فقط چند بنای تاریخی در خراسان شمالی دارای سند است

فقط چند بنای تاریخی در خراسان شمالی دارای سند است
کارشناس مسئول امور حقوقی و املاک اداره کل میراث فرهنگی خراسان شمالی گفت: فقط چند بنای تاریخی در این استان دارای سند است.
سه شنبه ۱۱ تير ۱۳۹۸
ساعت ۱۴:۳۴
کد مطلب: ۲۰۹۵۵
Share
اسکان نيوز: محمد راستگویان، کارشناس مسئول امور حقوقی و املاک اداره کل میراث فرهنگی خراسان شمالی  افزود: فقط دو تا سه بنا تاریخی در این استان دارای سند شش دانگ هستند.

وی ادامه داد: اکثر بناهای تاریخی در خراسان شمالی قدمت های 80 تا 100 ساله دارند و دارای اظهارنامه وقفی هستند و نمی‌توان برای آن‌ها سند شش دانگ صادر کرد.

راستگویان اظهارکرد: در حال حاضر، رباط قره بیل،  آیینه خانه مفخم به مساحت یک هزار متر مربع در بجنورد، حمام خزینه فاروج در مساحت یک هزار و 69 متر مربع دارای سند شش دانگ است و حمام جاجرم نیز متعلق به شهرداری بوده که این نهاد آن را به اداره میراث فرهنگی واگذار کرده است.

به گفته وی بنا تاریخی همچون عمارت مفخم نیز سند ندارد و در تملک اوقاف است.

این مقام مسئول با اشاره به این‌که اهمیت داشتن سند برای بناهای تاریخی برای اداره کل میراث فرهنگی واگذاری آن‌ها به بخش خصوصی است، توضیح داد: ادارات میراث فرهنگی با واگذاری بناهای تاریخی به بخش خصوصی می تواند به صورت مشارکتی کار انجام دهد و کسب درآمد برای هر دو بخش داشته باشد.

وی تصریح کرد: در حال حاضر بیشتر بناهای تاریخی در شهرستان گرمه و جاجرم دارای اظهارنامه وقفی هستند و اداره کل اوقاف در حال اخذ سند با مالکیت این نها است.

گفتنی است خراسان شمالی دارای حدود یک هزار و 300 بنا تاریخی است.
مرجع: ایسنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.