کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

پشت پرده‌های انتصاب غیرقانونی میعاد صالحی

آخرین تلاش‌های حامیان شریعتمداری برای نجات یک انتصاب غیرقانونی/ فشار به دیوان محاسبات برای پس گرفتن گزارش علیه مدیرعامل صندوق بازنشستگی

آوای نشاط , 22 تير 1398 ساعت 20:15


اسکان نیوز: انتصاب میعاد صالحی در ابتدا سال 97 به عنوان مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری بدون هیچ گونه سابقه‌ای در زمینه اقتصادی، توسط محمد شریعتمداری وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی حاشیه‌های فراوانی را ایجاد کرد.این حاشیه‌ها که حتی با تذکر جدی رئیس جمهور نیز همراه شد، نتوانست از تداوم حضور میعاد صالحی به عنوان مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری جلوگیری کند.

در نهایت اما ورود نمایندگان مجلس، دیوان محاسبات و سازمان بازرسی کل کشور به موضوع انتصاب صالحی، برگ جدیدی را در این مساله رقم زد.

به گفته بیگدلی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، سازمان بازرسی کل کشور و دیوان محاسبات نیز بر غیرقانونی بودن انتصاب میعاد صالحی تاکید کرده‌اند.

بیگدلی تاکید کرده بود که ضمن این موضوع را طی سئوالی از شریعتمداری مطرح خواهد کرد.

بر همین اساس وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی روز دوشنبه هفته جاری برای پاسخ به سئوال نمایندگان مجلس پیرامون انتصاب غیرقانونی میعاد صالحی راهی مجلس خواهد شد.

البته چند روز پس از انتقاد نمایندگان مجلس، متن نامه دیوان محاسبات مجلس در تائید غیرقانونی بودن انتصاب صالحی به عنوان مدیرعامل صندوق بازنشستگی در رسانه‌ها منتشر شد؛ در این نامه تاکید شده بود که « وزارت تعاون برای انتصاب رئیس صندوق بازنشستگی کشوری از این نهاد استعلام نکرده است و مدرک تحصیلی میعاد صالحی با منصب او از نظر قانونی مغایرت دارد.»

سازمان بازرسی کل کشور نیز در نامه خود پیرامون انتصاب میعاد صالحی به سمت مدیرعاملی صندوق بازنشستگی کشوری، تاکید کرده است که «با توجه به عدم تطبیق مدرک تحصیلی صالحی، با قوانین و ضوابط کشور، ضروری است که انتصاب وی مورد بازنگری قرار گیرد و همچنین فعالیت صالحی در صندوق بازنشستگی کشوری و تصمیمات مالی و اداره وی نیز فاقد اعتبار و موجب پیگرد قانونی خواهد بود.»
 
لابی عجیب حامیان شریعتمداری/ فشار به دیوان محاسبات برای پس گرفتن گزارش

در این میان لابی‌های پشت پرده بسیاری برای جلوگیری از زیرسئوال رفتن انتصاب صالحی از سوی شریعتمداری در حال شکل‌گیری است.

میعاد صالحی در اولین اقدام پیش از طرح سئوال پیرامون انتصابش در مجلس، هفته گذشته جمعی از خبرنگاران و دبیران رسانه‌های مختلف را به جلسه دعوت و تلاش‌هایی را برای قانع کردن آن‌ها برای سکوت در برابر انتصاب غیرقانونی است، آغاز کرده است.

در طرف دیگر، تعدادی از نمایندگان حامی شریعتمداری به پرچم داری عبدالرضا عزیزی، رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، در تلاش هستند تا با فشار به دیوان محاسبات مجلس، نسبت به تغییر این گزارش اقدام کنند.

این نمایندگان همچنین در پی برقراری لابی با سازمان بازرسی کل کشور به عنوان دیگر مرجع تائید کننده انتصاب غیرقانونی میعاد صالحی، بودند که با توجه به رویکرد جدید قوه قضائیه موفق به جلب نظر سازمان بازرسی کل کشور نشده اند.

حال باید دید دیوان محاسبات که تا کنون در برابر فشارها و لابی‌های پشت پرده مقاومت کرده است، در ادامه تسلیم فشارها خواهد شد یا خیر؟
 
آخرین تلاش ها برای نجات یک انتصاب غیرقانونی!

بر اساس برخی اخبار، امروز جلسه‌ای در راستا آخرین تلاش‌ها برای نجات وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی از سئوال و فشار نمایندگان منتقد انتصاب میعاد صالحی، برگزار خواهد شد.

نمایندگان حامی شریعتمداری در مجلس امیدوار هستند که فشارها و لابی‌های پشت پرده پس از این جلسه به نتیجه رسیده و نهادهای نظارتی و نمایندگان منتقد در برابر انتصاب غیرقانونی مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری سکوت کنند.

در این بین برخی حامیان میعاد صالحی نیز مشغول رزومه‌سازی اقتصادی و مدیریتی برای وی هستند تا انتصاب وی به عنوان مدیرعامل یک غول عظیم اقتصادی را توجیه کنند.

حال مشخص نیست که شریعتمداری وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی که این روزها بر شفافیت تاکید داشته و حتی خود را از تمامی اتهامات متعدد دامادش، هادی رضوی در زمینه اقتصادی، مبرا می داند، چرا تا این حد از انتصاب غیرقانونی میعاد صالحی حمایت می‌کند.

برخی معتقدند که شریعتمداری به هیچ عنوان قصد ندارد نیروی گوش به فرمان و مطیع خود در صندوق بازنشستگی کشوری به عنوان یک غول اقتصادی را تا پیش از انتخابات مجلس و ریاست جمهوری از دست بدهد.

حال باید دید آیا فشارهای داخل و خارج از مجلس، می‌تواند آقای وزیر و مدیرعامل منصوبش را نجات دهد، یا در نهایت این انتصاب غیرقانونی، شریعتمداری را از وزارت کار راهی منزل خواهد کرد؟


کد مطلب: 21230

آدرس مطلب :
http://www.new.eskannews.com/news/21230/آخرین-تلاش-های-حامیان-شریعتمداری-نجات-یک-انتصاب-غیرقانونی-فشار-دیوان-محاسبات-گرفتن-گزارش-علیه-مدیرعامل-صندوق-بازنشستگی

اسکان نيوز
  http://www.new.eskannews.com