سیل صدور مجوز‌های بی‌ضابطه «طالبیان» را هم با خود برد/ امضا سال 95 و طناب پوسیده گودبرداری «تکیه دولت»

سیل صدور مجوز‌های بی‌ضابطه «طالبیان» را هم با خود برد/ امضا سال 95 و طناب پوسیده گودبرداری «تکیه دولت»
در حالی صدور مجوزهای بدون اصول میراث فرهنگی استان تهران در سال 95 اعم از خیابان «ناصر خسرو» و کوچه «تکیه دولت» و خیز برای صدور مجوز «سرای سیگارچی» در سال 97 در محدوده اثر ثبت جهانی کاخ گلستان وبال گردن سازمان میراث فرهنگی شده است که خسارات سیل صدور مجوزهای بی‌ضابطه شورای فنی و معاون میراث فرهنگی وقت استان تهران حتی محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کل کشور را هم با خود برده و او مجبور به موافقت ضمنی با ساخت سه طبقه زیر زمین در تکیه دولت برای حفظ حریم ارتفاعی کاخ گلستان شده است.
چهارشنبه ۱۹ تير ۱۳۹۸
ساعت ۱۷:۰۷
کد مطلب: ۲۱۱۷۱
Share
اسکان نيوز: مریم اطیابی- پلاک‌های ثبتی ۴۵۰ و ۴۵۱/۳ ، ۴۶۳/۱ و ۴۶۳/۲ واقع در خیابان ۱۵ خرداد کوچه تکیه دولت بن بست شهبازی پلاک ۷ درست در حوالی شواهد تکیه دولت و همجواری با بازار و مسجد و مدرسه حکیم هاشم، که تا چند سال پیش بانک تجارت دوره پهلوی دوم بوده، در سال 95 از سوی میراث فرهنگی استان تهران مجوز تخریب گرفت و بدون طی مراحل مختلف شورای فنی برای آن مجوز نوسازی صادر شد.
 
اما منصوب شدن محسن شیخ الاسلام در سمت معاون میراث فرهنگی استان تهران و دلاور بزرگ نیا در سمت مدیر کل اداره میراث فرهنگی استان تهران در سال 97 از یک سو و رسانه‌ای شدن پروژه‌های سرای سیگارچی و ناصر خسرو و تکیه دولت از سوی دیگر، میراث فرهنگی استان تهران را بر ان داشت تا با ارسال نامه‌‌هایی در تاریخ ۷ مهرماه 97 به شهرداری و سازمان میراث فرهنگی هر گونه اقدامی را منوط به کسب اجازه از معاونت میراث فرهنگی کل کشور و کمیته ثبت جهانی بداند و خواستار توقف عملیات عمرانی در کوچه تکیه دولت و ساختمان همجوار عمارت بادگیر در خیابان ناصر خسرو شود.
 
در همان زمان اعلام شد که صدور پروانه در تکیه دولت هم منوط به داشتن دستور نقشه است. نقشه‌ای که ارائه آن از سوی مالک مورد تایید اداره میراث فرهنگی قرار نگرفت. اما چندی است که به جای ارائه نقشه اصلاح شده،  پروژه آغاز به کار کرده است که نتیجه آن گودبرداری 13 متری غیر قانونی بدون تایید نقشه و نظارت کارشناسان معاونت میراث فرهنگی استان تهران و ترک خوردگی و شکاف پیاده‌رو و ساختمان‌های مجاور از جمله مدرسه «حکیم هاشم» بوده است.
 
قدر مسلم سازمان میراث فرهنگی می‌تواند از مسببین آسیب‌های وارده به مدرسه حکیم هاشم به دادگاه شکایت کند چرا که در کنار اثر ثبتی حق گودبرداری در این حد و حدود وجود ندارد چون این اقدام موجب افت رطوبت و خشک شدن پی و نشست آن در یک بنای ثبت ملی شده است. از آنجا که پی‌ها معمولا آهکی است و آهک نیاز به آب مداوم دارد. وقتی این گودبرداری انجام می‌شود آب تخلیه شده و پی نشست می‌کند که منجر به ترک خوردن و پوسیدگی می‌شود.
 

به گزارش اسکان نيوز، حال علی محمد سعادتی شهردار منطقه 12با توجه به مسکوت ماندن گودبرداری به دلیل ماندن طرح نقشه در میراث فرهنگی استان تهران به خبرنگار اسکان نيوز می‌گوید: در این فاصله ابتدا پست برق در این گودبرداری سقوط کرد. سپس سبتیک فاضلاب مسجد به دلیل همین گودبرداری ترکید و زیر مغازه‌ها نفوذ کرد.شهرداری هم به معاونت میراث فرهنگی کل کشور اعلام کرد که طبق دستور و مجوز سال 95 اجازه تخریب و گودبرداری داده شده است. در حال حاضر هم نمی‌توانیم گودبرداری بلاتکلیفی را نبش کوچه‌ای شلوغ و پر رفت و آمد با خطرات احتمالی داشته باشیم که وجودش به سایر املاک اطراف هم صدمه می‌زند.معاونت میراث فرهنگی هم اعلام کرد که نمی‌تواند اجازه ساخت ملک به ارتفاع پیشین را صادر کند و از آنجا که طبق مجوز میراث فرهنگی مالک می‌توانست تا ارتفاع سه طبقه ساخت و ساز کند اما این ارتفاع اکنون به دو طبقه کاهش یافته، قرار شد یک طبقه از روی زمین کم و به زیر زمین اضافه کنند در واقع قرار شد موضوع کدخدامنشی حل شود.
 
او با اشاره به این که طبق ضوابط میراث فرهنگی ارتفاع 8.5 متر حداکثر مجاز ساخت و ساز در محدوده کاخ گلستان اعلام شده است،اظهار می‌کند:مالک طبق مجوز این حق را داشت که سه طبقه رو و دو طبقه زیر زمین بسازد و اگر هم به دادگاه می‌رفت رای به نفع او صادر می‌شد. مالک هم عنوان می‌کند اگر از ابتدا میراث فرهنگی اعلام می‌کرد چنین شرایطی دارد من ملک را مقاوم‌سازی می‌کردم و نمی‌ساختم. اما وقتی به من مجوز تخریب داده شده و گودبرداری هم کرده‌ام، نمی‌توانم هیچ اقدامی نکنم.
 
شهردار منطقه 12 توضیح می‌دهد: که طبق نامه‌ای که از سوی میراث فرهنگی استان تهران در سال‌های پیش صادر شده به مالک این اجازه داده شده که مطابق وضع موجود ساخت و ساز شوداز این رو مجوز سه طبقه صادر شده است اما حالا معاونت میراث فرهنگی استان تهران و سازمان مرکزی ساخت حداکثر دو طبقه روی زمین در محدوده کاخ گلستان را مجاز می‌دانند.
 
او تأکید می‌کند: دستور فعلی هم به دلیل وضع خطرناک موجود و ریزش گذر و فرو ریختن آب زیر مغاره‌های تکیه دولت صادر شد و حتی ما یک روز هم کوچه تکیه دولت را بستیم تا اتفاقی برای رهگذران نیفتد و مالک سریع‌تر فونداسیون را انجام دهد.
 
وی در پاسخ به این پرسش که آیا اصلا می‌توان در خیابان پانزده خرداد(بوذرجمهری) بر اساس قوانین آتش نشانی و محدوده اثر ثبت جهانی مجوز زیر زمین صادر کرد؟ اظهار می‌کند:در کل تا پنج طبقه یا 30 متر مشکلی به لحاظ قوانین آتش نشانی وجود ندارد (البته به طور دقیق حضور ذهن دارم و قطعی نمی‌گویم). پیش‌تر محدودیت وجود نداشت و گفته می‌شد تا هرجایی که امکان فنی و اجرایی دارید گودبرداری کنید اما در محدوده تاریخی و منطقه 12 مطالعات رشته قنات و خاک‌شناسی هم باید انجام شود. خیلی از این بناها تا 11 الی 12 متر در عمق، خاک دستی دارند.احتمالا بخشی از این خاک‌ها متعلق به تخریب خانه‌های پیشین بوده و اگر کسی خواهان برپا کردن سازه‌ای درست باشد باید به خاک بکر برسد و از خاک دستی عبور کند. حتی اگر به لحاظ میراثی مجوز یک طبقه صادر شود به لحاظ فونداسیون باید سازه روی خاک بکر قرار گیرد و نمی‌تواند روی خاک دستی ساخته شود و این موضوع در مناطق مختلف متفاوت است مثلاً در منطقه 12 تا عمق 11 الی 12 متر خاک دستی است اما در محدوده هرندی حتی تا 15 متری عمق زمین خاک بکر نیست.
 
وی تأکید می‌کند: اما در کل باید ملاحظات رعایت شود. و به این موارد توجه کرد که آیا قنات وجود دارد؟ خاک جنسش چیست؟ چقدر از خاک محدوده دست نخورده و بکر است و چقدر خاک دستی است. یا چقدر محدودیت پیرامونی وجود دارد؟ ساختمان ارزشمندی در کنار آن هست یا نیست و... همگی این موارد در مجاز بودن گودبرداری دخیل است و مشخص می‌کند تا چه عمقی می‌توان زیر زمین رفت اما کلی نمی‌توان نظر داد.
 
به گزارش اسکان نيوز، احال این پرسش پیش روست که آیا سازمان میراث فرهنگی پس از حوادثی همچون سرای سیگارچی، تکیه دولت و ناصر خسرو به شهرداری ضوابطی را اعلام کرده که فرضاً بیش از دو طبقه مجوز صادر نشود  یا حق ساخت زیر زمین وجود ندارد؟
 

سعادتی در این باره می‌گوید:میراث فرهنگی به ضوابط پیشنهادی کاخ گلستان استناد می‌کند در باقی محدوده‌ها هم واقعاً شهرداری نمی‌داند تکلیف و مبنا چیست. هر سری استعلام می‌کنیم و پاسخی هم دریافت می‌کنیم.اما در خصوص کاخ گلستان ظاهراً ارتفاع پیشنهادی و مورد قبول در یونسکو 8.5 متر بوده است. در استعلام‌ها هم میراث فرهنگی به ما همین پاسخ را می‌دهد و معمولاً در این محدوده مجوز بیش از یک طبقه زیر زمین صادر نمی‌شود مگر این که پیش‌تر دو یا سه طبقه زیر زمین در ملک وجود داشته باشد.
 
شهردار منطقه 12 در نهایت اعلام می‌کند که چون میراث فرهنگی پیش‌تر در مکاتبه رسمی به مالک اجازه تخریب داده و طی همان مکاتبات به او اجازه ساخت عین به عین با همان ضوابط و ابعاد پیشین را داده است و از آنجا که میراث فرهنگی در حال حاضر نمی‌خواهد ارتفاع بیش از 8.5 متر در آن محدوده شکل بگیرد قاعدتاً مالک مجبور شده حقوقش را به طبقات زیر سطحی ببرد و توافق کرده به جای سه طبقه روی زمین و دو طبقه زیر زمین، دو طبقه روی زمین و سه طبقه زیر زمین بسازد.
 
او به این موضوع هم اشاره می‌کند که اگر مالک با همین دو مجوز به دادگاه شکایت کند، در مرجع قضایی چون دستگاه دولتی این اظهار نظر را کرده است و مالک بر اساس این اظهار نظر اقدام کرده پس دادگاه حق را به مالک می‌دهد.
 
 
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.