نامه‌نگاری‌های بی‌پاسخ چندباره میراث فرهنگی استان کرمانشاه در خصوص تپه چغاگاوانه/ سکوت شهرداری در قبال تهدید تپه چندهزارساله

نامه‌نگاری‌های بی‌پاسخ چندباره میراث فرهنگی استان کرمانشاه در خصوص تپه چغاگاوانه/ سکوت شهرداری در قبال تهدید تپه چندهزارساله
نامه‌نگاری‌های اداره کل میراث فرهنگی استان کرمانشاه با شهرداری در حالی بی‌پاسخ مانده که این بار برای نجات تپه باستانی «چغاگاوانه» نامه‌ای به فرماندار اسلام آباد غرب ارسال شده است این در حالی است که به تازگی با کشف یک دندان در غاری واقع در این شهر،ایران به فهرست کشورهای دارای بقایای انسان نئاندرتال پیوسته است.
شنبه ۲ شهريور ۱۳۹۸
ساعت ۱۶:۳۲
کد مطلب: ۲۲۲۴۲
Share
اسکان نيوز: مریم اطیابی- «ایران در لیست کشورهای دارای بقایای انسان نئاندرتال قرار گرفت.» این تیتر خبری بود که 26 مرداد ماه در صدر اخبار باستان‌شناسی کشور قرار گرفت. خبری که منشأ آن اسلام‌آباد غرب بود.

نتایج پژوهش جدیدی توسط متخصصان این موزه، پژوهشگاه میراث فرهنگی، آزمایشگاه باستان سنجی دانشگاه تهران و چند دانشگاه فرانسوی از جمله دانشگاه پواتیه و دانشگاه بوردو وجود انسان نئاندرتال در ایران را به اثبات رساند. این دندان در اواخر دهه ۱۳۷۰ طی پژوهش‌های باستان‌شناسی دشت اسلام‌آباد غرب که به هدایت کامیار عبدی انجام می‌گرفت در غار وزمه کشف و از آن زمان تاکنون چندین بار با استفاده از شیوه های مختلف بررسی و مطالعه شده است.
 
حالا با توجه به این اتفاق مهم انتظار می‌رود مسوولان اسلام‌آباد غرب در مقوله تاریخ، تمدن، فرهنگ و میراث فرهنگی دقت عمل دیگری داشته باشند اما به نظر می‌رسد آنها هم متأسفانه رویه دیگر شهرداران را پیش گرفته‌اند، هرچند هنوز دیر نیست و می‌توان با درایت و هوشمندی نه تنها جلوی یک تخریب را گرفت بلکه منشأ خیر شد و شاید به پژوهش‌های جدیدی در حوزه باستان‌شناسی دست یافت و بار دیگر اسلام‌اباد غرب را بر سر زبان‌ها انداخت.
 
شهرداری اسلام آباد غرب برنامه احداث پل روگذر در مجاورت تپه تاریخی چغاگاوانه در مرکز این شهر را در دستور کار خود داشته و برای این منظور اقدام به اخذ مشاور کرده که مشاور هم به وجود آثار استخوان و آوار ساختمانی در عمق پنج و شش متری از نمونه‌های برداشته شده اشاره کرده است. حال اداره کل میراث فرهنگی استان کرمانشاه در سه نامه مکرراً در خصوص رعایت ضوابط برای فعالیت مذکور در کنار این اثر تاریخی که یکی از سایت‌های مهم تاریخی در کشور و با قدمت بیش از چهل قرن است و در سال ۱۳۴۸ با شماره ۸۳۸ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است ، تذکر داده است. اهمیت تپه چغاگاوانه بر هیچ مسوولی پوشیده نیست.
 
در طی این مکاتبات اداره کل میراث فرهنگی متذکر شده است که این اداره کل و پژوهشکده باستان شناسی برای انجام مطالعات تخصصی در حوزه باستان شناسی اعلام آمادگی می‌کنند تا از صرف وقت و هزینه‌های گزاف برای تعطیلی پروژه در صورت برخورد به آثار تاریخی در حین حفاری‌های جلوگیری شود.
 
اما نکته تأسف بار اینجا است که نه تنها هنوز هیچ پاسخی در این زمینه از سوی شهرداری دریافت نشده است بلکه مراسم کلنگ زنی اجرای پل هم با حضور مسوولان شهری انجام شده است.
 
از سویی امیر قادری مدیراداره کل میراث فرهنگی استان کرمانشاه در نامه‌ای به تاریخ 2 مرداد 98 از فرماندار اسلام آباد در خواست کرده با توجه به انجام مراسم کلنگ زنی اجرای پل دستور دهد  قبل از هرگونه اقدامی عملی مانند شمع کوبی، خاکبرداری، تخریب و ...مقدمات مطالعات مورد نظر فراهم و با اخذ مجوز از پژوهشکده باستان شناسی کشور این موضوع تعیین تکلیف شده و مجوزهای لازم اخذ شود.
 
مدیر اداره کل میراث فرهنگی استان کرمانشاه متذکر شده است که هرگونه اقدام در این زمینه منوط به گزارش نهایی مطالعات و تصمیم پژوهشکده باستان شناسی خواهد بود.
 
رونوشت این نامه برای مدیر کل دفتر فنی امور عمرانی حمل و نقل و ترافیک، شهردار اسلام آباد سرپرست اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری اسلام‌آباد هم ارسال شده است.
 
همچنین در ادامه نامه‌نگاری‌های 10 خرداد، 23 خرداد و ۴ تیرماه نامه‌ای هم به تاریخ 31 تیرماه در خصوص برنامه شهرداری برای احداث پل روگذر در کنار تپه تاریخی چغاگاوانه به شهردار اسلام‌آباد ارسال شده است.
 
قادری در این نامه به شهردار اعلام کرده که اداره کل میراث فرهنگی استان کرمانشاه برای انجام مطالعات لازم در محدوده احداث پل مذکور چند بار اعلام آمادگی کرده اما متاسفانه تاکنون اقدام و پاسخی در این زمینه از سوی شهرداری وصول شده نشده است. بنابراین چنانچه اجرای طرح مذکور کماکان در دستور قرار دارد باید موضوع جهت جمع‌بندی کلیه جوانب و کسب تکلیف نهایی از سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری در یک نشست مشترک بررسی و اتخاذ شود.
 
به گزارش اسکان نيوز؛ تپه «چُغاگاوانه» در مركز شهر اسلام‌آباد غرب (استان كرمانشاه) با بیش از 25 متر نهشته‌های باستان‌شناختی و مساحت حدود چهار هكتار، یكی از مهمترین محوطه های باستانی غرب كشور است.كهن‌ترین بقایای سكونت انسانی در این تپه مربوط به اوایل دوره روستانشینی یا  نوسنگی است كه حدود هشت هزار سال قدمت دارد.سكونت در این محوطه تا عصر حاضر ادامه یافته است.
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.