ساخت‌وساز به‌جا مانده از نیاکانمان به روز می‌شود!

ساخت‌وساز به‌جا مانده از نیاکانمان به روز می‌شود!
رئیس پایگاه پژوهشی میراث جهانی شهر تاریخی یزد از تدوین ضابطه و آیین‌نامه‌ای برای معماری و ساخت‌وسازهای خشتی خبر داد و گفت: این آیین‌نامه که در حال نگارش است، در سایر شهرهای ایران نیز با اندکی دخل و تصرف قابل استفاده خواهد بود و این امکان را می‌دهد که سبزترین انواع ساخت و ساز بجا مانده از نیاکانمان را بروز و روزآمد کنیم.
دوشنبه ۱۱ شهريور ۱۳۹۸
ساعت ۱۶:۲۴
کد مطلب: ۲۲۴۵۱
Share
اسکان نيوز:محسن عباسی هرفته، رئیس پایگاه پژوهشی میراث جهانی شهر تاریخی یزد در حاشیه برگزاری کارگاه دو روزه تدوین آئین‌نامه معماری خشتی، ضمن اظهار خرسندی از برگزاری این نشست تخصصی در یزد، شهر جهانی یزد را طلایه‌‎‌دار باز رویش معماری خشتی در کشور برشمرد و اظهار کرد: در آینده ضابطه‌ای که برای معماری خشتی یزد در حال نگارش است، در سایر شهرهای ایران نیز با اندکی دخل و تصرف قابل استفاده خواهد بود و این خدمت بزرگ از سوی یزد و یزدی‌ها به کشور و زیست بوم ایران انجام خواهد شد.

وی با بیان این‌که امکان تداوم ساخت‌وساز خشتی در بافت تاریخی شهر یزد از جمله تعهدات ایران به مجامع بین‌المللی است، گفت: به دنبال پیگیری‌های دو سال اخیر مسئولان استان، این کارگاه دو روزه برگزار و به تحقق این مهم منتج شد.

رئیس کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر یزد ساخت‌وساز سبز را به عنوان یکی از راه‌های برون رفت از مخاطرات زیست محیطی در دنیا توسعه یافته دانست و گفت: معماری خاک از جمله سبزترین انواع ساخت و ساز است که نیاکان ما و از طریق آثار به جا مانده، به ما آموخته شده و ما باید آن را بروز و روزآمد کنیم.

وی با اشاره به معماری خاک به عنوان معماری آینده‌ی بخش قابل توجهی از کشورهای دنیا، تصریح کرد: جهان بیش از این ظرفیت فاجعه آفرینی صنعت نوین ساختمان را ندارد و این صنعت آبخوار، انرژی‌خوار و آلاینده، تهدیدی جدی برای زیست آینده بشر به شمار می‌رود.

این عضو هیات علمی دانشگاه یزد با بیان این‌که دنیا به سمت احیا معماری با خاک پیش می‌رود، در پایان گفت: با توجه به ظرفیت محدود منابع آب، خاک و هوا شهرها راه دیگری پیش روی صنعت ساختمان قرار ندارد و هم اکنون نیز در بیش از 30 کشور پیشرفته دنیا از جمله فرانسه، آمریکا، آلمان، اسپانیا، استرالیا ساخت و ساز نوین با خاک قانونی شده و به مباحث پایداری، دوام و سایر مسایل فنی آن به منظور روزآمدشدن پرداخته شده است.

گفتنی است، کارگاه «تدوین آیین‌نامه معماری خشتی» با حضور کارشناسان مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی و با همراهی اداره کل راه و شهرسازی، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، پایگاه پژوهشی میراث جهانی شهر تاریخی یزد و به میزبانی پژوهشکده معماری بومی دانشگاه یزد به مدت دو روز در یزد برگزار شد و اساتید و متخصصان سازه‌های خشتی به ارایه یافته‌ها و نتایج پژوهش‌های خود پرداختند.
 
مرجع: ایسنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.