بر روی برج قابوس علف سبز شده!

دوشنبه ۳۱ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۴۳ | کد مطلب: ۲۱۴۷۱
بر روی برج قابوس علف سبز شده!
بخش های مهم خبر
  • مدیرکل میراث فرهنگی استان گلستان تامین اعتبارات برای ساماندهی برج قابوس، حل مشکل رویش گیاهان خودرو بر روی برج قابوس و شهر تاریخی جرجان را از مهمترین موضوعات و اولویت های اداره کل میراث فرهنگی استان دانست.
اسکان نيوز: ابراهیم کریمی، مدیرکل میراث فرهنگی استان گلستان تامین در نشست خبری با اصحاب رسانه در شهرستان گنبدکاووس گفت: در سیل امسال مجموعا 200 میلیارد تومان خسارت به حوزه میراث فرهنگی وارد شده است.

وی خاطرنشان کرد: به بخش میراث فرهنگی 38 میلیارد تومان و بخش صنایع دستی 36 میلیارد تومان خسارت وارد شده، همچنین در بخش صنایع دستی نیز 126 میلیارد تومان نیاز تسهیلاتی برآورد شده است. در هر سه بخش نیز کارگروه های ویژه تامین خسارت تشکیل شد.

کریمی ادامه داد: در این سیل حدود 2 میلیارد و 100 میلیون تومان به برج قابوس و 2 میلیارد تومان خسارت به شهر باستانی جرجان وارد شده و تلاش جدی داریم تا با تامین اعتبارات در این حوزه استحکام بخشی به برج قابوس صورت گیرد. پیش بینی ما این است که شهر تاریخی جرجان را به یک سایت موزه تبدیل کنیم تا از حالت کنونی خارج شود.

مدیرکل میراث فرهنگی استان گلستان در خصوص مقابله با رویش گیاهان بر روی برج قابوس، گفت: رویش گیاهان در تمامی آثار تاریخی وجود دارد و در استان ما با توجه به شرایط اقلیمی و رطوبت موجود در استان، رویش گیاهان نسبت به دیگر مناطق بیشتر است.

وی ادامه داد: هیچ روش بهتری به غیر از نصب داربست وجود ندارد، به هر حال روش هایی نظیر نانو وجود دارد اما برخی معتقدند که این روش به بافت تاریخی آسیب وارد می کند لذا ما چند روش را در نظر گرفتیم  که یکی از آنها استفاده از پهپادهای کشاورزی و سم پاشی است و سپس نصب موقت داربست در ضلع غربی برج قابوس و حذف فیزیکی گیاهان است.

کریمی خاطرنشان کرد: تفاهم نامه ای با دانشگاه آزاد اسلامی گنبدکاووس صورت گرفته تا جشنواره اقوام درآبان ماه در این دانشگاه برگزار شود.
 
 
مرجع: ایسنا