?> ثبت ملی یک شهر و دو روستای صنایع دستی خراسان جنوبی بررسی شد - اسکان

ثبت ملی یک شهر و دو روستای صنایع دستی خراسان جنوبی بررسی شد

ثبت ملی یک شهر و دو روستای صنایع دستی خراسان جنوبی بررسی شد
در نشستی با حضور معاون صنایع‌‌دستی کشور، دو نفر از نمایندگان استان خراسان جنوبی در مجلس شورای اسلامی، معاون صنایع‌دستی اداره‌کل میراث‌فرهنگی خراسان جنوبی و نمایندگانی از بخش خصوصی، ثبت ملی یک شهر و دو روستا خراسان جنوبی به‌صورت تخصصی مورد بررسی قرار گرفت.
دوشنبه ۷ مرداد ۱۳۹۸
ساعت ۱۱:۱۲
کد مطلب: ۲۱۶۳۸
Share
اسکان نيوز: در این نشست که در محل دفتر معاونت صنایع‌دستی سازمان میراث فرهنگی برگزار شد و مدیران کل این معاونت نیز حضور داشتند، ثبت ملی خوسف به‌عنوان شهر پارچه سنتی مله، روستا خور به‌عنوان روستا گوهرسنگ‌ها و روستا نای‌بند به‌عنوان روستای حصیربافی بررسی شد تا بعد از جمع‌بندی نظرات، در صورت موافقت، این شهر و دو روستا به عنوان شهر و روستاهای ملی صنایع دستی در رشته های یادشده معرفی شوند.

در این نشست، پویا محمودیان، معاون صنایع‌دستی سازمان میراث فرهنگی در سخنانی با اشاره به اهمیت استان خراسان جنوبی در حوزه صنایع دستی گفت: هنرمندان این استان در رشته‌های مختلفی فعالیت دارند و برخی از آنان حائز رتبه‌های برتر در صنایع دستی هستند.

او ادامه داد: خوشبختانه با پیگیری‌های انجام‌شده، روستا خراشاد در خراسان جنوبی به‌عنوان روستا جهانی حوله‌بافی ثبت شده است که ثبت این روستا باعث ایجاد اشتغال، درآمدزایی و فروش بیشتر و رونق هرچه بیشتر در این روستا شده است.

محمودیان ادامه داد: بعد از ثبت جهانی خراشاد شاهد اتفاقات بسیار خوب در سطح این منطقه و استان خراسان جنوبی هستیم به‌گونه‌ای که هنرمندان با تولید حوله و فروش آن توانسته‌اند به خوبی درآمد کسب کنند و حوله‌های تولیدی هنرمندان این روستا در مراسم حج نیز مورد استفاده قرار گرفته است.

معاون صنایع دستی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ادامه داد: مدل تولید حوله در روستا خراشاد به‌قدری جذاب و متنوع است که این مدل جذاب از سوی خانم غدا هیجاوی رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی، در شورای جهانی صنایع دستی معرفی شده است.

او در ادامه گفت: شورای راهبری تعیین شهرها و روستاهای ملی صنایع دستی، هفته گذشته برگزار شد که در این نشست، موضوع ثبت ملی برخی از شهرها و روستاهای صنایع دستی مورد بررسی قرار گرفت که در این نشست نیز ثبت ملی بررسی شهرها و روستاهای خراسان جنوبی بررسی می شود و امیدواریم، با استفاده از نظرات تخصصی و در صورت دارا بودن صلاحیت، شاهد ثبت شهرها و روستاهای این استان باشیم.

در این نشست ثبت ملی شهر خوسف، روستا خور و روستا نای‌بند بررسی شد که حسین عباس‌زاده، معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث فرهنگی خراسان جنوبی؛ سیدمحمدباقر عبادی، نماینده مردم بیرجند و درمیان در مجلس شورای اسلامی؛ محمدرضا امیرحسنخانی، نماینده مردم طبس، فردوس و بشرویه در مجلس و منصور رجایی‌انارکی، فعال بخش خصوصی در حوزه گوهرسنگ‌ها به بیان نظرات و دیدگاه‌های خود پرداختند و ظرفیت‌های بشرویه، خور و نای‌بند در حضور معاون صنایع دستی کشور توسط این افراد تشریح شد.

در این نشست همچنین مدیران کل معاونت صنایع‌دستی کشور و مشاور این معاونت نیز دیدگاه‌های خود را در خصوص ثبت ملی خوسف، خور و نای‌بند ارائه کردند.

در پایان این نشست مقرر شد، با توجه به برگزاری شورای راهبری تعیین شهرها و روستاهای ملی صنایع دستی در هفته گذشته، موارد مطرح شده درباره خوسف و روستاهای خور و نای‌بند توسط کارشناسان و مسئولان بررسی و در صورت دارا بودن صلاحیت، این شهر و دو روستای خراسان جنوبی به ترتیب به عنوان شهر ملی پارچه سنتی مله، روستا ملی گوهر سنگ‌ها و روستا ملی حصیربافی ثبت خواهند شد.
 
مرجع: میراث آریا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.