ارسال آثار «حمام زیبا» آبادان به موزه صنعت نفت کرمان را متوقف کنید/ حمام 85 ساله شرکت نفت آبادان هنوز ثبت ملی نیست

ارسال آثار «حمام زیبا» آبادان به موزه صنعت نفت کرمان را متوقف کنید/ حمام 85 ساله شرکت نفت آبادان هنوز ثبت ملی نیست
برخی از مسوولان و دوستداران میراث فرهنگی خوزستان در حالی از حمام «زیبا» در محله «تانکی دو» آبادان دیدن کردند که مرکز موزه و اسناد صنعت نفت ایران در اقدامی عجیب قرار است برخی از آثار متعلق به این حمام از جمله دیگ بخار آن را روانه موزه صنعت نفت کرمان کند که این اقدام با اعتراض دوستداران میراث آبادان رو به روست.
سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸
ساعت ۱۷:۰۹
کد مطلب: ۲۲۰۱۷
Share
اسکان نيوز: مریم اطیابی- حمام زیبا 85 ساله در محله کوی کارگر، «تانکی دو» آبادان رو به روی مرکز بهداشت شرکت ملی نفت یا «خانه ملت» قرار دارد و دارای 30 اتاق نمره است که 14 اتاق متعلق به زنان و 16 اتاق دیگر به مردان تعلق داشته است.
 
 
اکنون دوستداران میراث فرهنگی خوزستان خبر می‌دهند که قرار است برخی از آثار این حمام دوره پهلوی که ثبت ملی هم نشده روانه موزه صنعت نفت کرمان شود. در اسفند 96 خبرآمد که «باغ موزه نفت کرمان» در محلی كه سابقا كنسولگری انگليس بوده و برای مدتی در اختيار شركت ملی پالايش و پخش فرآورده‌های نفتی شهر کرمان قرار داشته است، راه‌اندازی می‌شود.
 
آنها که به همراه برخی از مسوولان از این محل دیدن کرده‌اند، می‌گویند که مرکز موزه و اسناد صنعت نفت ایران خواهان بردن بویلر(دیگ بخار) 85 ساله حمام زیبا به کرمان است این در حالی است که تمامی حمام‌های شرکت نفت خراب شده است. پیش‌تر هم برخی از آثار خوزستان روانه موزه پمپ بنزین دروازه دولت تهران شده است.
 
دوستداران میراث فرهنگی اظهار می‌کنند که شرکت نفت آبادان تابوت‌های انگلیسی هم دارد که این تابوت‌ها باید یا روانه موزه دفاع مقدس شود یا در موزه‌ای در آرامستان انگلیسی‌های آبادان قرار گیرد و نباید در اسکله یا موزه شهر دیگری قرار گیرد چرا که این آثار متعلق به شهر آبادان است.هواپیما و دو کشتی «حر» و «حیدر» هم متعلق به شرکت نفت آبادان است که در «لاوان» نفت جابه جا می‌کردند و قرار بوده این کشتی‌ها در اسکله شماره 7 آبادان قرار بگیرند و مردم از آنها بازدید کنند. همچنین چشم‌انداز دیده شده برای آنها تبدیل کردن یکی به رستوران و دیگری به سینما و مکان تفریحی بوده است اما بنا بر ادعای این میراث دوستان ظاهرا قرار است این اثار هم به جای دیگری منتقل شود یا تکه تکه قطعات آن به فروش برسد.
 
 
 در حال حاضر این عده خبر می‌دهند که مخرن دیگ بخار پرچی حمام زیبا و دودکش پرچی آن از جمله آثاری است که قرار است از این حمام به کرمان انتقال یابد. مخزن و بویلر پرچی بوده و با نفت کوره کار می‌کرده و بخش اعظمی از آهن آلات آن به سرقت رفته است. این نوع از مخزن‌ها بعدها به کمک دستگاه جوش به اشکال دیگری تهیه شده و حالت دینامی و برقی پیدا کرده است.
 
این حمام تا هنگام آغاز جنگ تحمیلی به فعالیت خود ادامه داده است و سپس در آن بسته شد و در همان وضعیت باقی ماند. هر چند شیرآلات آن را برده‌اند اما حمام آسیب جدی ندیده و قابل مرمت جزئی است.
 
به گزارش اسکان نيوز، در اردیبهشت 96 مرکز اسناد و موزه صنعت نفت اعلام کرد:« در حال حاضر پنج نقطه برای تاسیس موزه در شهر آبادان نظر گرفته شده است: پمپ بنزين آبادان به عنوان نخستین جایگاه سوخت کشور (موزه بنزين خانه)؛ آموزشگاه حرفه‌اي يا آرتيزان اسكول، به عنوان اولين هنركده بازآموزي كاركنان صنعت نفت در ايران (موزه كارآموزان)؛ پالايشگاه آبادان، ساختمان نيروگاه شماره 1؛ اسكله‌های آبادان شماره 1 الی 11، محل نگهداری جرثقیل های اکوان و گوگرد (پارك موزه ساحلی نفت آبادان)؛ و خانه‌های تشريفاتی شامل سه ساختمان در منطقه بريم.از اين موزه‌ها، «موزه بنزين خانه آبادان» در محل نخستين جايگاه سوخت كشور، در 28 دی ماه سال گذشته و «موزه كارآموزان آبادان» در محل آموزشگاه حرفه‌ای صنعت نفت، روز 25 دی ماه امسال، گشايش يافته و به روی عموم باز شدند.فعاليت برای مرمت، آماده سازی و تجهيز ساير مكان‌هايی كه قرار است به موزه‌های نفت تبديل شوند، در شهر آبادان ادامه دارد.»
 
حال پرسش اینجا است با وجود انجام چنین اقدامات مثبت در راستای حمایت از میراث فرهنگی صنعت نفت چرا شرکت نفت دست به یک مرمت ساده نمی‌زند و این حمام را ثبت ملی نمی‌کند؟ از سویی اشیا هر مکان متعلق به همان مکان و شهر است و در همان کالبد تعریف می‌شود و ضرورتی ندارد تا موزه کرمان با آثار آبادان یا هر شهر دیگری پر شود.
 
 

 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.