هشدار دبير اتحاديه آهن‌فروشان يزد

تاثير گرانی آهن بر کاهش استحکام بناهای نوساز/ روی آوردن فعالان اين صنف به مشاغل كاذب

تاثير گرانی آهن بر کاهش استحکام بناهای نوساز/ روی آوردن فعالان اين صنف به مشاغل كاذب
دبیر اتحادیه آهن‌فروشان یزد نسبت به استفاده از آهن‌آلات بي‌كيفيت در صنعت ساخت‌وساز و كاهش استحكام بناهای نوساز به دنبال افزايش قيمت آهن در بازار هشدار داد.
چهارشنبه ۲۶ تير ۱۳۹۸
ساعت ۱۳:۴۵
کد مطلب: ۲۱۳۳۸
Share
اسکان نيوز: سیدعلی مدرسی، دبیر اتحادیه آهن‌فروشان یزد با بیان این که قیمت آهن نسبت به بازه زمانی دو سال گذشته بیش از سه برابر شده است، گفت: قیمت میلگرد از ۱۲۰۰ تومان به حدود ۵۵۰۰ تومان رسیده بود که البته اخيراً با کاهش نرخ ۴۳۰۰ تومان عرضه می‌شود.

وی از تاثیر قیمت آهن بر بازار مسکن نيز یاد کرد و گفت: یکی از معایب افزایش قیمت آهن، علاوه بر افزایش قیمت مسکن، بکارگیری آهن آلات بی‌کیفیت در ساختمان‌سازی به منظور کاهش قیمت تمام شده‌ بناست.

دبیر اتحادیه آهن‌فروشان یزد افزود: کاهش استقامت و استحکام ساختمان‌های نوساز به دنبال افزایش قیمت آهن‌آلات، یکی از آسیب‌های ناپیدا در این بخش است که در حال حاضر دامنگیر جامعه شده است.

وی با اشاره به مالیات بر ارزش افزوده و تاثیر آن بر افزایش قیمت آهن و فولاد به عنوان بزرگترین مشکل مصرف‌کنندگان و رکود اقتصادی در اين بخش از بازار، اظهار کرد: متاسفانه مطالبه مالیات بر ارزش افزوده سنگین از آهن‌فروشان منجربه ابطال تعداد زیادی از پروانه‌های شغلی این صنف شده به طوری که بسیاری از آهن‌فروشان در حال خارج شدن از این شغل و ورود به فعالیت‌های کاذبی همچون دلالی ملک و زمین هستند.

مدرسی تصریح کرد: اکثر آهن‌فروشانی که از سرمایه‌های قابل توجهی برخوردار هستند، وارد مشاغل کاذب شده‌اند و از آن‌جایی که این فعالیت‌ها، نیازی به پرداخت مالیات‌های سنگین ندارد برای صاحبان سرمایه نيز دارای جذابیت است به طوری كه برخی از آن‌ها اقدام به انتقال سرمايه‌های خود به كلانشهر برای فعاليت اين مشاغل كاذب كرده‌اند.

وي در اين باره تاکید کرد: از آن‌جایی که تولید آهن در کارخانجات فولاد استان یزد، در کشور و حتی خاورمیانه اهمیت بالایی در توسعه اقتصادی كشور و منطقه دارد، نباید این صنف به علت برخی مسائل مانند افزایش مالیات ارزش افزوده و مالیات ‎‌های غیرمنطقی رو به تعطیلی برود.

مدرسی در رابطه با عدم استقبال افراد از ورود به این صنف نيز تصریح کرد: سرمایه اولیه برای فعاليت در آهن‌فروشی حدود یک میلیارد تومان و زمینی به وسعت يكهزار مترمربع برای انبار و حداقل چهار نفر پرسنل است در شریط فعلی و با توجه به رکود بازار، این شغل صرفه اقتصادی خود را از دست داده است.

دبیر اتحادیه آهن‌فروشان یزد در پايان با اشاره به مدیریت قابل توجه اتحادیه بر فعالیت صنف آهن‌فروش و مجزا بودن آن از رسته خريد و فروش ضايعات آهن، گفت: خوشبختانه در حوزه تهیه و توزیع آهن از فعاليت اتباع بیگانه جلوگيری شده که این مساله مويد مدیریت سختگیرانه و خوب در این حوزه است.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.