۴٠ هکتار از بافت تاریخی مروست ثبت ملی شد

۴٠ هکتار از بافت تاریخی مروست ثبت ملی شد
رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان خاتم گفت: بافت تاریخی مروست شهرستان خاتم به مساحت ۴٠ هکتار در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.
شنبه ۲ شهريور ۱۳۹۸
ساعت ۱۰:۱۳
کد مطلب: ۲۲۲۱۸
Share
اسکان نيوز: عباس قدیریان، رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان خاتم گفت: در سومین جلسه شورای ثبت که در سازمان میراث‌فرهنگی تشکیل شد پرونده بافت تاریخی مروست مطرح و پس از بررسی‌های لازم و کارشناسی قابل ثبت در فهرست میراث ملی تشخیص و به ثبت رسید.
 
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان خاتم افزود: بافت تاریخی مروست یک بافت ارگانیک منسجم و بکر و دارای تک بناهای متعدد ارزشمند تاریخی و خانه های مسکونی است که از خصوصیات معماری مناطق گرم و خشک مثل حیاط مرکزی، حوض، باغچه و عمده مصالح خشت و گِل تبعیت می‌کند.
 
او اظهار کرد: همچنین وجود عناصر شاخص بادگیر و بالا خانه (تک اتاق قرار گرفته بر روی پشت بام) در خانه‌های مسکونی نیز از دیگر خصوصیات این بافت ارزشمند تاریخی است.
 
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد، بافت تاریخی شهر مروست به مساحت ۴٠ هکتار و با شماره ثبت ٣٢۶١٣  در ٢٧ مرداد ماه امسال در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.