آیین زیارتی قره کلیسا در چالدران ثبت جهانی می‌شود

آیین زیارتی قره کلیسا در چالدران ثبت جهانی می‌شود
معاون اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی گفت: پرونده ثبت جهانی آیین زیارتی قره‌کلیسا تهیه و به یونسکو ارسال شده است.
دوشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۸
ساعت ۰۹:۵۱
کد مطلب: ۲۱۸۲۸
Share
سکان نیوز:حسن سپهرفر، معاون اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی افزود: پرونده ثبت جهانی این بنا به صورت مشترک با کشور ارمنستان، میراث فرهنگی و پایگاه جهانی کلیساها تهیه و در اسفند ماه سال گذشته به یونسکو ارسال شده و هم‌اکنون منتظر جواب هستیم که احتمال زیادی برای ثبت آن در پرونده سال ۲۰۲۰ وجود دارد.

وی با بیان این‌که این مراسم با عظمتی خاص فقط در ایران و در چالدران برگزار می‌شود، گفت: این آیین با هدف بزرگداشت سالگرد «تادئوس» و وحدت اجتماعی خود ارامنه و نیز توسعه گردشگری برگزار می‌شود و ارامنه اصفهان، آذربایجان‌غربی، آذربایجان‌شرقی و تهران و برخی کشورهای اروپایی در این مکان حضور می‌یابند.

وی اظهار کرد: این مکان به خاطر اثر جهانی بودن برای خود ضوابط خاصی دارد و گسترش زیرساخت‌ها و مرمت‌های اساسی و بحث‌های بوم‌گردی آن همواره در دستور کار بوده است.

 سپهرفر گفت: امسال بیش از ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال برای مرمت گنبد اصلی کلیسا و مرمت «زاکاریا» و «ساندوخت» در این مکان هزینه شده است و درب اصلی آن نیز که سرقت شده بود بر اساس آخرین عکس یافته شده از آن احیا و دوباره نصب شده است.

وی اضافه کرد: تلاش می‌شود تا پایان امسال عصارخانه قره‌کلیسا نیز که راهبان در گذشته روغن‌گیری می‌کردند و هم‌اکنون تنها بقایا و اهرم‌های این عصارخانه باقی مانده است دوباره احیا و مرمت شود.

 آیین زیارتی قره کلیسا در سال ۱۳۸۸ بعد از ۲ سال کار پژوهشی با شماره ۵۲ در فهرست میراث ناملموس کشور ثبت شد و از سال گذشته هم موضوع ثبت جهانی آن مطرح شد.

مراسم مذهبی «باداراک» به صورت سالانه با حضور ارامنه کشورهای ارمنستان، سوریه، لبنان، هلند، فرانسه، اتریش، آلمان، کانادا و دیگر کشورهای جهان برگزار می‌شود و یکی از هفت ‌آیین مقدس در تمام فرقه‌های مسیحیت است.   

قره‌ کلیسا در ۲۰ کیلومتری شمال شرقی چالدران و بر روی مزار «تاتائوس»، یکی از حواریون حضرت مسیح (ع) احداث شده است و تاریخچه ساخت آن به عنوان اولین کلیسا جهان مسیحیت بر اساس اسناد موجود به بعد از شهادت تاتائوس مقدس توسط جانشین پادشاه ارمنستان برمی‌گردد.   

بعد از شهادت حواری حضرت مسیح (ع) او را در محل کنونی کلیسای تاتائوس به خاک سپرده‌اند و بعدها روی قبر او نمازخانه کوچکی ساخته‌اند؛ این نمازخانه در قرن هفتم میلادی به کلیسا بزرگ و مجللی تبدیل شده است.  

بنا قره‌کلیسا (کلیسا تاتائوس مقدس) جز ۲ اثر ثبت شده جهانی آذربایجان غربی است و بیشتر صاحب‌ نظران آن را قدیمی‌ترین کلیسا جهان می‌دانند.   
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.