تنها اردوگاه آبی خاکی کشور اسیر تنهایی/سکوت مهمان همیشگی اتراقگاه

تنها اردوگاه آبی خاکی کشور اسیر تنهایی/سکوت مهمان همیشگی اتراقگاه
تنها اردوگاه آبی خاکی دانش آموزی کشور به دلیل برخی از مشکلات و کمبود امکانات بلااستفاده باقی مانده و رونق این اردوگاه نیازمند همت مسئولان است.
چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸
ساعت ۱۶:۰۴
کد مطلب: ۲۲۰۴۵
Share
اسکان نيوز: سازه‌های فلزی آن از پشت نرده‌ها مشخص بوده و قفل بزرگی بر سر در آن زده شده است؛ گاهی صدا کلاغ و یا پرندگان دریایی سکوت اردوگاه را در هم می‌شکند... صدا همهمه و خنده و شادی دانش‌آموزان جا خود را به خاموشی عمیقی داده و به نظر نمی‌رسد به این زودی‌ها گره از کار تنها اردوگاه آبی و خاکی دانش آموزی کشور باز شود.

اردوگاه دانش آموزی آشوراده که قراربود میزبان کودکان و نوجوانان باشد و صدای آواز و هیاهوی دانش آموزان در فضای آن بپیچد هم اکنون غباری از فراموشی و تعلل بر آن نشسته است.

این اردوگاه در زمینی به مساحت حدود چهار هکتار ساخته شد و در سال ۹۴ مدیرکل وقت آموزش و پرورش گلستان از اختصاص بودجه ۱۸ میلیارد تومانی در آن زمان برای تکمیل آن خبرداد اما این پروژه که سرمایه ای ارزشمند در استان بوده به دلیل ایرادات محیط زیست، بلااستفاده رها شده است.

در خصوص نقش و اهمیت اردوگاه‌ها با کارشناس امور تربیتی گفت‌وگو کردیم، مهین کرامت‌زاده گفت: اردوگاه‌ها با هدف رشد شخصیتی، اجتماعی و مهارتی دانش آموزان ساخته می‌شوند.
  
کارکردهای اردوگاه

کرامت‌زاده گفت: اردوگاه آشوراده با تجهیز امکانات لازم، قابلیت استفاده گردشگری و بوم گردی را داشته و می‌تواند پذیرا اردوهای دانش‌آموزی استان‌های مختلف هم باشد.

وی همچنین بیان کرد: احداث این اردوگاه ملی دانش‌آموزی در این جزیره در رونق اقتصادی به ویژه اقتصاد گردشگری تاثیر بسیار مهمی دارد.

ظرفیت میزبانی از ۲۰۰ دانش آموز

رئیس آموزش و پرورش شهرستان بندرترکمن در خصوص اردوگاه، گفت: اردوگاه آبی خاکی آشوراده گلستان دارای ۹ سوئیت بوده و توان میزبانی از ۲۰۰ دانش آموز را دارا است.مسعود ایمری با اشاره به ایرادات محیط زیست برای بهسازی و تکمیل پروژه، گفت: بنا داشتیم که محیط ایمن با تمام امکانات برای دانش‌آموزان فراهم کرده و تمام مسائل در آن لحاظ شود که محیط زیست ایراداتی به سازه‌ها وارد کرده و کار متوقف است.

وی با بیان این‌که بنا است اردوگاه را با مصالح سازگار با محیط و البته هزینه متعارف بهسازی کنیم، به امکانات اردوگاه گریزی زد و ادامه داد: این مکان دارای زمین ورزشی مناسب برای ورزش هایی مثل فوتبال، والیبال و غیره است، همچنین امکاناتی مانند سالن پذیرایی و سلف سرویس دارد.

رئیس آموزش و پرورش شهرستان بندرترکمن بیان کرد که اگر محیط زیست با روند بهسازی اردوگاه و سوئیت‌های آن موافقت کند از نظر اعتبار و تجهیز و بهسازی مشکلی نداریم.

وی با بیان این که اردوگاه موقعیت مناسبی در جزیره داشته و دسترسی آن مطلوب است، تاکید کرد: اردوگاه دانش‌آموزی جزیره آشوراده در صورت تجهیز بیشتر ضمن تامین نیازهای اردویی گلستان می تواند به اردوهای دانش آموزی دیگر استان‌ها هم خدمت‌رسانی کند.

نبود اتوبوس دریایی

فرماندار بندرترکمن هم در این زمینه گفت: ایراداتی در زمینه جابه‌جایی دانش آموزان به جزیره وجود دارد و باید مسائل ایمنی در آن رعایت شود.

 

الیاس هیوه چی به ایمنی پایین قایق‌ها برای تردد دانش آموزان اشاره کرد و ادامه داد: قایق‌هایی که هم اکنون برای تردد مسافران آشوراده استفاده می‌شود ایمنی کافی برای تردد دانش آموزان را نداشته و به دلیل این که جزیره فاقد اتوبوس دریایی است، استفاده دانش آموزان از این اردوگاه ممکن نیست.

وی با بیان این که هم اکنون از اردوگاه به صورتی جزئی استفاده می‌شود، گفت: برای گسترش فضای اقامتی چند اسکلت فلزی ایجاد شده اما محیط زیست مازندران به آن اعتراض کرد.

هیوه چی خاطرنشان کرد: ساختمان اردوگاه هم نیازمند بهسازی و مرمت است تا اردوهای دانش آموزی در آن جا برگزار شود.
 


البته محمدرضا کنعانی، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گلستان هم گفت که در صورت رعایت اصول زیست محیطی و همخوانی سازه‌ها با محیط هیچ ایرادی به بهسازی و نوسازی اردوگاه وارد نیست و آن ها می توانند کار خود را ادامه دهند.

آشوراده تنها جزیره‌ ایرانی در دریای خزر که در قلب شبه‌جزیره‌ی میانکاله واقع شده است. این سرزمین با بالا آمدن آب از شبه جزیره‌ی میانکاله جدا افتاده و از ۲۰ سال پیش تاکنون به دلیل طغیان آب و سیل‌های پی ‌در پی خالی از سکنه است.

اما در سال‌های اخیر به ویژگی گردشگری این جزیره توجه شده و آشوراده با پوشش گیاهی متنوع و جانوران فوق‌العاده خشکی و دریایی و طبیعت بکر و زیبا، می‌تواند بستر اجرا طرح‌های تفریحی توریستی باشد.

وجود اردوگاه دانش‌آموزی با مساحت چهار هکتار در این جزیره با مالکیت وزارت آموزش و پرورش، نقطه مثبتی جهت برنامه‌ریزی تفریحی برای فرزندان و بزرگسالان است که باید با تعامل و همفکری مدیران مربوطه هر چه سریع‌تر به باز کردن گره‌های اجرایی آن همت گمارد.
 
مرجع: مهر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.