شناسایی بیش از ۱۴۵ اثر فرهنگی ثبت نشده در جنوب نیشابور

شناسایی بیش از ۱۴۵ اثر فرهنگی ثبت نشده در جنوب نیشابور
یکی از دستاوردهای برنامه بررسی و شناسایی آثار تاریخی فرهنگی در جنوب دشت نیشابور، شناسایی آثار تاریخی‌ای است که پیش از این در فهرست آثار ملی میراث فرهنگی وجود نداشته و ثبت نشده‌اند.
سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸
ساعت ۱۵:۰۱
کد مطلب: ۲۲۰۱۱
Share
اسکان نيوز: حسن نامی، سرپرست برنامه بررسی وشناسایی جنوب و جنوب غرب نیشابور با اشاره به انجام بررسی درباره شناسایی آثاری که تاکنون ثبت نشده‌اند، گفت: ثبت آثار شناسایی شده در این برنامه مهم، می‌تواند نخستین قدم در جهت حفاظت از آن‌ها به عنوان مواریث فرهنگی این خطه باشد.

 عضو هیات علمی دانشگاه نیشابور افزود: آگاه‌سازی افکار عمومی نسبت به اهمیت آثار یکی از اهداف هیات باستان شناسی در طی انجام فعالیت‌های میدانی بود که آن را نیز دنبال کرد اما باید در نظر داشته باشیم که حفاظت از آثار و مواریث فرهنگی همت و فعالیت‌های ارگان‌های متعددی را می‌طلبد.

این باستان شناس تاکید کرد: بایستی ارگان‌هایی چون نیروی انتظامی، شوراهای اسلامی شهر و روستاها، آموزش و پرورش و سایر ارگان‌های مرتبط فعالیت‌هایی از این دست را انجام دهند تا حفاظت از این آثار ارزشمند تاریخی صورت گیرد و آگاهی عمومی نسبت به اهمیت و ماهیت آثار و مواریث فرهنگی بالاتر برود.

او با بیان این‌که استفاده از وجود خیرین در حوزه فرهنگی جهت معرفی و مرمت ابنیه تاریخی و ظرفیت دهیاری‌ها در این بخش ضروری است، اظهار کرد: متاسفانه شرایط فعلی به نحوی است که میراث فرهنگی در این عرصه تنهاست در حالی که حفاظت و آگاه سازی مردم از اهمیت مواریث فرهنگی به خودی خود فعالیتی چند وجهی است.

نامی با ابراز خرسندی از این‌که خوشبختانه در مواردی حضور افراد و ساکنان فرهیخته در این حوزه فرهنگی باعث حفظ آثاری با ماهیت تاریخی شده، گفت: قطعا حفاظت از آثار و مواریث فرهنگی، آگاه سازی‌های بیشتری را از سوی رسانه‌ها و متولیان فرهنگی کشور می‌طلبد.

این باستان شناس خاطرنشان کرد: به عنوان نمونه هیات امنا امام‌زاده سیدعبدالله فدیشه در راستا تلاش‌هایی که در جهت حفط اموال فرهنگی منقول این امام زاده انجام داده اعلام آمادگی کرد تا نسبت به تاسیس یک موزه در محل امام‌زاده اقدام کند که امیدواریم این اقدام با همکاری مسئولان مربوطه انجام پذیرد.

وی در ادامه تصریح کرد: طرح انجام بررسی جنوب و جنوب غرب نیشابور در حالی مطرح شد که نیشابور با توجه به اهمیت ارتباطی و تاریخی خاص خود بیش از این نیز مورد توجه قرار گرفته و مطالعات باستان شناسی در این منطقه جغرافیایی بسیار با سابقه است.

او در بیان اهداف این برنامه گفت: یکی از مهمترین اهداف این بررسی، پر کردن خلا مطالعاتی است که در حوزه جنوب و جنوب غرب نیشابور وجود داشت.

نامی اظهار کرد: بررسی‌های انجام شده در این حوزه منجربه شناسایی ۱۴۵ اثر فرهنگی از دوره‌های مختلف شد که این آثار دامنه گسترده‌ای از گاهنگاری را از دوران پیش از تاریخ تا اسلامی متأخر را در بر می‌گیرد.

او تصریح کرد: همچنین آثار شناسایی شده انواع گوناگونی اعم از بناها، قبرستان‌های تاریخی، قنات‌ها و محوطه‌های باستانی را شامل می‌شود. 
مرجع: ایلنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.