ساخت وسازهای غیرمجاز در حریم رودخانه‌ها علت اصلی وقوع سیل بود

ساخت وسازهای غیرمجاز در حریم رودخانه‌ها علت اصلی وقوع سیل بود
رئیس کل دادگستری خراسان شمالی گفت: یکی از دلایل اصلی ایراد و تشدید خسارت‌ها در سیل امسال، متأثر و ناشی از ساخت‌وسازهای غیرمجازی بود که در حریم و بستر رودخانه‌ها شکل گرفته بود.
يکشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۸
ساعت ۱۱:۰۰
کد مطلب: ۲۱۶۱۰
Share
اسکان نيوز: حجت‌الاسلام اسدالله جعفری آزادسازی و رفع تصرفات غیرقانونی از حریم و بستر رودخانه‌ها را یکی از محورهای مهم اعلام و با اشاره به قانون توزیع عادلانه آب و همچنین بلایای طبیعی همچون سیل ویرانگر در خراسان شمالی، اظهار کرد: سیل سنگین و مخربی که در استان رخ داد، اهمیت آزادسازی حریم و بستر رودخانه‌ها را بیش از پیش برهمگان آشکار ساخت.

جعفری با تاکید بر ضرورت عمل به قانون و ایفای وظایف دستگاه های نظارتی در این حوزه بیان کرد: قانونگذار در این خصوص صراحت دارد و تکلیف دستگاه‌های متولی را کاملا مشخص و معین کرده است، بنابراین بر اساس قانون هیچ کسی حق ندارد در بستر و حریم رودخانه‌ها و انهار ساخت‌وساز انجام دهد.

وی تاکید کرد: آب منطقه‌ای تکلیف قانونی دارد که در مواردی که عملیات ساخت‌وساز در محدوده رودخانه و مسیل‌ها را مشاهده کرد بدون فوت وقت اقدام و مانع تداوم کار متخلفان شود.

رئیس کل دادگستری خراسان شمالی با اشاره به ابلاغ دستورهای لازم به دادستان‌ها از سوی حوزه ریاست شورا و ضرورت هماهنگی دستگاه‌های مسئول به ویژه آب منطقه‌ای با مقامات قضائی، تصریح کرد: مراتب اعمال نظارت‌های لازم بر فرایند انجام کار به تمام دادستان‌ها ابلاغ شده و آنان در این خصوص اعلام آمادگی کردند.

جعفری افزود: آب منطقه‌ای و دستگاه‌های تابعه وظیفه دارند ضمن انجام اقدامات قانونی لازم در موارد نیاز با دادستان‌ها در جهت اجرا دستورهای قضایی هماهنگ و از آنان کسب تکلیف کنند.

وی همچنین ضمن هشدار جدی به متعرضان به حقوق عمومی مردم به ویژه در حریم رودخانه‌ها، مسیل‌ها و راه‌ها، گفت: دستگاه قضائی با کسانی که تعمدا قصد دارند به اعمال مجرمانه خود از جمله ساخت‌وسازهای غیرقانونی ادامه دهند با قدرت و قاطعیت و بدون هیچ اغماض و مماشات برخورد خواهد کرد.
 
مرجع: مهر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.