سرباز اشکانی از بابل به مرخصی رفت

سرباز اشکانی از بابل به مرخصی رفت
مجسمه سرباز اشکانی که در موزه بابل نگهداری می‌شد برای یک ماه به زادگاهش شهرستان گرگان مرکز استان گلستان منتقل شد.
شنبه ۲۹ تير ۱۳۹۸
ساعت ۱۶:۲۲
کد مطلب: ۲۱۴۱۸
Share
اسکان نيوز: سرباز اشکانی در دهه ۶۰ خورشیدی در استان گلستان کشف و در سال ۱۳۷۵ برای نگهداری و بازدید علاقه مندان به اولین موزه مازندران در شهرستان بابل منتقل شد. اکنون پس از ۲۳ سال این سرباز با هماهنگی های به عمل آمده به مدت یک ماه برای بازدید علاقه مندان میراث فرهنگی به استان گلستان منتقل شد.

زبیده جعفری، مدیر موزه بابل  گفت: این مجسمه سنگی پیکره انسان متعلق به دوره اشکانی و از جنس سنگ آهک است و به علت شباهت‌های هنر دوره اشکانی و ساسانی برخی کارشناسان احتمال داده اند این اثر تاریخی شاید متعلق به دوره ساسانی هم باشد.

وی افزود: این مجسمه سنگی در سیلاب دهه ۶۰ خورشیدی در جنگل‌های النگدره روستای زیارت گرگان بدون سر و تک دست (عکس پیوست خبری) کشف و تحویل موزه ایران باستان شده بود.

جعفری اظهار کرد: وقتی اولین موزه مازندران در سال ۱۳۷۵ در بابل افتتاح شد موزه ایران باستان این اثر تاریخی را به موزه بابل تحویل داد و در زمان تحویل دوره تاریخی را اشکانیان نسبت دادند.

وی گفت: بنا به دستور موزه ایران باستان و هماهنگی های به عمل آمده میراث فرهنگی مازندران و گلستان این مجسمه با کمال دقت و حساسیت به خاطر این‌که صدمه ای به آن وارد نشود به گلستان اعزام شد و تا پایان مرداد ماه جاری در معرض دید علاقه‌مندان گرگانی قرار می‌گیرد.

جعفری بیان کرد: این اثر تاریخی بعد از اتمام زمان تعیین شده به موزه بابل بازمی‌گردد.

موزه بابل که در سال ۱۳۷۵ به عنوان اولین موزه مازندران فعالیت خود را شروع کرد در حال حاضر دارای سه بخش باستان شناسی، مردم شناسی و اسناد می باشد که در این مکان از سفالینه های هزاره چهارم قبل از میلاد مسیح گرفته تا زیور آلات پیش از اسلام که اغلب از نقاط تاریخی مازندران به دست آمده به نمایش عموم گذاشته شد و هم اکنون نیز برای بازدید علاقمندان دایر است.

موزه بابل علاوه بر این‌که سالانه میزبان تعدادی زیادی از اقشار مختلف مردم است، در ایام عید نوروز و تابستان میزبان گردشگران خارجی نیز است.
 
مرجع: ایرنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.