هزینه مرمت چند میلیاردی ماحصل آتش‌سوزی میدان حسن آباد

هزینه مرمت چند میلیاردی ماحصل آتش‌سوزی میدان حسن آباد
مهدی معمارزاده کارشناس میراث فرهنگی استان تهران برآورد هزینه احتمالی مرمت بنای آسیب دیده میدان حسن آباد را بین 3 تا 4 میلیارد تومان دانست و گفت:به دلیل شرایط موجود هنوز امکان بازدید از داخل فراهم نشده است و مغازه‌های طبقه هم کف هم تعطیل هستند، اگر سقف و خرپاهای طبقه دوم و گنبد آسیب دیده باشد این هزینه حدود 2 میلیارد تومان برآورد می‌شود اما در صورت آسیب سقف طبقه اول و عوارض حاصل از نم ممکن است این مبلغ به 3 تا 4 میلیارد تومان هم افزایش یابد.
پنجشنبه ۲۷ تير ۱۳۹۸
ساعت ۱۶:۵۷
کد مطلب: ۲۱۳۷۲
Share
اسکان نيوز- مریم اطیابی : مهدی معمارزاده که در میدان حسن آباد حضور داشت، با اشاره به آنکه هنوز به صورت قطعی نمی‌توان از میزان خسارات سخن گفت، در گفت و گو با خبرنگار اسکان نيوز افزود: چون سقف طبقه دوم کلاً سوخته ، نمای دست انداز پشت بام  و دو گنبد کلاه فرنگی کامل آسیب دیده ، به احتمال قوی پنجره‌ها از داخل سوخته اما نما به صورت کلی آسیب ندیده است و  بیشتر به پاکسازی نیاز دارد.
 
او با اشاره به این که بنا نیازمند رفع خطر، آوار برداری و استحکام بخشی است، اظهار کرد: پیش‌بینی می‌شود هزینه‌هایی هم برای فضاهای داخلی طبقه دوم و یا شاید حتی طبقه اول نیاز باشد و البته بازسازی نمای بیرونی که ممکن است بخش‌هایی از آن فرو ریخته باشد.
 
معمارزاده تأکید کرد: مرمت این بنا نیازمند مشارکت شورای شهر، شهرداری، میراث فرهنگی و مدیریت بافت و بناهای تاریخی شهرداری است.
 
او با اشاره به حادثه نتردام آتش‌سوزی و زلزله را دو آسیب جدی برای بناهای تاریخی دانست و افرود: موضوع آتش سوزی در بناهای تاریخی چیز عجیبی نیست چرا که بناهای تاریخی در مقابل زلزله و آتش سوزی مقاوم نیست اما این بدان معنا نیست که ما نسبت به این بناها بی‌تفاوت باشیم.ما باید نسبت به امنیت بنای تاریخی حساس باشیم و در تقویت ضوابط و استانداردهای شهری گام برداریم.
 
این کارشناس میراث فرهنگی تصریح کرد:با وجود آتش‌سوزی‌های مختلف در حوزه بناهای تاریخی هنوز دستورالعملی در این خصوص وجود ندارد و مسوولان شهری و میراث فرهنگی و آتش‌نشانی اقدام خاصی در این رابطه انجام نداده‌اند.
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.