گمانه زنی برای کاوش اضطراری گورستان هوکرد جیرفت

گمانه زنی برای کاوش اضطراری گورستان هوکرد جیرفت
طرح گمانه‌زنی به منظور تعیین عرصه، حریم و کاوش اضطراری گورستان هوکرد جیرفت به سرپرستی سمیرا شیخ‌علی‌اکبری کلید خورد.
شنبه ۲۹ تير ۱۳۹۸
ساعت ۰۹:۳۰
کد مطلب: ۲۱۳۸۱
Share
اسکان نيوز: رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری جیرفت روز جمعه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: گورستان هوکرد به دلیل عریض کردن جاده اصلی و پر تردد جیرفت به بلوک، حفرکانال آب در مجاور تپه، در معرض آسیب است.

محمد سالاری افزود: طرح گمانه زنی به منظور تعیین عرصه، حریم و کاوش اضطراری برای شناسایی شیوه تدفین‌ها، گاهنگاری و وسعت این گورستان، نخستین طرح رسمی باستانشناسی به سرپرستی سمیرا شیخ علی اکبری در این محوطه به شمار می رود.

رئیس میراث فرهنگی جیرفت ادامه داد: این کاوش‌ها زیر نظر پایگاه پژوهشی انجام گرفته و بررسی‌ها در مورد شیوه تدفین و آثار به جا مانده سطحی این گورستان در دوره‌های مختلف انجام شده است.

وی اظهار کرد: بیشتر یافته های حاصل از این کاوش از جمله ظروف سفالی و یک قطعه کف ظرف از جنس سنگ مرمر است که احتمالا تاریخی در حدود سه تا چهار هزار سال قبل از میلاد دارند که نتایج قطعی این تحقیق بعد از مطالعه بیشتر بر روی یافته‌ها به اطلاع عموم خواهد رسید.

سالاری بیان کرد: در این کاوش قسمت مهم فعالیت بر روی یافته های میان رشته‌ای از جمله انسان شناسی و گیاه باستان شناسی بوده و اهمیت این مطالعات به دلیل میان رشته ای بودن این مطالب که در مورد مباحثی از قبیل مطالعات انسان شناسی جسمانی و گیاه شناسی است انجام می شود.

هوکرد، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان جیرفت در استان کرمان است.

جیرفت محوطه‌های باستان شناسی متعددی دارد که به دلیل نبود اعتبار لازم، عملیات کاوش در این محوطه‌ها معطل مانده است و مطالعه بیش از ٢۵٠ مُهر کشف شده در جیرفت نشان داد که این منطقه در هزاره سوم پیش از میلاد چهارراه تجارت دنیای باستان بوده است.

شهرستان جیرفت با ۳۰۸ هزار نفر جمعیت در فاصله ۲۳۰ کیلومتری جنوب کرمان واقع شده است.
 
مرجع: ایرنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.