محیط بانان "منطقه حفاظت شده جهان نما" آتش را با دست خالی خاموش کردند

بخشی از جنگل‌های جهانی هیرکانی ثبت یونسکو در آتش سوخت

بخشی از جنگل‌های جهانی هیرکانی ثبت یونسکو در آتش سوخت
آتش باز هم در جان جنگل افتاد؛ جنگل هایی که تنها باریکه ای از آنها در اطراف خزر باقی مانده و میروند که از نقشه زمین حذف شوند.
پنجشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۸
ساعت ۱۱:۲۸
کد مطلب: ۲۲۰۵۶
Share
به گزارش اسکان نيوز، خبر آتش در جنگل های ایران این روزها اصلا عجیب نیست؛ همه جا آتش است و دود و خاکستر جنگل های خاکستر شده ای که قرار بوده حیات شهرها و آدمیان را تضمین کنند. اما اینجا "منطقه حفاظت شده جهان نما" است؛ منطقه ای که حدود دو ماه پیش، به عنوان "میراث جهانی" در یونسکو ثبت شد و چشم به راه یاری جهانی برای حفاظت بهتر و امکانات کافی است.

 محیط بانان زحمتکش "منطقه حفاظت شده جهان نما" در استان گلستان، آتش به وقوع پیوسته در روز چهارشنبه 23 مرداد در محدوده "چالخانه" را پس از ۳ ساعت تلاش با دست های خالی، بالاخره مهار کردند.

 این آتش سوزی که در محدوده چالخانه منطقه حفاظت شده جهان نما، رخ داد از ساعت ۱۶ بعد ظهر روز چهارشنبه ۲۳ مرداد ماه رخ داد که با تلاش ماموران حفاظت محیط زیست شهرستان گرگان، نیروهای منابع طبیعی و نیز نیروهای مردمی پس از ۳ ساعت تلاش بی وقفه و نفس گیر مهار شد.

گفته می شود بر اثر این آتش سوزی، حدود سه هکتار از اراضی مرتعی منطقه حفاظت شده جهان نما مشتمل بر ۱۵ اصله درخت اورس ، ۳۰ اصله درختچه زرشک،  گونه های گون، پیرو و سایرگونه های ارزشمن مرتعی طعمه حریق شد.
 

اخبار رسیده حاکی است علت این آتش سوزی تاکنون مشخص نشده و تحقیقات در مورد عاملین آن ادامه دارد.

مناطق حفاظتی ایران هر سال تابستان طعمه حریق می شوند؛ اما اینروزها پس از ثبت جنگل های هیرکانی کشور در یونسکو، فعالان محیط زیست ایران امیدوارند کمک های جهانی بتواند جنگل های ارزشمند منطقه را نجات دهد. کمک هایی که بتوانند اقلا یک بالگرد و خلبان مخصوص را برای جنگل های هر استان شمالی داشته باشند تا هنگام آتش سوزی، از خسارت های جدی و بزرگ بر میراث جهانی یونسکو جلوگیری کنند.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.