معاون میراث فرهنگی استان تهران در گفت و گو با اسکان نیوز؛

هیچ برنامه مشخصی برای حفاظت از بناهای تاریخی تهران در مقابل آتش وجود ندارد/‌آتش‌نشانان مجبور به بریدن نرده‌ها و پنجره‌های طبقه دوم شدند

هیچ برنامه مشخصی برای حفاظت از بناهای تاریخی تهران در مقابل آتش وجود ندارد/‌آتش‌نشانان مجبور به بریدن نرده‌ها و پنجره‌های طبقه دوم شدند
معاون میراث فرهنگی با اشاره به این که پس از حادثه پلاسکو تفاهم‌نامه‌ای بین شهرداری، میراث فرهنگی و آتش نشانی در خصوص حفاظت از بناهای تاریخی در مقابل آتش امضا نشده است،اظهار کرد: متأسفانه به صورت مشخص خیر اما هر کدام از این آتش‌سوزی‌ها زنگ خطری است که منتظر نشویم تا اتفاق بعدی بیفتد و سپس به آن فکر کنیم.چنین اتفاقاتی میزان حساسیت‌ها را بالاتر می‌برد. ما باید برای وقوع چنین حوادثی در بناها و بافت‌های تاریخی. برنامه‌ریزی کنیم.
پنجشنبه ۲۷ تير ۱۳۹۸
ساعت ۱۴:۰۷
کد مطلب: ۲۱۳۶۱
Share
اسکان‌نیوز: مریم اطیابی- محسن شیخ‌الاسلامی که شب گذشته و صبح امروز در محل حادثه آتش‌سوزی میدان حسن‌آباد حضور داشت در گفت و گو با خبرنگار اسکان‌نیوز در خصوص آخرین وضعیت بنای ضلع شمال غربی میدان حسن آباد گفت:شب گذشته دوستان آتش‌نشانی برای اطفا حریق زحمات بسیاری کشیدند و در یک زمان محدودی آتش را مهار کردند. آتش در طبقه بالا به دلیل وجود خرپا‌های چوبی و پوشش قابل اشتعال همچنین وجود انبار‌های تجاری در طبقه بالا، بسیار گسترده بود که البته علت اصلی را کارشناسان آتش‌نشانی قطعاً اعلام خواهند کرد.
 
معاون میراث فرهنگی استان تهران با اشاره به این که خوشبختانه با حضور به موقع آتش‌نشانان و نیروهای شهرداری، آتش به طبقه اول سرایت نکرد، افزود:به دلیل تثبیت نبودن وضعیت کنونی بنا و خطرات احتمالی و امکان ریزش هنوز کارشناسان آتش‌نشانی اجازه ورود به محل حادثه را نداده‌اند اما آنچه مشهود است خرپاهای طبقه اول چیزی حدود 400 تا 450 متر مربع به طور کامل فرو ریخته و آن حجم آبی هم که برای اطفا حریق مصرف شده به هر حال روی سطح جمع شده است.
 
او با تأکید بر این که خرپاهای طبقه نخست سبک بوده است، اظهار کرد: فکر نمی‌کنم آوار طبقه اول خیلی زیاد بوده باشد و شاید نسبت به سقف طبقه دوم، طبقه اول خیلی در معرض خطر نباشد.اما سقف طبقه دوم قطعا آسیب جدی دیده  و به میزان زیادی تخریب شده است.
 
 
شیخ‌الاسلامی با اشاره به این که جان پناه بام  و اندودهای داخلی طبقه دوم هم قطعا از بین رفته است از نمای دو گنبد مدور کلاه فرنگی سخن گفت که کاملاً از بین رفته است.
 
او با بیان این که گنبدهای مذکور ادامه سازه خرپاهای چوبی است، توضیح داد: این گنبدها یک سازه چوبی سبک است که روی آن حلب‌کوبی گنبدی شکلی است که متأسفانه از بین رفته است.
 
معاون میراث فرهنگی استان تهران با بیان این که خوشبختانه در و پنجره‌های چوبی نسوخته است، تصریح کرد:اندود‌ها از بین رفته و سقف باید مجدد ساخته شود.در طبقه اول هم  بانک باز است و کارکنانش مشغول به کارند(حین تهیه این مصاحبه با اخطار پلیس و کارشناسان آتش‌نشانی مبنی بر احتمال ریزش سقف بانک تعطیل شد.). همچنین در نما آسیب جدی نمی‌بینیم مگر در دست‌انداز بام که آتش گرفته و سیاه شده است.
 
او با اشاره به این که آتش‌نشانان برای ورود به طبقه دوم مجبور به بریدن نرده‌ها و پنجره‌های طبقه دوم شدند، افزود:آب زیاد مصرف شده که الزامی هم بوده موجب سرایت نم به بنا شده است.خوشبختانه ساختار بنا سالم است اما نیاز به آوار‌برداری و بازسازی پوشش خرپاهای طبقه دوم هست.
 
وی در پاسخ به این پرسش که پس از حادثه پلاسکو آیا تفاهم‌نامه‌ای بین شهرداری، میراث فرهنگی و آتش نشانی در خصوص حفاظت از بناهای تاریخی در مقابل آتش امضا شده است،اظهار کرد: متأسفانه به صورت مشخص خیر اما هر کدام از این آتش‌سوزی‌ها زنگ خطری است که منتظر نشویم تا اتفاق بعدی بیفتد و سپس به آن فکر کنیم.چنین اتفاقاتی میزان حساسیت‌ها را بالاتر می‌برد. ما باید برای وقوع چنین حوادثی در بناها و بافت‌های تاریخی. برنامه‌ریزی کنیم.
 
شیخ‌الاسلامی با تأکید بر نوع کاربری بناهای تاریخی بویژه در مکان‌هایی همچون میدان حسن‌اباد تصریح کرد:کاربری این بناها بسیار مهم است. در ضلع جنوب غربی همین میدان بالکن‌های طبقات بالا، انبار تجاری و محل دپو کالاهایی همچون کاموا شده است. که خطر اشتعال بیشتری هم دارد.
 
وی متذکر شد: کاربری این نوع بناها نیاز به یک برنامه‌ریزی فنی، علمی و کارشناسی آتش‌نشانی برای سیستم اعلام و اطفا حریق دارد.قطعا دوستان آتش‌نشانی برنامه‌هایی در این خصوص دارند کما این که در بازار تهران اقداماتی را انجام داده‌اند اما این حریق‌ها برای همه ما مسوولان و مردم زنگ خطر است.
 

محسن شیخ‌الاسلامی، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.