خانه‌ای تاریخی که روزانه 200 هزار نفر از کنار آن می گذرند

خانه‌ای تاریخی که روزانه 200 هزار نفر از کنار آن می گذرند
عمارت مشیردیوان سنندج با همکاری سازمان یونیدو، به خانه خلاق کسب و کار تبدیل می‌شود.
سه شنبه ۱۸ تير ۱۳۹۸
ساعت ۱۱:۵۲
کد مطلب: ۲۱۱۱۸
Share
اسکان نيوز: در جلسه‌ای که به ریاست معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان و با حضور نماینده یونیدو (سازمان توسعه صنعتی ملل متحد) و جمعی از مدیران استان در استانداری برگزار شد، روند تبدیل عمارت مشیر دیوان، به خانه خلاق صنایع دستی بررسی شد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان، مشیر دیوان را عمارتی ارزشمند دانست و افزود: اگر به جا خانه خلاق صنایع دستی، آن را خانه خلاق کسب‌وکار بنامیم، هم موجب افزایش خلاقیت در کسب‌وکارها می‌شود و هم ما را به بازارهای جهانی وصل می‌کند.

حسین فیروزی در خصوص علت انتخاب عمارت مشیر دیوان برای تبدیل به خانه خلاق، گفت: این عمارت در مجموعه‌ای واقع شده که روبه‌روی آن مسجد جامع قرار دارد که یکی از بناهای تاریخی استان به شمار می‌رود و در کنار آن خانه کُرد (عمارت آصف) و پایین‌تر از آن نیز موزه سنندج (عمارت حبیبی) قرار دارد که از بناهای تاریخی سنندج محسوب می‌شوند.

فیروزی افزود: کل این مجموعه تاریخی و ارزشمند در مرکز شهر قرار دارد و همه مسافرانی که به سنندج می‌آیند حتما از آن‌ها بازدید می‌کنند و در طول روز نیز حداقل نیمی از ۴۰۰ هزار نفر جمعیت سنندج از این مسیر عبور می‌کنند.

معاون اقتصادی استاندار اضافه کرد: این منطقه از گذشته تاکنون به عنوان محل دائمی نمایشگاه صنایع دستی در ذهن مردم ثبت شده چون مغازه‌های روبه‌روی عمارت، مرکز عرضه صنایع دستی بوده و هیچکدام حاضر به تغییر مکان نیستند.

فیروزی در ادامه خاطرنشان کرد: بازسازی و مرمت عمارت مشیر دیوان به بهترین شیوه را در برنامه داریم حتی اگر اراده‌ای برای ایجاد خانه خلاق وجود نداشته باشد و با توجه به این‌که سنندج شهر قنات‌ها بوده قنات آب عمارت نیز احیا خواهد شد.

وی در بخش دیگری از این جلسه اظهار کرد: از گذشته تا به امروز بخش عمده‌ای از مردم کردستان، قسمتی از وقت خود را صرف تولید صنایع دستی کرده‌اند حتی کسانی که شغل دیگری داشته‌اند بنابراین صنایع دستی با زندگی مردم این استان عجین شده است.

فیروزی در پایان یادآور شد: کردستان مهد موسیقی است و شهرداری سنندج قصد دارد به کمک یونسکو سنندج را به عنوان شهر خلاق موسیقی معرفی کند که با توجه به ظرفیت‌های استان، این اطمینان وجود دارد که این امر محقق شود.

جولیو ویناتشا، نماینده یونیدو هم از آغاز به مناقصه گذاشتن عملیات تجهیز و آماده‌سازی عمارت مشیر دیوان در سطح بین‌المللی خبر داد و گفت: با توجه به اقدامات مناسب صورت گرفته شده سعی خواهد شد روند تبدیل عمارت مشیر دیوان به خانه خلاق، سریع‌تر اجرا شود.

لازم به ذکر است، قرار است این مرکز به یک مرکز خلاقیت صنایع دستی، گردشگری IT ، زنبورداری و بقیه مشاغل استان توسط سازمان توسعه ملل متحد (یونیدو) تجهیز و تبدیل شود.
 
مرجع: ایسنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.