بافت فرسوده؛ زخمی کهنه بر پیکر بجنورد ‌

شنبه ۲۹ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۲۱ | کد مطلب: ۲۱۴۰۹
بافت فرسوده؛ زخمی کهنه بر پیکر بجنورد ‌
بخش های مهم خبر
  • طرح احیا و بازسازی بافت فرسوده بجنورد به معمایی لاینحل تبدیل شده و اینک مجموعه‌ای از تهدیدات بهداشتی و معضلات اجتماعی قلب مرکز استان خراسان‌شمالی را تهدید می‌کند.
اسکان نيوز:  اگر چه نمی توان منكر تلاش مسئولان در احيا بافت‌های فرسوده استان شد اما نمی توان حركت رو به عقب اين طرح را هم ناديده گرفت.

700 هكتار بافت فرسوده در خراسان شمالی که 154 هکتار از آن در بجنورد وجود دارد و در كنار آن بي رغبتي سرمايه‌گذاران براي ورود به اين پروژه =‌ها و مسائل و مشكلات ديگر بخشی از بافت فرسوده مركز استان را مبتلا كرده است.

بافت فرسوده بجنورد فاقد مطالعات به روز و به هنگام

سیدمحسن موسوی، رئیس کمیسیون عمران و ترافیک شورای اسلامی شهر بجنورد گفت: یکی از مسائل اصلی شهر بجنورد که امکان تبدیل به چالش و بحران در زمان وقوع سیل و زلزله وجود دارد، بافت فرسوده است.

وی با اشاره به این‌که مساحت بافت فرسوده این شهر حدود 154هکتار است، افزود: احیا این مساحت از بافت فرسوده با مشکلات متعددی مواجه است که یکی از آن ها عدم وجود مطالعات به هنگام است.

موسوی ادامه داد: یکی دیگر از مشکلات موجود بر سر راه احیا بافت فرسوده در این شهر نبود سرمایه‌گذار برای انجام عملیاتی همچون بازآفرینی و ... است.

وی اظهار کرد: برای بازآفرینی و احیا بافت فرسوده در بجنورد بسته های سرمایه گذاری ارائه شده است اما تاکنون مراجعه ای از سرمایه‌گذاران نداشته ایم.

بی‌رغبتی برای دریافت تسهیلات جهت ساخت‌و‌ساز منازل در بافت فرسوده در قالب طرح بازآفرینی شهری

عمادیان‌فر، سرپرست بازآرفرینی شهری و مسکن اداره کل راه و شهرسازی خراسان شمالی نیز با بیان این‌که در قالب طرح بازآفرینی برای ساخت و ساز منازل موجود در بافت فرسوده تسهیلات در نظر گرفته شده است، تصریح کرد: این تسهیلات اعلام شده و امر معرفی نیز انجام می‌شود اما متقاضی برای دریافت آن وجود ندارد.

وی با اشاره به این‌که رغبت چندانی برای دریافت این نوع از تسهیلات وجود ندارد، توضیح داد: یکی از مهمترین علل آن رقم تسهیلات ارائه شده است چراکه میزان تسهیلاتی که به یک متقاضی ارائه می شود کفاف ساخت یک واحد مسکونی در این شرایط را نمی دهد.

عمادیان‌فر رقم تسهیلات ارائه شده برای هر واحد مسکونی را 40 میلیون تومان اعلام کرد و گفت: این رقم فقط کفاف ساخت یک پنجم از یک واحد مسکونی را می دهد و در این رابطه مکاتبات لازم انجام شده تا این ارقام افزایش یابد.

وی با اشاره به این‌که 37 میلیارد تومان رقم تسهیلاتی است که برای ساخت واحدهای مسکونی در قالب طرح بازآفرینی شهری به این استان اختصاص یافته است، افزود: در سال 98 تعداد 37 فقره معرفی نامه به تعداد 339 واحد در سطح استان صادر شده است.

منابعی که برای ادامه ساخت‌وساز ته کشیده است

نقیب سرپرست شرکت عمران و مسکن سازان خراسان شمالی نیز ادامه داد: مساحتی که این شرکت در حال احیا بافت فرسوده است 2.6 هکتار است که این طرح شامل ساخت 230 واحد مسکونی است.

وی افزود: از این تعداد68 واحد مسکونی آماده واگذاری است و متقاضیان می توانند در آن زندگی کنند.

نقیب تصریح کرد: گاز این واحدهای مسکونی وصل شده و باید آب و برق نیز متصل شود که متقاضیان بتوانند در آن‌جا زندگی کنند که شرکت گاز به تعهدات خود عمل کرده اما شرکت‌های برق و آب خیر.

وی خاطرنشان کرد: طبق مصوبه هیات دولت باید شرکت‌های خدمات رسان 30 درصد از خدمات خود را در مکان‌هایی همچون بافت فرسوده هزینه کنند که باید شرکت آب و برق به این موضوع توجه داشته باشد.

نقیب ادامه داد: مابقی واحدها نیز تا 45 درصد پیشرفت فیزیکی دارند که باید ادامه امر ساخت‌وساز در آن اجرا شود.

وی با اشاره به این‌که ساخت‌وساز مابقی واحدها به دو سرمایه‌گذار واگذار شده است، اظهار کرد: قرارداد مشارکتی برای ساخت این واحدهای مسکونی منعقد شده است که طبق این قرارداد تمامی سرمایه لازم برای ساخت باید از منابع خود سرمایه‌گذار باشد این درحالیست که این منابع ته کشیده است و ادامه ساخت‌وساز نیاز به اخذ تسهیلات دارد.

نقیب بیان کرد: با پیگیری‌های انجام شده قرار بر این شده است تا منابعی در قالب تسهیلات به این افراد اختصاص یابد که ادامه امر ساخت‌وساز را انجام دهتد و سپس شرکت به نحوی با آن ها کنار می آید.

احیا بافت فرسوده بجنورد نیازمند سرمایه‌گذاران قوی

روح الله براتیان، شهردار بجنورد همچنین  گفت: احیا بافت فرسوده شهری در این شهر نیازمند ورود سرمایه‌گذاران قدرتمند به این حوزه است تا در میان ساکنان این مناطق برای نوسازی این بافت اعتمادسازی شود.

وی بافت فرسوده این شهر را شامل سه بخش بافت ناکارآمد میانی، تاریخی و سکونتگاه‌های غیررسمی دانست و گفت: بافت تاریخی فقط در بخش آیینه خانه مفخم و در حد لکه‌های تاریخی در برخی نقاط وجود دارد.

وی با اشاره به وجود 154 هکتار بافت فرسوده در شهر بجنورد، گفت: بافت فرسوده در بخش ناکارآمد میانی شهر  بیشتر شامل مناطق سراوان محله و پا توپ می‌شود.

شهردار بجنورد وضعیت مالی ساکنان این مناطق را بسیار پایین دانست و خاطرنشان کرد: شهرداری برای تشویق مردم در این مناطق پروانه رایگان اعطا می‌کند، اما این راهکار تنها یک درصد مشکلات را برطرف می‌کند.

وی با بیان این‌که سرمایه‌گذاران بیشتر تمایل دارند در مناطق مرکز و فضاهای بهتر این شهر سرمایه‌گذاری کنند، گفت: احیا بافت فرسوده نیازمند ورود سرمایه‌گذاران قدرتمند و قوی برای نوسازی این بافت است.

براتیان بهترین راهکار برای جلب اعتماد مردم را سرمایه‌گذاری به‌صورت کناره‌ای در این بافت‌ها برشمرد و افزود: هم‌اکنون این نوع کار در شهر ارومیه و تبریز در حال انجام است که با استقبال خوب مردم در نواحی فرسوده مواجه شده است.

وی با تاکید بر این‌که احداث بافت فرسوده به صورت جزیره‌ای دیگر پاسخگو نیست، گفت: در  نوع کناره‌ای، سرمایه‌گذاران واحدهای کنار بافت را احداث می‌کنند و با اتمام  و واگذاری آن‌ها، آغاز به احداث در واحدهای بعدی در کنار آن می‌کنند.

بجنورد و شیروان شهرهایی که بیشترین بافت‌های غیرمقاوم منازل مسکونی را دارند

علی‌اکبر رمضانی، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان شمالی همچنین گفت: بجنورد و شیروان شهرهایی هستند که بیشترین بافت های غیرمقاوم منازل مسکونی را در این استان دارند.

وی افزود: از آن‌جایی که مساحت حاشیه نشینی و بافت فرسوده در این استان بیشتر از مناطق دیگر آن است موجب شده تا مساحت بافت های غیرمقاوم موجود آن نیز بیشتر از مناطق دیگر استان باشد.

وی ادامه داد: از سوی دیگر با توجه به این‌که این دو شهر بر روی پهنه لرزه خیز قرار دارد در معرض خطر است و در نتیجه باید روند مقاوم‌سازی و نوسازی در این دو منطقه به طور جدی پیگیری شود.

رمضانی خاطرنشان کرد: باید توجه ویژه‌ای برای کاهش ریسک به منظور مدیریت بحران در این دو منطقه انجام شود.
 
مرجع: ایسنا