دشنه طرحی نوین بر پیکر حریم محوطه باستانی «چغاگاوانه»

چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۰۴ | کد مطلب: ۲۱۵۱۷
دشنه طرحی نوین بر پیکر حریم محوطه باستانی «چغاگاوانه»
بخش های مهم خبر
  • چندماهی است مطرح شدن احداث پروژه ای عمرانی در مجاورت تپه باستانی چغاگاوانه به عنوان نگین انگشتری کهن دشت اسلام آبادغرب با حواشی بسیاری همراه شده است.
اسکان نيوز:  ماجرا از این قرار بود که شهرداری اسلام آبادغرب برای روان‌سازی ترافیک بخشی از شهر تصمیم به حذف میدان امام(ره) و احداث یک روگذر در این محل گرفت، اما از آن‌جایی که این پروژه در فاصله 30 تا 40 متری تپه باستانی چغاگاوانه واقع شده،  دوستداران تاریخ و میراث فرهنگی و باستان شناسان مخالفت خود را با اجرای این طرح اعلام کردند و آن را تعرض به حریم اثری باستانی دانستند که نشانه های دوره نوسنگی و هشت هزار سال پیش تا به عصر حاضر بشریت را در دل خود جای داده است.

از آن سو شهرداری به نقشه  تعیین عرصه و حریم این اثر تاریخی در سال 67 استناد کرد که طبق آن محلی که قرار است روگذر در آن احداث شود، جزو حریم این  اثر باستانی نیست و میراث فرهنگی استان هم آن را تائید کرد، اما باستان شناسان عنوان کردند که تعیین عرصه و حریمی که سال 67 انجام گرفته دقیق نیست و باید این بخش را هم در خود جای می داد، برای همین این پروژه نباید اجرا شود.

هرچند که داستان احداث پروژه روگذر اسلام آبادغرب حواشی و موافقان و مخالفان بسیاری داشت و حتی پای سازمان میراث فرهنگی کشور هم به وسط کشیده شد، اما در نهایت این شهرداری اسلام آبادغرب بود که پیروز میدان شد و توانست طی روزهای گذشته کلنگ پروژه را بر زمین بزند.

اگر حین حفاری به لایه تاریخی برخورد کنیم، پروژه متوقف می‌شود

امید قادری، مدیرکل میراث فرهنگی استان بابیان این‌که شهرداری اسلام آباد غرب چند مدت پیش برای اجرا این پروژه از میراث فرهنگی استان استعلام خواسته بود، عنوان کرد: هرچند براساس نقشه عرصه و حریم محوطه باستانی چغاگاوانه احداث روگذر در داخل این محوطه قرار ندارد، اما باتوجه به بحث های کارشناسی و اختلافاتی که پیش آمد، جلسه شورای فنی را با حضور کارشناسان و باستان شناسان این اداره کل تشکیل دادیم و بررسی های لازم انجام گرفت.

وی افزود: بر مبنای نتایج این نشست، به لحاظ کارشناسی بخشی که قرار است پروژه در آن احداث شود، جزو عرصه و حریم محوطه نیست، البته ما  چندان هم موافق اجرای این پروژه نیستیم، اما خارج از قانون هم نمی توانیم عمل کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمانشاه متذکر شد: نتیجه نشستی که داشتیم را به سازمان ارسال کردیم و سازمان هم نظر به این داشتند که پروژه می تواند اجرا شود، منوط به اینکه یک کارشناس از میراث فرهنگی در تمام حفاری ها حضور داشته باشد تا اگر حین حفاری به لایه های تاریخی برخورد کردیم، پروژه متوقف شود.

وی تاکید کرد: قطعا در تمام مراحل اجرا این پروژه کارشناسان میراث فرهنگی حضور خواهند داشت و حفاری‌ها را رصد می‌کنند.

هرباستان شناس آگاهی می‌داند محل اجرای روگذر جزو حریم محوطه باستانی است

 سجاد علی‌بیگی، باستان شناسان کرمانشاهی نیز  اظهارکرده بود: تعیین عرصه و حریم تپه چغاگاوانه در سال 67 بصورت دقیق نبوده و هر باستان شناس آگاهی با توجه به مستنداتی که وجود دارد می تواند این را تشخیص دهد بخشی که قرار است در آن روگذر احداث شود، جزو حریم محوطه باستانی است.

وی همچنین در خصوص استقرار یک کارشناس میراث فرهنگی در محل حفاری‌ها، گفت: چگونه ممکن است وقتی باستان شناسان برای پیدا کردن آثار تاریخی بجای مانده در محوطه‌های باستانی از قلمو استفاده می‌کنند، اکنون با بیل مکانیکی که حجم بالایی از خاک را جابجا می کند بتوان آثار تاریخی ریز را تشخیص داد.

این باستان شناس کرمانشاهی تاکید کرد: ما باستان شناسان استان صریحا مخالف اجرای این پروژه هستیم و آن را تعرض به حریم محوطه باستانی می دانیم.

اجرا این پروژه بدون پیوست مطالعات فرهنگی و اجتماعی است

همچنین روح‌الله بهرامی، رئیس انجمن ایرانی تاریخ در استان کرمانشاه به اهمیت راهبردی و استراتژیک تپه کهنسال چغاگاوانه در توسعه شهر اسلام آبادغرب پرداخت و گفت: از مدت ها پیش که طرح احداث روگذر در مجاورت تپه باستانی چغاگاوانه مطرح شد، اذهان بسیاری از فرهیختگان، دوستداران تاریخ، فرهنگ و تمدن در استان باستانی و کهنسال کرمانشاهان از وقوع این اقدامات عمرانی بدون لحاظ پیوست دقیق مطالعات فرهنگی و اجتماعی نگران است.

وی بابیان این‌که چنین طرح‌هایی بدون دغدغه حفظ آثار و بناهای تاریخی، میراث باستانی و هویت کهن این استان اجرا می‌شوند، گفت: گاها از سوی دستگاه‌های اجراکننده این پروژه‌ها ارزش ذاتی چنین آثاری به فراموشی سپرده می‌شود و مواریث ملی قربانی طرح‌های نوینی می‌شوند که ارزش و قابلیت آن‌ها همآوردی ارزش معنوی و مادی چنین مواریث ماندگاری را ندارد.
 
بهرامی بابیان این‌که تپه باستانی چغاگاوانه اسلام آبادغرب از هزاران سال پیش تا دوره معاصر چون دژی استوار بر آستان این دشت -بعد از گذرگاه استراتژیک ذهاب - نقش مهم و برجسته ای در تاریخ این دیار ایفا کرده، عنوان کرد: بدون تردید یکی از کهن ترین مواریث تمام ادوار پیشا تاریخی و دوره تاریخی غرب کشور تپه باستانی چغاگاوانه است و با اجرای طرح عمرانی در مجاورت آن به ارزش و جایگاه معنوی و مادی این اثر به عنوان میراث ملی آسیبی جدی وارد شود.

وی باتاکید براین‌که مجامع علمی، اساتید دانشگاه‌ها، نهادهای فرهنگی متولی، انجمن‌های علمی، انجمن‌های فرهنگی  و اجتماعی هریک به نحوی نگرانی و دغدغه‌های دلسوزانه خود در مورد طرح پل روگذر تپه چغاگاوانه اسلام آباد غرب را به‌خاطر ورود این طرح به حریم تاریخی این تپه باستانی اعلام داشته‌اند، گفت:  قطعا اخبار و درخواست‌های دلسوزانه و فرهنگی این افراد به گوش مسئولان نهادها و موسسات امور عمرانی شهرستان و استان رسیده، لذا امیدواریم قبل از این‌که چنین طرحی که بنا به نظر اکثر کارشناسان علمی، نهادهای فرهنگی، باستانشناسی و  تاریخی فاقد مطالعات دقیق  کارشناسانه، مجوزها و پیوست های فرهنگی است اجرایی شود مورد تجدید نظر قرار گیرد و از آسیب‌های احتمالی که ممکن است به این میراث ملی و بین‌المللی وارد شود، جلوگیری شود.

 رئیس انجمن ایرانی تاریخ در کرمانشاه افزود: آن‌چه بنا تکوینی یک شهر را می‌سازد و هویت مستمر و مدام آن را علی‌رغم تغییراتی که در مسیر توسعه و نوسازی خویش می‌بیند حفظ می کند و بدان اهمیت می‌بخشد، اصالت‌ها و مبانی اساسی تکوین آن شهر است. همان نقشی که چغاگاوانه در اسلام آباد غرب دارد.

وی تاکید کرد: دراین راستا مدیران در مسیر تغییر و توسعه جدید باید راه هایی را در توسعه و ترقی شهرهای کهن در پیش بگیرند که هم راه ترقی و توسعه شهر باشد و هم حفظ اصالت و هویت تاریخی شهر. هویت، تاریخ، فرهنگ، گذشته و خاطرات یک شهر را به بهانه توسعه و نوسازی نمی‌توان نادید انگاشت و یا به راحتی از کنار آن گذشت.

بهرامی در ادامه با بیان این‌که مدیران استان نیز باید چنین تفکری داشته باشند، گفت: البته استاندار کرمانشاه از زمان ورود به استان نشان داده که از برنامه‌های فرهنگی و تاریخی حمایت خوبی دارد و امیدورایم توجه جدی هم نسبت به تپه تاریخی چغاگاوانه داشته باشد.

وی با اشاره به این‌که انجمن ایرانی تاریخی و باستان شناسان کرمانشاهی اخیرا نامه ای را در این باره خطاب  به استاندار نوشته‌اند، گفت: انتظار داریم با وردود به موقع  ایشان در مساله طرح رو گذر اسلام آباد غرب از صدمات احتمالی ممکن از اجرا این طرح و حذف ظرفیت‌های این اثر باستانی بی‌نظیر در شهرستان محروم اسلام آباد غرب جلوگیری شود.
مرجع: ایسنا