مجمع تشکل‌های ملی گردشگری تقبل هزینه‌های جزئی وزارتخانه شدن را به شورای نگهبان اعلام کرده بود

مجمع تشکل‌های ملی گردشگری تقبل هزینه‌های جزئی وزارتخانه شدن را به شورای نگهبان اعلام کرده بود
پس از ایرادات وارده به طرح وزارتخانه شدن سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مجمع تشکل‌های ملی گردشگری در نامه‌ای به تاریخ نهم مرداد 98 به شورای نگهبان اعلام کرد : «با توجه به ابهام مطرح شده مبنی بر تحمیل هزینه‌های جزئی از قبیل تبدیل این سازمان به وزارتخانه که صرفا ناشی از تغییر سربرگ و تابلو است بدین وسیله مجمع تشکل‌های ملی گردشگری آمادگی خود را برای تقبل این هزینه در سراسر کشور اعلام می‌دارد.»
سه شنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۸
ساعت ۱۷:۵۲
کد مطلب: ۲۱۸۸۵
Share
اسکان نيوز:مریم اطیابی-مغایرت با اصل ۷۵ قانون اساسی یکی از مهمترین سدهای راه وزارتخانه شدن سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بود. یکی از محدودیت‌های ابتکار قانونگذاری توسط نمایندگان مجلس در ایران، مربوط ‌به پیشنهاد طرح‌هایی است که به افزایش هزینه‎ی عمومی یا کاهش درآمد عمومی منجر می‌شود. اصل 75، از پراستنادترین اصول در بررسی مصوبات مجلس با قانون‌ اساسی توسط شورای نگهبان است. با توجه‌ به اینکه اجرای اغلب قوانین بار مالی دارد، تفسیر شورای نگهبان از طرح‌ها و لوایح مشمول این اصل، مفهوم تقلیل درآمد عمومی یا افزایش هزینه‎ی عمومی و طریق جبران آن، قابل بررسی می‌‌کند. شورای نگهبان علاوه‌ بر اعلام مغایرت طرح‌ها و پیشنهادهای قانونی نمایندگان که به افزایش هزینه‎ی عمومی یا کاهش درآمد عمومی بدون پیش‌بینی محل تأمین آن‎ها منجر شده باشد، مواردی ‌که طریق پیش‌بینی‌شده «کفایت» افزایش هزینه‌ها یا کسری درآمدها را نمی‌کند نیز مورد ایراد قرار داده است
 
حال در تاریخ 9 مرداد 98 مجمع تشکل‌های ملی گردشگری در نامه‌ای خطاب به قائم‌مقام و سخنگوی شورای نگهبان نوشت:«به استحضار می‌رساند مجمع ملی تشکل‌های گردشگری ایران متشکل از تمامی نمایندگان بخش خصوصی گردشگری نظیر هتلداران، دفاتر خدمات مسافرتی، جامعه تورگردانان، راهنمایان گردشگری، مهمانپذیرها و... با توجه به بررسی طرح تبدیل سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری به وزارتخانه شورای نگهبان مواردی به شرح ذیل ارائه می‌کند:
 
یک) ساختار فعلی سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری از حوزه گستردگی تشکیلات شبیه و گاه هم بزرگتر از وزارتخانه موجود که ۳۱ اداره کل استانی بیش از ۱۵۰ اداره در شهرستان‌ها و بیش از ۲۰۰ نمایندگی در سایر نقاط کشور دارد. از حیث ماهیت فعالیت‌های اجرایی هم شبیه وزارتخانه‌های دیگر است لذا تصور گسترش بیش از اینِ تشکیلات فعلی و تحلیل هزینه اضافی دور از ذهن است.
 
دو)با توجه به اهمیت صنعت گردشگری در نظام حاکمیتی کشور خصوصاً بیانات و سیاست‌های ابلاغی برنامه ششم توسعه توسط مقام معظم رهبری جهت وصول اطمینان از حرکت صحیح حوزه گردشگری برای نیل به اهداف اشتغالزایی، فرهنگی و اجتماعی تعیین شده این موضوع اهمیت دوچندان می‌یابد.
 
بدیهی است این مهم از طریق تشکیل وزارتخانه به واسطه امکان نظارت مستقیم میسر می‌گردد.
 
در پایان با توجه به ابهام مطرح شده مبنی بر تحمیل هزینه‌های جزئی از قبیل تبدیل این سازمان به وزارتخانه که صرفا ناشی از تغییر سربرگ و تابلو می‌باشد بدین وسیله مجمع تشکل‌های ملی گردشگری آمادگی خود را برای تقبل این هزینه در سراسر کشور اعلام می‌دارد.
همچنین لازم به ذکر است دستاوردها و برکت‌های حاصل از این تصمیم در مقابل چنین هزینه اندکی بسیار بزرگتر است.
 
جمشید حمزه زاده دبیر مجمع تشکل‌های ملی گردشگری»
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.