سیلاب ۳۰۰ هکتار باغ پلدختر را از بین برد

روزگار تیره باغات انجیر سیاه/ دسترنج باغداران به گِل نشست!

روزگار تیره باغات انجیر سیاه/ دسترنج باغداران به گِل نشست!
تیره‌روزی باغات انجیر سیاه پلدختر حکایت سیلاب مخربی است که ۳۰۰ هکتار باغ را از بین برد و موجب کاهش ۲۰ درصدی تولید انجیر در این شهرستان شد.
شنبه ۲ شهريور ۱۳۹۸
ساعت ۱۴:۳۲
کد مطلب: ۲۲۲۳۴
Share
اسکان نيوز: محصولات کشاورزی و باغی شهرستان پلدختر در استان لرستان را بیش از هر چیزی بانام «انجیر سیاه» می‌شناسند، انجیری که به‌واسطه زودرس بودن پیش از هر نوع انجیری راهی بازار می‌شود و خواهان زیادی در سراسر کشور و دنیا دارد.

این محصول در سطح وسیعی از شهرستان پلدختر پرورش داده می‌شود و علاوه بر ایجاد فرصت‌های اشتغال این شهرستان را مستعد تبدیل به قطب صادرات انجیر به کشورهای مختلف دنیا کرده است.

بنابر آمار ارائه‌شده از سوی مسئولان، ۳۳ درصد انجیر سیاه‌آبی کشور در لرستان تولید می‌شود و لرستان در پرورش و تولید انجیر سیاه در کشور رکورددار است. این در حالی است که ۹۲ درصد این میوه در شهرستان پلدختر تولید می‌شود.تیره روزی باغات «انجیر سیاه» پلدختر

طی سال‌های گذشته کم آبی و برداشت بی رویه آب از رودخانه کشکان و خشکی رودخانه «مادیان رود»، باغات انجیر سیاه پلدختر را در معرض خشکی و نابودی قرار می‌داد و باغداران همواره در هراس بی آبی درختان چندین ساله خود بودند.

اما امسال بارش‌های شدید باران سیلابی مخرب را رقم زد که باغات انجیر سیاه پلدختر را نیز از خسارات خود بی نصیب نگذاشت؛ باغات انجیر سیاه حاشیه رودخانه کشکان این بار به گل نشستند تا تیره روزی محصول انجیر سیاه پلدختر به عنوان یکی از تولیدات ویژه لرستان همچنان استمرار داشته باشد؛ یک بار خشکسالی و بار دیگر سیلاب معیشت باغداران پلدختری را مورد تهدید قرار می‌دهد.

بسیاری از دستگاه‌های پمپاژ آب حاشیه رودخانه کشکان که باغات و مزارع پلدختر را سیراب می‌کرد همراه با سیلاب و در جریان آب‌های خروشان کشکان از بین رفتند و گل‌ولای به جا مانده از سیل باغات انجیر را تحت سیطره خود درآورده است.سیلاب باغات انجیر پلدختر را از بین برد

یکی از باغداران پلدختری در سخنانی، اظهار کرد: من هزار و ۵۰۰ درخت انجیر دارم که در جریان سیلاب بیش از ۵۰۰ درخت از آن‌ها از بین رفت و آب آن‌ها را با خود برد.

وی، گفت: در حال حاضر یک متر ماسه در باغ من وجود دارد، درختان باغم خشک شده اند و ما هم هر کاری می‌کنیم تجهیزاتی وجود ندارد که این ماسه ها را از باغ تخلیه کنیم.

یکی دیگر از باغداران پلدختری در سخنانی اظهار کرد: مبالغی که برای جبران خسارت باغات تعیین شده برای هیچ کشاور و باغدار خسارت دیده ای کافی نیست.

وی، گفت: ما انتظار داریم که تسهیلات پیش بینی شده در این زمینه افزایش پیدا کند.۳۰۰ هکتار از باغات انجیر به طور ۱۰۰ درصدی از بین رفت

علی ولی‌پور، مسئول امور باغبانی جهاد کشاورزی پلدختر در این رابطه با بیان این‌که قطب تولید انجیر سیاه کشور است، اظهار کرد: سطح زیر کشت باغات انجیر پلدختر هزار و ۸۰۰ هکتار است.

وی با بیان این‌که میانگین تولید انجیر سیاه در شهرستان پلدختر ۱۷ تن در هکتار است، عنوان کرد: پیش‌بینی می‌شود که امسال ۲۴ هزار تن انجیر سیاه روانه بازار شود.

مسئول امور باغبانی جهاد کشاورزی پلدختر، گفت: متاسفانه ۳۰۰ هکتار از باغات انجیر پلدختر در جریان سیلاب به طور ۱۰۰ درصد از بین رفت.

براساس اعلام مسئولان جهاد کشاورزی پلدختر، پیش‌بینی می‌شد که از سطح باغات پلدختر ۲۴ هزار تن انجیر سیاه روانه بازار شود اما وقوع سیلاب موجب کاهش ۲۰ درصدی تولید انجیر سیاه در شهرستان پلدختر شده است.
 
مرجع: مهر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.