سرپرست تیم کاوش در غار قلعه کرد خبر داد:

کشف بقایایی از اسب‌های دوران نئاندرتال‌/ تخمین قدمتی ۴۵ هزار ساله برای قزوین

کشف بقایایی از اسب‌های دوران نئاندرتال‌/ تخمین قدمتی ۴۵ هزار ساله برای قزوین
سرپرست ایرانی دومین فصل از کاوش‌های باستان‌شناسی در غار قلعه کرد آوج واقع در استان قزوین از کشف بقایای جانوری در این غار خبر داد که نشان از شکار نئاندرتال‌ها در ۴۵ هزار سال پیش دارد.
شنبه ۱۵ تير ۱۳۹۸
ساعت ۱۰:۱۴
کد مطلب: ۲۱۰۳۳
Share
اسکان نيوز: حامد وحدتی‌نسب، سرپرست ایرانی دومین فصل از کاوش‌های باستان شناسی در غار قلعه کرد آوج واقع در استان قزوین با اشاره به آن‌که نخستین فصل کاوش در این غار باستانی، سال گذشته انجام شد، گفت: فصل دوم کاوش‌ها در قالب کاوش مشترک هیات باستان‌شناسی ایرانی-فرانسوی انجام می‌شود و هم اکنون در جریان است و تا پایان تیرماه ادامه خواهد داشت.

به  گفته او، غار قلعه کرد یکی از مرتفع‌ترین غارهای دوران پارینه سنگی ایران است و تقریبا دو هزار و ۱۰۰ متر بالاتر از سطح دریا قرار دارد. از آن‌جا که طی سال‌های گذشته این غار یکی از جاذبه‌های گردشگری بود و با توجه به قدمتی که دارد، شاهد حفاری‌های غیرمجاز متعددی در آن هستیم. 

هرچند طول این غار بسیار زیاد است اما تمرکز باستان‌شناسان دمِ دهانه آن متمرکز شده است. مکانی که بیشترین فعالیت‌های زندگی در دوره پارینه سنگی در آن اتفاق افتاده که به لحاظ بقایای فرهنگی بسیار غنی است.

 به گفته سرپرست ایرانی دومین فصل از کاوش‌های باستان‌شناسی در غار قلعه کرد آوج واقع در استان قزوین، براساس سن سنجی‌های انجام شده از کشفیات بدست آمده قدمتی حداقل ۴۵ هزار ساله برای یافته‌ها تخمین زده شده است که البته این قدمت بر اساس سن سنجی‌هایی است که تاکنون انجام شده و این احتمال وجود دارد که بیش از این قدمت داشته باشد. 

وحدتی‌نسب با اشاره به آن‌که تاکنون تعداد بسیار زیادی از سرپیکان‌های شکار که مربوط به دوره انسان‌های نئاندرتال است و بقایای جانوران که شکار می‌کردند در این غار به دست آمده، گفت: در واقع می‌توان گفت چندین هزار سر پیکان و بقایای جانوری از دندان گرفته تا استخوان و جمجمه اسب پیدا کرده‌ایم.

او با اشاره به آن که عمده‌ترین شکار انسان‌های نئاندرتال در این منطقه اسب وحشی بود، در خصوص ویژگی‌های خاص اسب‌های وحشی دوران نئاندرتال‌ها، گفت: یک متخصص جانورشناسی همراه تیم کاوش است که از موزه انسان‌شناسی پاریس آمده و بر اساس مطالعات او، بقایای چندین نوع مختلف اسب در این غار پیدا شده اما عموما برخی از این اسب‌ها جثه‌ای یک‌ونیم برابر اسب‌های امروزی دارند. این اسب‌ها از نژاد خاصی بودند که در زمان نئاندرتال‌ها می‌زیستند. نوع خاصی از اسب‌های وحشی که اکنون منقرض شده‌اند.
 
مرجع: ایلنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.