خاکی که برچهره مسجد سید اصفهان نشسته است

خاکی که برچهره مسجد سید اصفهان نشسته است
با وجود آن که سخن از مرمت‌های سالیانه مسجد سید اصفهان در میان است اما حتی خاک هم از چهره‌ی کاشیکاری‌های نفیس شبستان این مسجد زدوده نشده است.
چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۸
ساعت ۱۲:۲۹
کد مطلب: ۲۱۵۱۴
Share
به گزارش اسکان نيوز: مریم اطیابی- مسجد سید یکی از مشهورترین مساجد اصفهان حال و روز خوبی ندارد تا آنجا که بازدیدکنندگان از این مسجد تاریخی از نشستن یک لایه خاک قدیمی روی کاشی‌ها و طرح گل و بوته‌ها و کتیبه‌ها خبر می‌دهند. خاکی که در دراز مدت رنگ کاشی ها را می برد.
 
آنها همچنین به کاشی‌های کف شبستان که مدت‌ها است کنده شده اشاره دارند. همچنین به شکاف عمیق سینه دیوار و به حیاطی پر از علف که لای جرز سنگ‌ها بیرون زده است.این در حالی است که بخشی از تزئینات درب ورودی مسجدسیّد اصفهان هم در آخرین روزهای آذرماه 1396 توسط افراد کارتن خواب به آتش کشیده شد.
 
 
 
در این بین مسجد مذکور هم مانند سایر موقوفات همان داستان همیشگی را دارد که میراث فرهنگی می‌گوید چون در تملک اوقاف است و از آن بهره‌برداری می‌کند پس نگهداری با آنها است و ما هم دورادور کمک می‌کنیم. و اوقاف هم معتقد است مرمت و نگهداری این مساجد چون تاریخی است با میراث فرهنگی است. مشکلی که در سراسر ایران دست به گریبان بسیاری از آثار تاریخی بویژه بقاع متبرکه و مساجد تاریخی است.
 
این در حالی است که بازسازی و مرمت غیراصولی هم از جمله مواردی است که مسجد سید هم از آن بی‌بهره نمانده و بازدیدکنندگان در بدو ورود متوجه این موضوع می‌‌شوند.

 شکاف عمیق سینه دیوار شبستان

هرچند فریدون الله یاری چندی پیش در گفت و گو با رسانه‌ها اعلام کرده بود که اداره کل میراث فرهنگی با همکاری هیأت امنا مسجد سید هر سال کارگاه‌های مرمتی در راستای حفاظت و نگهداری این مسجد تاریخی برپا می‌کند.تمام مرمت‌ها با نظارت مستقیم اداره کل میراث فرهنگی برقرار است اما بر این نکته هم تأکید کرده بود که لازم است بهره برداران این مسجد مهم تاریخی در نگهداری و حفاظت از این بنا همکاری لازم را داشته باشند.
 
به گزارش اسکان نيوز؛ این مسجد که یکی از آثار برجسته معماری قرن سیزدهم هجری در ایران است از جهاتی مانند محراب مرکزی و هنر کاشی کاری و مطالعات معماری از بهترین شاهکارهای نوع خود در آن سطح به شمار می‌آید . مرحوم «حاج سید محمد باقر شفتی رشتی» در بین سال‌های ۱۲۴۹ تا ۱۲۴۵ هجری قمری این مسجد را بنا کرد. این بنای پرشکوه تالی مساجد مجلل صفوی است. ساخت بخش عمده این بنا تا سال درگذشت «سید» ( ۱۲۴۵ هجری قمری) به انجام رسید و کاستی‌های ساختمان آن را فرزندان سید پس از او زدودند مثلاً ایوان شمالی آن را فرزندش «محمد جعفر» حدود پنجاه سال پس از او در سال ۱۳۰۵ هجری شمسی تمام کرد.
 
برخی می‌گویند زمین بیش از هشت هزار متری آن را «فتح علی خان اعتماد الدوله» وزیر «شاه سلطان حسین صفوی» به قصد بنای مسجد خریداری کرد اما بر اثر هجوم افغان‌ها ساخت آن مقدور نشد تا اینکه در زمان «فتحعلی شاه قاجار»، «سید حجت الاسلام شفتی» معروف به «حجت الاسلام مطلق» به این کار بزرگ مبادرت کرد. همچنین گویند زمین مسجد جزئی از مجموعه بیدستان بزرگی بود مشهور به «بیدآباد» که سهام آن را خریداری کرد و دستور داد بید‌های آن را قطع کردند و از فروش آنها مصالح اولیه مسجد را تهیه کرد. نقل شده که فتحعلی‌شاه به سید گفته بود من نیز در خرج ساخت مسجد سهیم و در ثواب آن شریک باشم ولی سید شفتی، پیشنهاد او را رد کرد. وقتی پادشاه در قدرت مالی سید تردید کرد که چگونه ممکن است او ساخت چنین مسجد باعظمتی را پیش ببرد، سید در پاسخ گفته بود من دست در خزائن الهی دارم
 
 در سده نخست ساخت مسجد رونق یک زندگانی کامل شهری و کسب و کارهای متعددی از قبیل بزازی و نجاری و قهوه‌خانه‌های متعدد و تشکیل نشست‌های گوناگون علمی و ادبی و سیاسی مسجد سید را تبدیل به قلب شهر کرده بود.
 
 خاک نشسته بر کاشی های نفیس سینه دیوار که در گوشه گوشه مسجد از جمله شبستان قابل مشاهده است.
 
این مسجد دارای دو شبستان بزرگ گنبد دو چهلستون دو مهتابی و ایوان و گلدسته به عنوان مسجد و مدرس و بیش از ۴۵ حجره در طبقه فوقانی به منظور سکونت طلاب بود.
 
سید حجت الاسلام در سال 1175 هجری قمری در چرزه از توابع طارم اولیا در ۶۰ کیلومتری شفت رشت چشم به جهان گشود و پس از آموختن مقدمات به عتبات مهاجرت کرد و از محضر علمای عراق بهره برد. در سال ۱۲۵۰ هجری قمری سال فوت استادش مرحوم وحید بهبهانی به ایران بازگشت و در جلسات مرحوم میرزای قمی شرکت کرد. در سال ۱۲۱۶ هجری قمری در اصفهان ساکن شد و تا آخر عمر در این شهر اقامت کرد و بالاخره در سوم ربیع الثانی ۱۲۶۰ هجری قمری به بیماری استسقا در اصفهان وفات یافت و در حاشیه مسجد در مقبره خویش به خاک سپرده شد.او تالیفاتی بالغ بر ۶۰ عنوان کتاب و رساله دارد.

 

وضعیت اسفناک کاشی های ورودی شبستان مسجد سید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.