مهاجرت معکوس به روستاهای مرزی خراسان جنوبی کلید خورد

مهاجرت معکوس به روستاهای مرزی خراسان جنوبی کلید خورد
استاندار خراسان جنوبی می‌گوید که با افزایش سهمیه فروش سوخت در مناطق مرزی این استان، آن دسته از کسانی که به دلیل مشکل معیشت روستاها را ترک کرده بودند، خواهان بازگشت به زادگاه خود هستند.
چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۸
ساعت ۱۲:۳۴
کد مطلب: ۲۱۵۱۵
Share
اسکان نيوز:محمدصادق معتمدیان، استاندار خراسان جنوبی که از آذرماه ۹۷ مسئولیت استانداری خراسان جنوبی را بر عهده گرفت، در مصاحبه‌ای به بیان مشکلات، کاستی‌ها و ظرفیت‌های این استان مرزی پرداخت که از نظر وسعت سومین استان پهناور کشور است اما از نظر جمعیت در رتبه بیست و هشتم قرار دارد.

وی می‌گوید: هرچند پایین بودن جمعیت در استان سبب شده تا در تخصیص اعتبارات دولتی و بودجه که بر اساس سرانه جمعیت توزیع می‌شود، خراسان جنوبی سهم اندکی داشته باشد اما در ماه‌های اخیر تلاش شده تا بخشی از منابع لازم از طریق هم افزایی با نهادهای عمومی غیردولتی و شرکت‌های دولتی تامین شود.

استاندار خراسان جنوبی یکی از مشکلات استان را خالی شدن روستاها از سکنه بویژه در نوار مرزی عنوان و اظهار کرد:‌ برای رفع مشکل معیشت مرزنشینان اسفند ماه سال گذشته در تعامل با وزارت نفت سهمیه فروش سوخت مرزنشینان این استان ۱۵ برابر افزایش یافت که در نتیجه آن مرزنشینان ظرف یک ماه معادل هفت سال از محل فروش سوخت یعنی برابر هفت میلیارد تومان درآمد کسب کردند.

وی افزود: تداوم این رویه در ماههای ابتدایی امسال سبب مهاجرت معکوس در این روستاهای مرزی شده است.

فاقد سند جامع آب هستیم

استاندار خراسان جنوبی با اعلام این‌که ۹۸ درصد زرشک کشور و ۹۶ درصد عناب در این استان تولید می‌شود، اظهار کرد:  این خطه از نظر تولید این دو محصول رتبه جهانی دارد و رتبه نخست تولید زرشک و رتبه چهارم جهانی تولید عناب مختص به این استان است اما از آن‌جا که صنعت فراوری محصولات کشاورزی در این استان توسعه نداشته، عواید آن از منظر اشتغال و تولید ثروت نیز نصیب استان نمی‌شود.

معتمدیان با برشمردن شرایط آب و هوایی و جغرافیایی استان اظهار کرد: با وجود بالا بودن دما و  تبخیر آب در خراسان جنوبی، در چهار دهه گذشته سند جامع مدیریت منابع آب در استان تهیه نشده است.

وی تاکید کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد که ۹۱ درصد منابع آبی استان در بحث کشاورزی مصرف می شود و بر این اساس در حالی که باید در بحث کشت گلخانه‌ای این استان رتبه نخست کشوری را داشته باشد، از تغییر الگو کشت، بهبود آبیاری و کشت گلخانه‌ای کمتر بهره‌مند شده است.

استاندار خراسان جنوبی میانگین تبخیر آب در این استان را چهار برابر متوسط جهانی ذکر کرد و گفت: در سال‌های اخیر با اجرا عملیات آبخیزداری و ایجاد بندهای خاکی توانسته ایم بالغ بر ۲۵ میلیون مترمکعب آب ذخیره‌سازی کنیم.

وی  اظهار کرد: با وجود استمرار خشکسالی در ۲۲ سال گذشته شاهد افزایش سطح زیر کشت محصولات کشاورزی و حتی توسعه کشت محصولات آب بر نظیر پنبه و چغندر در استان بودیم که سبب شد تبعات ناشی از آن نظیر فرونشست زمین در برخی مناطق پدید آید.

معتمدیان تغییر الگو کشت را از اولویت های استان خراسان جنوبی ذکر و اظهار کرد: یکی از اقدام‌ها در این زمینه، استفاده از آبیاری پرفشار در مناطق کشاورزی است که تا ۹۰ درصد بهره وری را افزایش می‌دهد.

استاندار خراسان جنوبی با یادآوری این‌که کم‌آبی سبب شده تا ۱۷۰۰ روستا در نوار شرقی استان خالی از سکنه شود، اظهار کرد: با این وجود هنوز ۴۱ درصد از جمعیت ۷۶۸ هزار نفری استان را روستاییان تشکیل می‌دهند.

وی در عین حال با اعلام این‌که روستاهای خراسان جنوبی در بحث زیرساختی مشکلات زیادی ندارد، گفت: ایجاد اشتغال خواسته اصلی مردم است تا معیشت آنها سامان یابد و در روستاها بمانند.

معتمدیان اظهار کرد: از آنجا که با توجه به شرایط منطقه جذب سرمایه‌گذار خصوصی در استان زمانبر و مشکل است، بر استفاده از ظرفیت شرکت‌های دولتی، خصولتی‌ها و نهادهای عمومی غیردولتی متمرکز شده‌ایم.

وی افزود: البته دستگاه‌هایی چون آستان قدس رضوی، قرارگاه‌های سازندگی و بنیاد برکت در زمینه محرومیت‌زدایی در استان فعالند اما چون جزیره‌ای عمل می‌شود و اولویت‌های استان مشخص نیست، نیازمند برنامه‌ریزی واحد در این خصوص هستیم.خراسان جنوبی مرکز پرورش شتر می‌شود

استاندار خراسان جنوبی در ادامه از برنامه‌ریزی برای تعریف ۱۰ رسته شغلی مرتبط با صنعت کشاورزی نظیر باغداری، کشاورزی، دامپروری، صنایع دستی و نیز معادن در این استان خبر داد و گفت: بنا داریم در هر منطقه به فراخور استعدادها و توان منطقه رسته‌های شغلی پیگیری و با همکاری ستاد اجرایی فرمان امام (ره) کارها را دنبال کنیم.

وی در این زمینه به برنامه تبدیل خراسان جنوبی به مرکز منطقه‌ای پرورش شتر اشاره کرد و گفت: براساس این برنامه قرار است تا پایان دولت دوازدهم ۳۰ هزار نفر شتر در استان پرورش یابد.

وی اظهار کرد: برای اجرایی شدن این طرح از شترها و گوسفندهای مولد و اصلاح نژاد شده که بهره‌وری بیشتری دارند، استفاده می‌کنیم به شکلی که دام های مولد به صورت امانی در اختیار روستاییان قرار می گیرد.

معتمدیان پیش‌بینی کرد که با پیگیری و اجرا این برنامه ۱۰ هزار شغل در استان ایجاد شود.

به گفته وی، سرمایه‌گذار این طرح ستاد اجرایی فرمان امان است و به زودی تفاهم‌نامه آن به امضا می‌رسد.

استاندار خراسان جنوبی یادآور شد: برای تامین علوفه مورد نیاز پرورش دام نیز ۸۰ هزار هکتار در استان لکه‌گذاری شده است که در اختیار ستاد اجرایی فرمان امام قرار می گیرد و با استفاده از بذری که دولت در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد، هم بحث بیابان‌زدایی و هم تولید علوفه همزمان پیگیری می‌شود.

معادن استان فعال می‌شود

استاندار خراسان جنوبی با اعلام این‌که این استان چهارمین استان از نظر برخورداری از منابع و ذخایر معدنی است، اظهار کرد: ۴۹ ماده معدنی در استان شناخته شده در حالی که بیشترین برداشت از معدن زغالسنگ طبس انجام می‌شود و معادن دیگر به صورت خام استخراج و برای فرآوری به استان‌های دیگر ارسال می شود و به همین سبب در ایجاد ثروت و اشتغال در استان موثر نبوده است.

معتمدیان یادآور شد: نبود برخی زیرساخت‌ها نظیر راه و راه آهن، سبب شده که جذب سرمایه‌گذار در استان به سختی انجام شود و به همین دلیل به دنبال استفاده از ظرفیت بخش های خصولتی و شرکت‌های دولتی هستیم.

وی اظهار کرد: بررسی ها نشان می دهد که حدود ۲۰ درصد معادن استان در روستاها واقع شده اما برنامه‌ای برای مشارکت کردن روستاییان در بهره برداری از معادن در دستور کار نبوده است.

ظرفیت‌های گردشگری استان ناشناخته است

استاندار خراسان جنوبی گفت: با وجود برخورداری این استان از چهار اثر جهانی شامل باغ اکبریه بیرجند، قنات بلده فردوس، بیابان لوت و توبافی روستا خراشاد هنوز ظرفیت‌های گردشگری آن برای گردشگران داخلی ناشناخته است.

معتمدیان اظهار کرد: با این وجود نوروز امسال با ارایه بسته خدمات نوروزی، شاهد حضور سه میلیون گردشگر در استان بودیم و میزان اقامت نسبت به سال گذشته از ۶ ساعت به ۴۸ ساعت افزایش داشت که رشد خوبی را در این عرصه نوید می‌دهد.
مرجع: ایرنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.