سایه تخریب روی سر تنها کاروانسرا شهری نجف‌آباد

سایه تخریب روی سر تنها کاروانسرا شهری نجف‌آباد
دیوارهای سفیدِ مجتمعِ تجاری سایه‌ی سیاهی روی کاروانسرا شهری «حاج حیدر» انداخته‌اند، سایه‌ای که تخریب این کاروانسرا قاجاری در نجف‌آباد اصفهان را راحت‌تر کرده است.
يکشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۸
ساعت ۱۳:۴۱
کد مطلب: ۲۱۶۲۹
Share
اسکان نيوز: درست وسط بافت بازار تاریخی نجف‌آباد در خیابان ملاصدرا حالاتنها کاروانسرا باقی مانده‌ی شهر که یک کاروانسرا شهری از نظر نوع بهره‌برداری‌اش محسوب می‌شد، زیر سایه‌ی مجتمعِ تجاری که چند سال قبل در این محدوده‌ی تاریخی و در عرصه‌ این کاروانسرا ساخته شد، در حال تخریب است، ان‌هم در حالی که این مکان تاریخی امروز به زباله‌دانی مغازه‌های اطراف به خصوص همان مجتمع تجاری تبدیل شده است. 

حسین‌نجفی‌پور،  مدیرعامل انجمن دوستداران میراث فرهنگی نجف‌آباد درباره‌ وضعیت این کاروانسرای شهری از دوره‌ قاجار توضیح می‌دهد: از چند سال گذشته، عرصه‌ کاروانسرا تاریخی «حاج حیدر» که حدود سال ۱۳۸۴ در فهرست آثار ملی به ثبت رسید، با ساختِ مجتمعی تجاری در عرصه‌ آن، با تهدیدِ تخریب مواجه شد و امروز این تهدید در حال تبدیل شدن به واقعیت است، آن هم برای کاروانسرا باقیمانده‌ شهری در نجف‌آباد که اوایل دوره‌ی قاجار مرکز داد و ستد و خرید و فروش بادام توسط تجار هندی بوده است.

او با اشاره به متصل شدنِ این کاروانسرا در زمان ساخت به تیمچه‌ تاریخی «نوریان» که در آن زمان مرکز خرید و فروش بادام بوده، ادامه می‌دهد: تجار هندی برای خریدِ بادام به نجف‌آباد می‌آمدند و این کاروانسرا مکان استقرار و استراحت این تجار بود.

وی نجف‌آباد را در دوره قاجار یکی از مراکز رشد کشاورزی و بادام در منطقه معرفی می‌کند و ادامه می‌دهد: در آن زمان حتی صادرات بادام به کشورهایی مانند آلمان نیز انجام می‌شده است.

او با بیان این‌که چند سال گذشته تیمچه‌ی تاریخی «نوریان» بازسازی شد و با از دست دست دادنِ اصالتِ اصلی خود، امروز به «پاساژ نور» معروف شده است، می‌افزاید: در سال‌های گذشته در حریمِ این بنا تاریخی ساخت‌وساز انجام شد و حتی چند شرکت خصوصی قصد تخریبِ این کاروانسرا را در سال‌های ۸۳ و ۸۴ داشتند که اعضای انجمن میراث فرهنگی نجف‌آباد با زدنِ زنجیره‌ی انسانی در نیمه شب دور این ساختمان تاریخی، از تخریب آن جلوگیری کردند.او با اشاره به مرمت این کاروانسرا توسط میراث فرهنگی در سال ۹۱، اظهار می‌کند:‌ بعد از آن و در زمان ساخت‌وسازهای در حال انجام در عرصه‌ی این بنا متاسفانه یک غرفه‌ی آن تخریب شد، حتی بعد از پایانِ مرمت‌ها مالکان با بستنِ ناودان‌ها، باعث تخریب تدریجی بخشی از این کاروانسرای ارزشمند شدند.

به گفته‌ مدیرعامل انجمن دوستداران میراث فرهنگی نجف‌آباد در حال حاضر نیز این بنای تاریخی به انبار زباله‌ کاسب‌های اطراف کاروانسرا تبدیل شده است، در حالی که آن محوطه، یکی از پتانسیل خوب برای جذب گردشگران در منطقه محسوب می‌شود و نشان دهنده رونق اقتصادی نجف‌آباد در دوره‌ی قاجار بوده است.

نجفی‌پور بیان می‌کند: تیر ۱۳۹۵ نیز کاروانسرای «مجیدی» به عنوان یکی دیگر از کاروانسراهای شهری تخریب شده بود و امروز کاروانسرا «حاج حیدر» باقی مانده‌ی این کاروانسرا تاریخی در شهر نجف‌آباد اصفهان است.
 


 
مرجع: ایسنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.