اعتبار سند مقابله با ریزگردها اختصاص نیافت

اعتبار سند مقابله با ریزگردها اختصاص نیافت
مدیرکل محیط زیست لرستان با اشاره به عدم اختصاص اعتبار سند مقابله با ریزگردها در این استان، گفت: همچنین ایجاد یگان سواره و دانشکده محیط زیست در لرستان هم منتفی شده است.
دوشنبه ۱۷ تير ۱۳۹۸
ساعت ۱۵:۴۱
کد مطلب: ۲۱۱۰۴
Share
اسکان نيوز: مهرداد فتحی‌بیرانوند، مدیرکل محیط زیست لرستان با اشاره به ایجاد آبشخور در مناطق حفاظت شده لرستان، اظهار کرد: نزدیک به ۱۸ آبشخور که از این تعداد ۱۱ مورد در منطقه پناهگاه حیات وحش سفید کوه ازنا و هفت مورد در منطقه حفاظت شده سفید کوه خرم آباد ایجاد کرده‌ایم.

بررسی پرونده‌های زیست محیطی خارج از نوبت در دادگستری لرستان

وی با تاکید بر این‌که آبشخورها نقش اساسی در تامین منابع آبی حیات وحش دارند، عنوان کرد: این امر نقش به‌سزایی در جلوگیری از خروج حیات وحش از مناطق حفاظت شده داشته است.

مدیرکل محیط زیست لرستان، بیان کرد: با توجه به بررسی‌های صورت گرفته این آبشخورها برای حیات وحش و تامین منابع آب آنها مورد توجه است.

فتحی‌بیرانوند در ادامه با تقدیر از حمایت و همکاری دستگاه قضائی استان در حوزه محیط زیست، عنوان کرد: بررسی پرونده‌های زیست محیطی در خارج از نوبت یکی از اقدامات صورت گرفته بوده است.

وی با اشاره به ایجاد شعب ویژه رسیدگی به جرایم زیست محیطی، تصریح کرد: همچنین با همکاری دستگاه قضائی استان بالاترین میزان مجازات برای متخلفان این حوزه در نظر گرفته می‌شود.

ایجاد یگان سواره منتفی شد

مدیرکل محیط زیست لرستان، بیان داشت: همچنین یکی از اقدامات صورت گرفته از سوی دستگاه قضائی استان این بوده که گزارش کارشناسی محیط بان مبنای صدور رأی برای قاضی است.

فتحی بیرانوند همچنین در رابطه با ایجاد یگان سواره برای حفاظت از محیط زیست استان، اظهار کرد: اجرا این طرح به عنوان پایلوت در سه استان گلستان، لرستان و فارس در دستور کار قرار گرفت، مقدمات را ما انجام دادیم، مشاور نیز برای طراحی محل استبل ها و سازها پیش بینی شد.

وی، بیان کرد: اما بعدا سیاست‌ها عوض شد، فعلا به عنوان اولویت در سازمان محیط زیست نیست، اما کار خوبی بوده چرا که بعضی از نقاط استان صعب العبور است.

دانشکده محیط زیست هم ایجاد نمی‌شود

مدیرکل محیط زیست لرستان در ادامه با اشاره به دانشکده محیط زیست استان نیز، عنوان کرد: با توجه به سیاست وزارت آموزش عالی، دستگاه‌ها به کارهای آموزشی و دانشکده‌ای نباید ورود کنند در این راستا ایجاد دانشکده محیط زیست در استان مورد موافقت این وزارتخانه قرار نگرفته، است.

فتحی بیرانوند، تصریح کرد: اما به صورت متمرکز همان دانشکده محیط زیست کرج در این زمینه در نظر گرفته شده است و ما نیز سازه‌هایی را که در این زمینه در استان ایجاد شده را در قالب کاربری دیگری مورد استفاده قرار خواهیم داد.

کمبود محیط بان در لرستان

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به کمبود محیط بان در استان، اظهارکرد: بر اساس استانداردهای بین‌المللی هر هزار هکتار باید یک محیط بان داشته باشد و متأسفانه الان با کمبود شدید محیط بان مواجه هستیم.

مدیرکل محیط زیست لرستان با اشاره به این‌که در حال حاضر یک محیط بان کار پنج تا شش محیط بان را به صورت همزمان انجام می‌دهد، عنوان کرد: بر اساس استانداردهای اعلام شده ما ۵۰۰ محیط بان کم داریم.

فتحی بیرانوند، بیان کرد: با پیگیری‌هایی که در سطح ملی صورت گرفته سازمان اداری و استخدامی قول داده است که استخدام سالانه ۳۰۰ محیط بان در کشور انجام شود، امسال ما در استان ۱۱ سهمیه داشیم که در حال جذب آن‌ها هستیم.

وی، تاکید کرد: الان باید پایش های فیزیکی را به پایش های نوین تبدیل کنیم، تقریبا رویکرد سازمان محیط زیست برای جبران کمبود محیط بان استفاده از تکنولوژی‌های روز است و لرستان آمادگی این امر را دارد.

مدیرکل محیط زیست لرستان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به احداث هفت پاسگاه محیط بانی در استان، عنوان کرد: همچنین احداث چهار پاسگاه محیط بانی دیگر نیز در استان طی امسال در دستور کار قرار گرفته است.

اعتبار سند مقابله با ریزگردها اختصاص پیدا نکرد

فتحی بیرانوند در ادامه با اشاره به موضوع ریزگردها در استان، اظهار کرد: ما دو نوع کانون ریزگرد داخلی و خارج از مرزها داریم، حدود ۸۵ درصد از لرستان متأثر از کانون‌های خارجی است و ۱۵ درصد متأثر از کانون‌های داخلی است.

وی با بیان این‌که در رابطه با کانون‌های خارجی کار خاصی ما نمی‌توانیم انجام دهیم، تصریح کرد: در لرستان کانون ریزگرد نداریم، اما متأثر از ریزگردها هستیم و موضوع کاهش اثرات زیانبار ریزگردها را در دستور کار داریم.

مدیرکل محیط زیست لرستان، بیان کرد: برای اولین بار سند جامع مقابله با ریزگردها را در استان تهیه کرده‌ایم، در این رابطه ۲۵ دستگاه اجرایی را دخیل کرده ایم اما متأسفانه اعتباری به ما ندادند که بتوانیم این سند را عملیاتی کنیم.

فتحی‌بیرانوند با بیان این‌که اعتباراتی که در سطح ملی دیده شده بیشتر برای مهار کانون‌های ریزگردها است، عنوان کرد: اگر اعتباری به لرستان داده نمی‌شود به دلیل این بوده که ما کانون ریزگرد نداریم، با این حال مکاتباتی داشته ایم و اعلام کرده ایم درست بوده که لرستان کانون ریزگردها نیست اما نیاز بوده که اعتباراتی برای کاهش اثرات ریزگردها برای لرستان اختصاص پیدا کند.
 
مرجع: مهر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.