دوستداران و فعالان میراث فرهنگی به طرح‌های اجرایی در چهارباغ بی‌اعتماد‌اند

شفافیت، آخرین راهکار حل مناقشه چهارباغ عباسی

شفافیت، آخرین راهکار حل مناقشه چهارباغ عباسی
انتشار خبر موافقت اولیه میراث فرهنگی استان برای ساخت هتل در محدوده محور فرهنگی تاریخی چهارباغ اصفهان طی چند روز گذشته سبب ایجاد موج تازه‌ای از انتقادات به این تصمیم شد.
دوشنبه ۷ مرداد ۱۳۹۸
ساعت ۱۲:۰۵
کد مطلب: ۲۱۶۳۴
Share
اسکان نيوز- سمیه قنبری:  رعایت نشدن ضوابط و قوانین میراث فرهنگی در محدود بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی، عدم ارائه کامل طرح و چگونگی نحوه اجرا آن در بافت تاریخی سبب شده تا روند صدور مجوز برای ساخت هتل در این محور فعلا متوقف شود تا پس از بررسی طرح و تطبیق آن با قوانین میراث فرهنگی در مورد ادامه و یا توقف کامل طرح توسط مراجع ذی‌صلاح تصمیم‌گیری شود.

 عملکرد شهرداری و میراث فرهنگی اصفهان در موضوع گذر آقا نجفی و تلاش برای ایجاد خیابان در حریم میدان جهانی نقش‌جهان. طرح‌های توسعه‌ای میدان عتیق و تخریب بافت‌های تاریخی  برای  ایجاد مجتمع‌های تجاری، فعالیت‌های بدون ضابطه در حریم تپه اشرف و... درحالی‌که کمترین اطلاع‌رسانی در مورد نحوه انتخاب و اجرا این طرح‌ها به شهروندان و متخصصان ارائه نشده، سبب بلندتر شدن دیوار بی‌اعتمادی بین مسئولان و فعالین و دوستداران میراث فرهنگی شده است.


مهدی جعفری، کنشگر میراث فرهنگی عکس‌های از فعالیت شهرداری طی یک دو سال گذشته در چهارباغ اصفهان را در اختیار اسکان نيوز قرار داده و می‌گوید: این عکس‌ها به‌خوبی دلیل نگرانی دوستداران و فعالان میراث فرهنگی اصفهان را توضیح می‌دهد.


 بخش قابل‌ توجهی از این عکس‌ها قبل از حضور کارشناسان میراث فرهنگی در محور فرهنگی و تاریخی چهارباغ گرفته‌شده است زمانی که پیمانکاران شهرداری با بیل مکانیکی مشغول کار در محوطه‌های تاریخی و باستانی بودند.

 جعفری بابیان این‌که وقتی کارشناسان میراث فرهنگی درصحنه حضور پیدا می‌کنند که متاسفانه بخش زیادی از این آثار تخریب‌شده است. به‌آسانی آبراهی که توسط آن باغ‌های چهارباغ آبیاری می‌شد تخریب و بخش‌های باقی‌مانده در زیر بتن دفن شد چراکه شهرداری مصمم به اجرای طرح پیاده راه چهارباغ بود. رئیس هیات‌مدیره بنیاد آریا با تاکید بر انجام اقداماتی این‌چنین از سوی شهرداری بدون همکاری و نظارت میراث فرهنگی امکان‌پذیر نیست، می‌گوید: فعالان حوزه میراث فرهنگی هنوز متوجه نشده‌اند؛ البته فکر می‌کنم هیچ‌یک از شهروندان هم متوجه نشده‌اند که معنا احیا و یا ساماندهی چهارباغ چیست؟ طرح‌های که تاکنون هیچ شفافیتی  از سوی سازمان میراث فرهنگی در مورد آن‌ها صورت نگرفته است، طرح‌های که برای اجرا تائید شورای فنی سازمان رادارند.

 پس از کشف چنین سازه ارزشمندی در چهارباغ قاعدتا روال باید این‌گونه باشد  که با  تشکیل سایت باستان‌شناسی ماه‌ها و حتی سال‌ها این موضوع موردمطالعه قرار بگیرد.  اما در اصفهان با نظارت میراث فرهنگی روی سازه سنگ‌فرش می‌شود. اگر ملاک تصمیم‌گیری بر اجرا طرح‌های این‌چنین، فرهنگی تاریخی بودن چهارباغ است پس مناسب‌تر این نبود تا با حفظ و تبدیل این محوطه به موزه و سایت باستان‌شناسی منابع درآمدی در حوزه گردشگری ایجاد می کردیم. جعفری با اشاره به اینکه نگرانی برای نحوه برخورد شهرداری و میراث فرهنگی برای بخش‌های باقی‌مانده محور میانی چهارباغ عباسی همچنان وجود دارد، می‌گوید: شفاف‌سازی برای اجرا طرح‌های پیشنهادی راه‌کار حل این مشکلات است در غیر این صورت بازهم شاهد بروز رفتارهای این‌چنین از سوی شهرداری و سازمان میراث فرهنگی خواهیم بود.


 جعفری معتقد است دو عامل سبب بروز مشکلاتی ازاین‌دست شده است. یکی همسوی میراث فرهنگی کشور با میراث اصفهان و دیگری سکوت سازمان در برابر اتفاقاتی که در اصفهان شاهد آن هستیم عواملی که هر دو برای آینده چهارباغ و میراث فرهنگی اصفهان  بسیار خطرناک است.

 احسان رعنایی، کنشگر میراث فرهنگی نیز معتقد است، این تصاویر چندان جای تعجب ندارند، چون وقتی اطراف یک محوطه تاریخی حصار کشیده شود و کار عمرانی انجام شود، احتمال پیدا شدن و از بین رفتن آثار ارزشمند بسیار بالا است. قبلا هم‌بارها هشدار دادیم که پیاده‌راه‌سازی این خیابان تاریخی نیاز به کاوش دقیق و طرح حساب‌شده توسط کارفرمایان دلسوز و فهیم دارد، ولی متاسفانه بی‌کفایتی سازمان میراث فرهنگی بعلاوه خودسری مدیران شهرداری، نهایتا آن ظرفیت‌های بی‌نظیر را به یک کاردستی سنگی تبدیل کرد!

 رعنایی ادامه داد: چیزی که جا تعجب دارد، این است که چطور رئیس سازمان میراث فرهنگی و معاونش بابت این رسوایی و فضاحت استعفا ندادند و باید دید این مدیران برای اتفاقات بعدی نظیر مجوزهای ساخت‌وساز در محدوده تاریخی یا طرح‌هایی شبیه احداث گذر آقا نجفی، چه برنامه‌های مخفیانه‌ای دارند!

این تصاویر تلخ مشت نمونه خروار و بیت‌المالی است که نابودشده درجاهای دیگری شبیه شاه دژ، محلات جوباره، دردشت و ... هم تخریب و حفاری انجام‌شده و مشخص نیست چه سرمایه‌هایی به خاطر نابخردی مدیران و بی‌خیالی شهروندان و تشکل‌های مدنی، از دست می‌رود.
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.