بیش از ۹۰ درصد آثار ملی خراسان شمالی تعیین حریم نشده‌اند

بیش از ۹۰ درصد آثار ملی خراسان شمالی تعیین حریم نشده‌اند
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی گفت: کمتر از ۱۰ درصد از ۵۰۹ اثر ملی ثبت شده در این استان تعیین حریم شده‌اند.
سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸
ساعت ۱۵:۲۱
کد مطلب: ۲۲۰۱۳
Share
اسکان نيوز: علی مستوفیان، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی با بیان این مطلب، اظهار کرد: تنها حریم ۳۴ اثر ملی در خراسان شمالی تعیین شده و با توجه به شیوه‌نامه جدید سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، امسال باید حریم ۱۰  تا ۱۵ اثر تاریخی دیگر نیز تعیین شود.

وی با بیان این‌که تعیین حریم در سال‌های قبل مورد غفلت واقع شده بود، افزود: شورای حریم آثار تاریخی استان با هدف اجرایی شدن شیوه نامه تعیین حریم آثار ملی، که به منظور وحدت رویه در این بخش تشکیل شده، تعیین حریم، اجرا، بازنگری و نظارت بر حرایم آثار ملی را تبیین می‌کند.

وی از برگزاری نخستین جلسه این شورا خبر داد و اظهار کرد: در این جلسه، استعلامات دریافتی در محدوده های تاریخی استان مورد بررسی قرار گرفت.

مستوفیان گفت: با این شیوه نامه از نظر قانونی دستمان در حفاظت از آثار ملی باز خواهد بود و در واقع این دستورالعمل ابزاری قانونی است تا بتوان با استفاده از آن بهتر به این حیطه وارد شده و حریم میراث ملی را کنترل و نظارت کرد.

تاکنون ۶۲۱ اثر تاریخی، طبیعی و ناملموس خراسان شمالی در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

از مجموع آثار ثبت شده این استان در فهرست آثار ملی، ۵۰۹ اثر تاریخی، ۴۲ اثر طبیعی، ۷۰ اثر ناملموس و تعداد ۱۱ اثر نیز ثبت جهانی شده است.

استان خراسان شمالی با داشتن یکهزار و ۲۰۰ اثر تاریخی شناسایی شده در شمال شرق کشور قرار دارد.
 
مرجع: ایرنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.