم تعیین تکلیف وضعیت نیروهای قراردادی و یگان حفاظت میراث، عدم استفاده از نیروهای موجود برای کاهش تخریب میراث، عدم دقت در تدوین قراردادهای به‌سازی برای جلوگیری از عدمت تخلف، نبود منابع مالی برای ثبت میراث فرهنگی در عرصه جهانی و جلوگیری از سودجویی سایر کشورها، تخریب بافت‌های تاریخی به بهانه‌های مختلف، عدم تامین منابع مناسب برای مرمت آثار تاریخی از جمله مواردی است که محمودزاده به عنوان ضعف‌های مونسان در زمان ریاست سازمان میراث و گردشگری انجام داده به آن اشاره داشت.

وی ادامه داد: در زمان مونسان برخی از آثار باستانی به مرغداری و دامداری تبدیل شده‌اند یا پشت بام‌ها با قیرقونی پوشیده شده است، همچنین شاهد افزایش سرقت آثار باستانی و سهل‌انگاری در صدور مجوزهای پتروشیمی بودیم که می‌تواند تاثیر محیطی و آسیب میراث داشته باشد.

به گفته نماینده مردم مهاباد، عدم صرف و درآمدها در مجموعه‌های تاریخی و تخریب آثار ثبت شده را در زمان مدیریت مونسان شاهد بودیم. در این میان در بخش گردشگری، عدم تبادل تجارب بین مدیران، عدم استفاده مطلوب از فضای مجازی، عدم تعیین تکلیف سایت‌های مجازی فعال، کمبود راهنمایان گردشگری و سردرگمی گردشگران، عدم آموزش و توان مندسازی روستاها و واحدهای بومی، ضعف آمار گردشگران ورودی و خروجی، فقدان برنامه‌ریزی مطابق با سایر کشورها برای تبلیغ جاذبه‌های کشور، عدم ارائه راهکاری مناسب را شاهد بودیم.

محمودزاده درخصوص ضعف‌هایی که در زمان مونسان در حوزه صنایع دستی شاهد بودیم، گفت: عدم توجه به برندسازی در حوزه صنایع دستی، عدم استفاده از هنرمندان، عدم برگزاری نمایشگاه ثابت برای ارائه صنایع دستی در استان‌ها، جدایی صنایع فرش دستبافت از فهرست صنایع دستی و ورود صنایع دستی بی‌کیفیت به کشور، مشکلات مهم در زمان مدیریت مونسان بود.

وی در جمع‌بندی مطالب گفت: با توجه به اهمیت موضوع میراث و تاثیرات گسترده لزوم معرفی فردی مناسب‌تر مشهود است. هرچند مونسان برای وزارت میراث و گردشگری معرفی شده اما آمارها نشان می‌دهد مشکلات حوزه در زمان او نه تنها بهتر نشده بلکه بدتر هم شده است.

انتقاد سلحشوری به عملکرد مونسان
 
  پروانه سلحشوری، نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی در مخالفت با معرفی مونسان به عنوان وزیر میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، گفت: امروز روی سخنم با تمام کسانی است که در روند وزاتخانه شدن این سازمان تلاش کردند هرچند دولت با ناراحتی این وزارتخانه را پذیرفت اما امری که محال می‌نمود به نتیجه رسید. امروز کاندیدای وزارت از تلاش نمایندگان سخن می‌گوید در حالی که در دوسال اخیر مخالفت داشتند.

وی ادامه داد: آیا دولت طی این مدت پیام نداده است که برایشان فرقی ندارد و کار خودشان را می‌کنند؟ حرف نمایندگان مردم برایشان اهمیت ندارد؟ کسی که این نهاد (مجلس) را قبول ندارد چگونه می‌خواهد سکان‌دار وزارتخانه شود.

سلحشوری با خطاب قرار دادن فعالان میراث و گردشگری و خبرنگاران گفت: در تمام این مدت می‌خواستیم معیارهایی را تعیین کنیم که برای وزیر شاخص‌ تعیین کنیم که فرصت تبیین علمی پدید نیامد. صحبت‌ها را شنیدم و به همکاران گفتم اما دلیل و استدلال تا حدودی برای همکاران من قابل پذیرش است.  

این نماینده مجلس با اشاره به آن‌که آمارهای ارائه شده از سوی مونسان بعضا مخدوش و بدون پشتوانه هستند، گفت: در جایی به ۴ هزار پروژه مرمت اشاره دارد و در جایی ۲ هزار پروژه مرمتی را عنوان می‌کنند. در جایی به ساخت موزه‌ها اشاره دارند و در جا دیگر به استانداردسازی و اینکه کجا قرار دارند اشاره نشده.

وی در ادامه از همکاران و نمایندگان مجلس خواست تا به صفحه ۱۸ برنامه‌ای که از سوی مونسان به مجلس ارائه شده نگاهی بیاندازند و تصریح کرد: مونسان در متن این بخش از برنامه اعلام کرده که فلان کارها در سال ۲۰۱۸ انجام می‌شود، غافل از آنکه امسال سال ۲۰۱۹ است نه ۲۰۱۸.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: این روزها مبارزره با فساد مطرح است اما مدیران مونسان از تهران گرفته تا قزوین تحت پیگرد قانونی هستند. درعین حال، شفافیت حکمی است که در مبارزه با فساد معنا می‌یابد این درحالی است که سازمان میراث فرهنگی فقط ۷ مورد گزارش دارد. همچنین مونسان در دو سال مسئولیت خود شورای عالی میراث وگردشگری را تشکیل نداد.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به نقش اثرگذار مجلس، مونسان معاونت حقوقی پارلمانی را منحل و در معاونت سرمایه‌گذاری ادغام کرد. همچنین مونسان به تراز مثبت گردشگری اشاره دارد درحالی که می‌توان آن را به عدم مدیریت دولت در نوسانات ارز دانست. می‌گوید مدیرانش را از کیش نیاورده آیا جانفشان، شقاقی، ابراهیمی، مهدوی، خدادی و ... از کیش نیامدند؟

سلحشوری افزود: مونسان با منتقدان برخورد مناسبی ندارد. برخی از اساتید این حوزه رای به ایشان را افتادن از چاله به چاه می‌دانند. در برنامه پیشنهادی از آموزش سخن گفتند اما مرکز آموزش میراث را با بیش از ۲۸ سال سابقه منحل کردند. او به استرداد اموال اشاره دارد بدون آن لیست قرمز آثار تهیه شده باشد. می‌دانم که نمایندگان از قبل رای خود را مشخص کرده‌اند. اما بهتر است رای آزاده بدهند.

حذف روادید کشورهای چین و عمان کار خوب دوره مونسان است
 
مهرداد لاهوتی که در موافقت با علی‌اصغر مونسان برای تصدی وزارت میراث فرهنگی و گردشگری صحبت می‌کرد، گفت: ابتدا می‌خواهم به صحبت‌های مخالفان اشاره کنم که البته آن‌ها هم مخالفت نداشتند بلکه حرف‌هایشان از سر دغدغه‌هایی مانند کمبود نیرو بود که اتفاقا یکی از مشکلات خود آقای مونسان هم همین است. درحالی‌که می‌دانیم اجازه افزایش نیرو دست ایشان نیست. خود آقای مونسان هم دلش می‌خواهد مساله تبدیل وضعیت نیروهای قراردادی را رفع کند.

نماینده لنگرود و لاهیجان در مجلس ادامه داد: سال گذشته ۶۰۰ میلیارد تومان بودجه در اختیار سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قرار گرفت که نمی‌دانم آیا همه آن تخصیص یافته است یا نه؟ این در حالی است که سال گذشته بالغ بر ۶۰۰ میلیون دلار صادرات صنایع‌دستی داشتیم.

لاهوتی با تاکید بر این‌که ما جزو کشورهای برتر دنیا هستیم و امروز صنعت گردشگری رتبه سوم اقتصاد دنیا را به خود اختصاص داده است، گفت: گام اول تبدیل سازمان میراث فرهنگی به وزارتخانه بود و گام دوم تبیین شرح وظایف وزارتخانه است. اما باید با چه کسی این شرح وظایف را تبیین کنیم؟ باید آن را دست آدم باتجربه‌ای بدهیم.

نماینده موافق وزارت مونسان خاطرنشان کرد: سال ۹۷ حدود ۱۱ میلیارد دلار درآمد ارزی ما بوده است؛ یعنی حدود ۶۶ درصد. درحالی که باید شرایط سیاسی حاکم را هم در نظر بگیرید. در چنین شرایطی آقای مونسان آمار ورود گردشگران خارجی را به رقم قبولی رساند.

لاهوتی ادامه داد: حدود ۳۱ درصد خروج ایرانیان به کشورهای خارجی کاهش یافته و حدود ۵۲ درصد ورود گردشگران خارجی به ایران افزایش یافته است که تنها در چهار ماه نخست امسال این رقم حدود ۴۰ درصد بوده است. بعضی‌ها می‌گویند این افزایش ورود گردشگر خارجی مربوط به کشورهای همسایه بوده که معتقدم باعث افتخار است.

وی خاطرنشان کرد: همچنین حذف روادید کشورهای چین و عمان کار خوب دوره آقای مونسان است و امیدوارم بعد از انتخابشان به عنوان وزیر، برای کشورهای دیگر هم امکان حذف روادید فراهم شود که بتوانیم شرایط را برای ورود گردشگر تسهیل کنیم.

لاهوتی با اشاره به دیگر فعالیت‌های مونسان در سازمان میراث فرهنگی گفت: واگذاری برخی از وظایف حاکمیتی به بخش خصوصی، انتخاب ایران به عنوان محور هماهنگی ۵ کشور ساحلی خزر، تعدد سفرهای استانی و رفع مشکلات استان‌ها با حضور و افتتاح ۲۸ هتل ۴ و ۵ ستاره تعدادی از خدمات او در دوره کاری‌اش محسوب می‌شود.

لاهوتی در پایان با اشاره به اینکه مونسان دارای سه ویژگی «تعهد، تخصص و تجربه» است، او را دارای کارنامه خوبی در کیش و سازمان میراث دانست و اظهار امیدواری کرد نمایندگان او را با رای بالایی به وزارت برسانند.

 ادامه دارد...
مرجع: ایلنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.