ثبت جنگل ابر شاهرود در فهرست جهانی زمینه‌ساز توسعه گردشگری سمنان

ثبت جنگل ابر شاهرود در فهرست جهانی زمینه‌ساز توسعه گردشگری سمنان
مدیر کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان گفت: ثبت جنگل ابر شاهرود در فهرست جهانی یونسکو زمینه ساز توسعه گردشگری استان سمنان است.
شنبه ۱۵ تير ۱۳۹۸
ساعت ۱۴:۰۳
کد مطلب: ۲۱۰۴۹
Share
اسکان نيوز: مهدی جمال، مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان امروز و در گفت‌وگویی با تبریک ثبت جنگل‌های هیرکانی ایران در فهرست جهانی یونسکو به تمامی ایرانیان و مردم استان سمنان، گفت: جنگل ابر شاهرود به دلیل ویژگی‌های منحصربه‌فرد در سطح ملی مطرح است و ثبت جهانی آن، زمینه معرفی هر چه بیشتر این میراث طبیعی را در سطح بین المللی فراهم کرد.

وی با اشاره به این‌که جنگل‎‌های هیرکانی در ایران از شش منطقه تشکیل شده است، افزود: يكی از  ٦ زون اين جنگل‌ها كه در فهرست جهاني يونسكو قرار گرفته در جنگل ابر شاهرود قرار دارد.

وی با قدردانی از معاونت میراث فرهنگی و کارشناسان ثبت آثار این اداره کل گفت: بخشي از مراحل تهيه فرآيند پرونده از جمله تعيين محدوده عرصه، حريم و ضوابط حفاظتی اين اثر جهانی در دفتر ثبت و تعيين حريم استان سمنان گردآوری شده است.


 

جمال با اشاره به این‌که با ثبت اين مجموعه جنگل ارزشمند تحت عنوان جنگل‌های هيركانی، استان سمنان حائز نخستين اثر ثبت جهاني شد، افزود: جنگل‌های هیرکانی پس از بیابان لوت، دومین اثر بزرگ طبیعی ایران است  که در فهرست جهانی قرار گرفته است.

در چهل‌و‌سومین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو در باکو، جنگل‌های هیرکانی ایران جهانی شد. سخنرانی سفیر ایران در یونسکو و دفاع شاعرانه او از گونه‌های جانوری و طبیعی و تصویرهایی که از جنگل هیرکانی ایران با زبان شعر ارایه شد بار دیگر نظر مساعد یونسکو و کشورهای عضو این سازمان جهانی را جلب کرد  تا آن که در نهایت رای به جهانی شدن جنگل هیرکانی ایران صادر شد.

جنگل‌های هیرکانی بازمانده دوران سوم زمین‌شناسی و عصر یخبندان و غنی از نظر گونه‌های بومی و باستانی، پوشش گیاهی و تنوع زیستی با نادرترین گونه‌های جنگلی است.

 جنگل‌های هیرکانی در بخش‌هایی از پنج استان شامل سمنان، گیلان، مازندران، گلستان و خراسان شمالی قرار گرفته است.

این جنگل‌ها با ۱.۹ میلیون هکتار وسعت، از آستارا در شمال استان گیلان تا گُلی‌داغ در شرق استان گلستان، در گستره‌ای به طول تقریبی ۸۰۰ کیلومتر و عرض ۲۰ تا ۷۰ کیلومتر پراکنش دارد. در زمان حاضر جنگل‌های هیرکانی، زیست بوم ۲۹۶ گونه پرنده و ۹۸ گونه پستاندار است. همچنین ۱۵۰ گیاه بومی درختی و بوته‌ای (مانند شمشاد و انجیلی) نیز در آن یافت می‌شود.
ایران پیش از این ۲۳ اثر تاریخی و طبیعی ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو دارد که شامل ۲۲ اثر تاریخی و یک اثر طبیعی (بیابان لوت) است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان، منطقه ابر در 40 کیلومتری شمال شرقی شهرستان شاهرود قرار دارد. این منطقه که به نام جنگل‌های ابر معروف است در ارتفاعات آن عمدتا به صورت چمنزار و یا مراتع مشجر و در پایین دست آن به جنگل با گونه‌های متنوع دیده می‌شود.در جنگل ابر می‌توانيد گام زدن روی ابرها را تجربه كنيد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.