آغاز مرحله جدید ساماندهی و مرمت مسجد جامع عتیق قزوین

آغاز مرحله جدید ساماندهی و مرمت مسجد جامع عتیق قزوین
در مرحله جدید ساماندهی و مرمت مسجد جامع عتیق قزوین ایوان شمالی، ایوان غربی و شبستان شمالی این بنای تاریخی توسط میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین مرمت می‌شود.
پنجشنبه ۲۰ تير ۱۳۹۸
ساعت ۱۱:۵۵
کد مطلب: ۲۱۱۷۹
Share
اسکان نيوز: امیر ارجمند، معاون میراث فرهنگی استان قزوین با اعلام این خبر گفت: مسجد جامع عتیق واقع در حاشیه غربی خیابان شهدا (سپه) و مرکز بافت تاریخی شهر قزوین یکی از کهن‌ترین و بی‌نظیرترین مساجد چهار ایوانی ایران به شمار می‌رود که به دنبال اقدام‌های مرمتی صورت گرفته در این بنا طی سنوات گذشته و به منظور حفاظت و نگهداری از این اثر ارزشمند و با شکوه تاریخی، مذهبی مرحله جدید ساماندهی و مرمت آن از اوایل تیر ماه سال جاری به همت این اداره کل آغاز شد.

ارجمند با اشاره به روند مرمت در بخش‌های مختلف این اثر تاریخی اظهار کرد: در این مرحله از ساماندهی و مرمت مسجد تاریخی جامع عتیق اقدام‌های مرمتی چون بام‌سازی شبستان شمالی بنا شامل ایزولاسیون و اجرا فرش آجری بام، مرمت ایوان شمالی و ایوان غربی شامل استحکام بخشی، مرمت و بازسازی تزئینات گچی و آجری و کاشی‌کاری و همچنین نماسازی آجری ضلع شمال غربی مسجد تحت نظارت کارشناسان مرمت این اداره کل در حال انجام است ضمن این‌که در این مرحله ایوان شمالی و ایوان غربی به صورت کامل مرمت می‌شوند. به گزارش روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین، مسجد جامع عتیق قزوین يكي از كهن‌ترين مساجد چهار ايواني كشور است كه آثار معماري بسياري از ادوار تاريخي در وسعتي معادل 12500 متر مربع به نمايش مي‌گذارد. قديمی‌ترين قسمت موجود به سال 192 به دستور هارون الرشيد بنا شده و در عصر سلجوقی، ‌صفوی و قاجاری الحاقاتی در آن صورت گرفته است. شش كتيبه گچ‌بری مقصوره خمار تاشی آن شهرتی جهانی دارد.
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.