نگران حال کاجستانیم/ کاج‌ها آبیاری نمی‌شوند

نگران حال کاجستانیم/ کاج‌ها آبیاری نمی‌شوند
شهردار بیستون با انتقاد از وضعیت رسیدگی به کاجستان این شهر گفت: در گرمای شدید فعلی کاج‌ها آبیاری نمی‌شوند و نگران هستیم تا چند ماه دیگر این بی‌آبی موجب آسیب به این کاج‌های قدیمی شود.
پنجشنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۸
ساعت ۱۲:۱۱
کد مطلب: ۲۱۹۲۶
Share
اسکان نيوز: شورش فرامرزی، شهردار بیستون در جمع خبرنگاران با اشاره به وسعت 122 هکتاری کاجستان این شهر، گفت: این کاجستان در ابتدا تاسیس شهرداری بستون بیرون شهر قرار داشته، اما به تدریج با افزایش وسعت شهر کاجستان در محوطه شهر قرار می‌گیرد.

وی افزود: باوجود قرارگیری کاجستان در محدوده شهر، این مجموعه تحت اختیار و بهره‌برداری منابع طبیعی قرار دارد و از طریق منابع طبیعی در اختیار شرکت توسعه گردشگری قرار داده شده است.

فرامرزی تصریح کرد: نکته جالب ماجرا این‌جاست که قبل از این‌که قرارداد مابین منابع طبیعی و شرکت توسعه گردشگری رسمی شود، این کاجستان از سوی شرکت توسعه گردشگری به سرمایه‌گذار بخش خصوصی واگذار می‌شود.

وی از وضعیت نامناسب رسیدگی به کاج‌های این کاجستان انتقاد کرد و افزود: سال گذشته کاج‌ها بر اثر بی‌آبی حال مناسبی نداشتند و امسال هم مجدد نگران تکرار این وضعیت هستیم.

وی افزود: خوشبختانه به خاطربارندگی‌های مطلوب امسال تاکنون وضعیت کاجستان خوب بوده، اما در این گرما کاج‌ها آبیاری نمی‌شوند و ادامه این وضعیت می‌تواند در اوایل پاییز مجددا حال کاج‌ها را نامناسب کند.

فرامرزی با اشاره به وجود دو حلقه چاق عمیق در محدوده کاجستان، گفت: برای آبیاری غرقابی کاجستان هم این دو حلقه چاه کفایت می‌کند و این درحالی است که سیستم آبیاری قطره‌ای در این کاجستان اجرا شده، اما از آن بهره‌برداری نمی‌شود.

شهردار بیستون به عدم پرداخت عوارض از سوی متولیان کاجستان اشاره کرد و افزود: کاجستان در محدوده  شهر قرار دارد و باید عوارض سالیانه آن که حدود یک میلیارد تومان است پرداخت شود و اگر این عوارض پرداخت نمی شود شهرداری باید در بهره‌برداری یا حاکمیت کاجستان شریک شود.

وی افزود: از طرفی آلاچیق‌های بسیاری در کاجستان برپا شده که برای همه این‌ها عوارض به شهرداری تعلق می‌گیرد که متاسفانه بخش خصوصی مستقر در کاجستان هم این عوارض را پرداخت نمی‌کند.

این مسئول تصریح کرد: بر اساس ماده 77 قانون شهرداری ما حق شکایت در این زمینه داریم و طبق توافق نامه سال 1394 منابع طبیعی به شهرداری وقت تعهد می‌دهد که در قرارداد واگذاری این مجموعه حق مالکانه و عامرانه شهرداری بیستون لحاظ شود که این کار صورت نمی‌گیرد.
 
فرامرزی افزود: ما نه بهره‌برداری از کاجستان را می‌خواهیم و نه این‌که قصد داریم وارد قرارداد عجیب آن با شرکت توسعه شویم. تنها خواسته ما این است که اولا به کاج‌ها رسیدگی شود و در ثانی حق شهرداری در این زمینه وصول شود.
 
مرجع: ایسنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.