انتساب نام جعلی برای خلیج فارس از سوی وزیر خارجه عراق

انتساب نام جعلی برای خلیج فارس از سوی وزیر خارجه عراق
افشین یزدانی باستان شناس و پژوهشگر حوزه خلیج فارس ضمن تأکید بر سابقه دیرینه و چندین هزاره ساله خلیج فارس و تأکید سازمان ملل متحد مبنی بر جعلی و غیر واقعی بودن هرگونه نامی جز خلیج فارس خواستار اعتراض و تذکر جدی وزارت امورخارجه کشورمان به دولت عراق مبنی بر بکار بردن نام جعلی و غیر واقعی برای نام رسمی و تاریخی خلیج فارس شد.
سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸
ساعت ۱۵:۲۹
کد مطلب: ۲۲۰۱۰
Share
اسکان نيوز: افشین یزدانی:روز دوشنبه 21 مردادماه 98 محمد حکیم وزیر خارجه دولت عراق در توئیتی کوتاه که در رابطه با حضور نیروهای نظامی خارجی در گذرگاه تنگه هرمز و خلیج فارس منتشر کرد برای سه بار از واژه جعلی، غیر مستند  و تفرقه فکنانه و بی اساس خلیج ع.ر.ب.ی و خلیج برای نامیدن خلیج فارس استفاده کرد. بکار بردن نام جعلی برای خلیج فارس از سوی وزیر خارجه عراق در حالی صورت می گیرد که همین چند هفته پیش شاهد دفاع جانانه یک کارشناس عراقی در یک برنامه زنده تلویزیونی و در برابر کارشناس دیگری بودیم که منکر نام خلیج فارس شده بود.

«محمد نجاح» کارشناس عراقی در دفاع از نام خلیج فارس نخست به اطلاعیه‌های رسمی سازمان ملل متحد ارجاع داد که طی چندین اطلاعیه به صورت واضح و روشن از کشورهای عضو خواسته است تا در تمامی اظهارات و مکاتبات رسمی خود تنها و تنها از نام خلیج فارس برای نامیدن دریایی که ایران را از شبه جزیره عربستان جدا می‌کند استفاده کنند. ای کاش وزیر امور خارجه عراق به عنوان یک مقام رسمی نوار مکالمه محمد نجاح با کارشناس سعودی را که اتفاقا به زبان عربی است گوش کنند تا از زبان یک کارشناس بی طرف که از قضا هموطن ایشان است با چرایی نامیدن دریای جنوب سرزمین ایران به خلیج فارس آشنا شود: این که فارسی نامیدن خلیج فارس جدا و خارج از یک موضوع نژادی یا مالکیت سیاسی، یک نام رسمی و پذیرفته شده جهانی با پیشینه بیش از دو هزار سال است. محمد نجاح برای تفهیم بهتر نام اقیانوس هند یا دریای عمان را مثال می‌آورد که نام‌هایی رسمی و پذیرفته شده در سطح جهانی و با سابقه‌ای تاریخی هستند و لزوما ربطی به کشورهای هند و عمان ندارند. نکته بسیار مهمی که این کارشناس عراقی بر آن تأکید دارد تلاش عربستان برای تغییر نام خلیج فارس در ادامه تغییر نام سرزمین حجاز و یادآوری این مهم است که پیامبر، امیرالمؤمنین حیدر کرار، عمر بن خطاب، ابن تیمبه و سایر مفسرین همگی این دریا را خلیج فارس می نامیده اند.

خوشبختانه وزیر امور خارجه نشان داده است که در برابر اطلاق هرگونه نام جعلی برای خلیج فارس به روشنی و بدون اغماض جبهه گیری کرده و از این نام تاریخی که بخشی از پیکره سرزمینی و هویتی و تاریخی ایران است دفاع می کند.

سوابق دفاع وزیر امور خارجه از نام خلیج فارس:

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان با انتشار ویدیویی از اظهارات اخیر خود در انجمن آسیا در نیویورک، روز ملی خلیج فارس را گرامی داشت. ظریف چهارم اردیبهشت در این نشست عنوان کرده بود: «خلیج فارس رگ حیاتی و جریان زندگی ما است. همچنین رگ حیاتی همه جهان است. بنابراین ما تاکید می‌کنیم که خلیج فارس همیشه خلیج فارس است و خلیج مکزیک نیست. باید بین خلیج فارس و خلیج مکزیک فرق قائل شد چرا این کلمه را به کار می‌برم زیرا پادشاه سعودی در ریاض هم آن را خلیج فارس گفته، کویت هم به خلیج فارس اشاره دارد، پس چرا باید بچگانه رفتار کنیم. اسم آن خلیج فارس است و اسناد و نشانه‌هایی که وجود دارد نشان می‌دهد که خلیج فارس بوده و همه می‌دانند که در مرز کشور ما قرار دارد در واقع رگ حیاتی کشور ما و جهان است.»
 
باستان شناس و پژوهشگر حوزه خلیج فارس
 

سایت انگلیسی رادیو فردا دقیقا به این موضوع اشاره کرده و گفته که در حالی که کشورهای عرب حاشیه خلیح فارس معمولا با حذف نام فارس از عنوان جعلی خلیج به تنهایی استفاده می کنند اما عبدالحکیم وزیر خارجه عراق از عبارت جعلی کامل استفاده کرده ...خبرگزاری مهر هم کلا ضمن نقل قول خلیج فارس نوشته است .به گونه ای هم نوشته گویا وزیر خارجه عراق از عبارت خلیج فارس نام برده در حالی که دقیقا بر عکسه


خبرگزاری الجزیره دقیقا گفته های وزیر خارجه را داخل گیومه گذاشته و نام خلیج مجعول ع.ر.ب.ی به روشنی دیده می شودپرس تی وی دقیقا حرف وزیر خارجه رو داخل گیومه نقل قول کرده اما با این وجود عبارت عربی رو از خلیج حذف کرده و خودش داخل کروشه فارس رو پیش از خلیج اورده...


 
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.